Ticarət naziri: "Türkiyə Avropa sənayesi üçün əvəzedilməzdir"
Azərbaycan Respublikasının Ticarət Naziri Ömər Bolat, sosial media platformasında Avropa İttifaqı (Aİ) ilə aparılan ticarət diplomatiyası barədə qiymətləndirmə aparıb. O, Türkiyənin istehsal gücünün və strateji mövqeyinin Avropa sənayesi üçün əvəzedilməz olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, nazir qeyd edib ki, Aİ-nin yeni sənaye strategiyasında Türkiyənin yer alması, ölkəmizin Avropa istehsal və təchizat zəncirlərindəki güclü və mühüm rolunun açıq bir təsdiqi olub. Aparılan intensiv diplomatiya və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Aİ qurumları və üzv dövlətlərin liderləri ilə qurduğu güclü təmaslar sayəsində "Made in Europe" yanaşmasının Türkiyəni də əhatə edəcək şəkildə formalaşması mühüm bir qazanım kimi dəyərləndirilib.
Ömər Bolat, Türkiyənin güclü sənayesi, inkişaf etmiş istehsal infrastrukturuna və 30 ildən çox Gömrük Birliyi tərəfdaşlığına malik olduğunu diqqətə çatdıraraq, ölkənin Avropa dəyər zəncirlərinin ən kritik halqalarından biri olduğunu bildirib. O, avtomobil, maşınqayırma, məişət texnikası və kimya kimi bir çox sahələrdə Türkiyənin Avropa üçün etibarlı bir istehsal və təchizat mərkəzi mövqeyində olduğunu əlavə edib.
Nazir, Türkiyənin qarşısında yeni bir fürsət sahəsinin olduğunu qeyd edərək, illik həcmi 2,6 trilyon avronu aşan Aİ dövlət satınalmaları bazarının Türkiyə sənayesi və iş dünyası üçün əhəmiyyətli bir potensial daşıdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, hədəf Türkiyə şirkətlərinin Avropa bazarına çıxışını gücləndirmək, istehsal potensialını daha səmərəli dəyərləndirmək və Türk sənayesinin Avropa dəyər zəncirlərindəki mövqeyini daha da irəli aparmaqdır. O, "Güclü Türkiyə"nin, güclü liderliyi ilə, istehsal edən, rəqabət aparan və qlobal dəyər zəncirlərində söz sahibi olan güclü bir iqtisadiyyət olduğunu vurğulayıb.

Azerbaijan's Minister of Trade, Ömər Bolat, made an assessment on a social media platform regarding trade diplomacy with the European Union (EU). He emphasized that Turkey's production capacity and strategic position are indispensable for European industry.
Redaksiya reports that the minister noted that Turkey's inclusion in the EU's new industrial strategy is a clear confirmation of our country's strong and important role in European production and supply chains. The formation of the "Made in Europe" approach to include Turkey, thanks to intensive diplomacy and the strong contacts established by President Recep Tayyip Erdoğan with EU institutions and member state leaders, was evaluated as a significant achievement.
Ömər Bolat pointed out that Turkey has a strong industry, developed production infrastructure, and over 30 years of Customs Union partnership, stating that the country is one of the most critical links in European value chains. He added that Turkey holds a position as a reliable production and supply center for Europe in many sectors such as automotive, machinery, home appliances, and chemicals.
The minister noted that Turkey faces a new area of opportunity, stating that the EU public procurement market, with an annual volume exceeding 2.6 trillion euros, holds significant potential for Turkish industry and the business world. According to him, the goal is to strengthen the access of Turkish companies to the European market, to utilize production potential more efficiently, and to further advance the position of Turkish industry in European value chains. He emphasized that a "Strong Turkey," with its strong leadership, is a strong economy that produces, competes, and has a voice in global value chains.