Telekommunikasiya sahəsində yeni dövlət standartları qəbul edilib
Yeni dövlət standartları telekommunikasiya şəbəkələrində enerji səmərəliliyinin artırılmasına, istismar xərclərinin optimallaşdırılmasına və ətraf mühitə mənfi təsirlərin azaldılmasına imkan yaradacaq.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu (AZSTAND) tərəfindən AZS ITU-T L.1330:2025 – “Telekommunikasiya şəbəkələri üçün enerji səmərəliliyinin ölçülməsi və göstəriciləri”, o cümlədən AZS ITU-T G 827:2025 “Beynəlxalq başdan sona sabit bit sürətinə malik rəqəmsal ötürmə xətlərinin səmərəlilik parametrləri və tələbləri” yeni dövlət standartları qəbul edilib.
Bu standartlar mobil və stasionar şəbəkələrdə avadanlıqların enerji istehlak göstəricilərinin müəyyən olunması, müqayisəsi, optimallaşdırılması üçün texniki əsas və ötürmə xətlərinin parametrlərini təmin edir. Beləliklə, sözügedən dövlət standartlarının tətbiqi rabitə operatorlarına enerji istehlakını səmərəli idarə etmək, istismar xərclərini azaltmaq, ətraf mühitə mənfi təsirləri minimuma endirmək imkanı yaradacaq.
Yeni dövlət standartları “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları” sahələrinin standartlaşdırılması üzrə (AZSTAND/TK 05) Texniki Komitə tərəfindən konsensus əsasında qəbul edilərək Standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Qeyd: AZS ITU-T L.1330:2025 – “Telekommunikasiya şəbəkələri üçün enerji səmərəliliyinin ölçülməsi və göstəriciləri” və AZS ITU-T G 827:2025 “Beynəlxalq başdan sona sabit bit sürətinə malik rəqəmsal ötürmə xətlərinin səmərəlilik parametrləri və tələbləri” yeni dövlət standartları Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (ITU) tövsiyələri əsasında hazırlanıb.

Новые государственные стандарты позволят повысить энергоэффективность в телекоммуникационных сетях, оптимизировать эксплуатационные расходы и снизить негативное воздействие на окружающую среду.
Азербайджанским институтом стандартизации (AZSTAND), находящимся в подчинении Государственного агентства по антимонопольной и потребительской рыночной деятельности при Президенте Азербайджанской Республики, приняты новые государственные стандарты AZS ITU-T L.1330:2025 – «Измерение и показатели энергоэффективности для телекоммуникационных сетей», а также AZS ITU-T G 827:2025 «Параметры эффективности и требования к международным сквозным цифровым линиям передачи с постоянной скоростью передачи битов».
Эти стандарты обеспечивают техническую основу для определения, сравнения и оптимизации показателей энергопотребления оборудования в мобильных и стационарных сетях, а также параметры линий передачи. Таким образом, применение указанных государственных стандартов позволит операторам связи эффективно управлять энергопотреблением, сокращать эксплуатационные расходы и минимизировать негативное воздействие на окружающую среду.
Новые государственные стандарты были приняты на основе консенсуса Техническим комитетом по стандартизации в области «Информационно-коммуникационные технологии» (AZSTAND/TK 05) и включены в Государственный фонд нормативных документов по стандартизации.
Примечание: Новые государственные стандарты AZS ITU-T L.1330:2025 – «Измерение и показатели энергоэффективности для телекоммуникационных сетей» и AZS ITU-T G 827:2025 «Параметры эффективности и требования к международным сквозным цифровым линиям передачи с постоянной скоростью передачи битов» разработаны на основе рекомендаций Международного союза электросвязи (ITU).