Tel-Əvivdə on minlərlə insan küçələrə axışıb
İsrail cəmiyyətindəki gərginlik artmaqda davam edir, çünki ölkənin müxtəlif bölgələrində etiraz aksiyaları keçirilir. Bu dəfə etirazların mərkəzi Tel-Əviv olub və on minlərlə insan küçələrə çıxıb.
Redaksiya xəbər verir ki, etirazçılar Baş nazir Binyamin Netanyahunun rəhbərliyi altında olan hökumətin Qəzzanın işğalı ilə bağlı qərarına etiraz ediblər. Etiraz aksiyaları zamanı hökumətin siyasəti sərt tənqid olunub və işğalın dayandırılması tələb edilib. Etirazçılar, həmçinin, hökumətin daxili siyasətini və korrupsiya ilə mübarizə sahəsindəki fəaliyyətini də tənqid ediblər. Etirazlar zamanı təhlükəsizlik qüvvələri ilə etirazçılar arasında toqquşmalar qeydə alınıb, lakin əsasən dinc keçib.
Etiraz aksiyaları İsrail cəmiyyətindəki dərin fikir ayrılıqlarını nümayiş etdirdi. Bir tərəfdən, hökumətin siyasətini dəstəkləyən və Qəzzada təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyini vurğulayan insanlar var. Digər tərəfdən isə, işğalın insan hüquqları pozuntularına səbəb olduğunu və sülh danışıqlarının aparılmasının vacibliyini qeyd edən etirazçılar var. Bu etirazlar İsrailin daxili siyasətindəki gərginliyin artdığını və hökumətin qarşısında ciddi problemlər yaradacağını göstərir.

Напряженность в израильском обществе продолжает расти, поскольку в различных регионах страны проходят акции протеста. На этот раз центром протестов стал Тель-Авив, куда вышли десятки тысяч человек.
Редакция сообщает, что протестующие выступили против решения правительства под руководством премьер-министра Биньямина Нетаньяху об оккупации Газы. Во время акций протеста политика правительства была подвергнута жесткой критике, и было потребовано прекращение оккупации. Протестующие также критиковали внутреннюю политику правительства и его деятельность в области борьбы с коррупцией. Во время протестов были зафиксированы столкновения между силами безопасности и протестующими, но в основном они носили мирный характер.
Акции протеста продемонстрировали глубокие разногласия в израильском обществе. С одной стороны, есть люди, которые поддерживают политику правительства и подчеркивают важность обеспечения безопасности в Газе. С другой стороны, есть протестующие, которые отмечают, что оккупация приводит к нарушениям прав человека и что важно вести мирные переговоры. Эти протесты указывают на рост напряженности во внутренней политике Израиля и создадут серьезные проблемы для правительства.