Bakıda “Tekstil Sektorunun İnkişafı və Qlobal İnteqrasiyanın Təşviqi” seminarı keçirilib
Seminarda beynəlxalq əməkdaşlıq, izləniləbilənlik, dayanıqlılıq və ixrac imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb, üçtərəfli fəaliyyət planı imzalanıb.
Bakıda Azərbaycan Tekstil Assosiasiyası (ATA), Beynəlxalq Tekstil İstehsalçıları Federasiyası (ITMF), İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun birgə təşkilatçılığı ilə “Tekstil Sektorunun İnkişafı və Qlobal İnteqrasiyanın Təşviqi” adlı seminar keçirilib. Seminar çərçivəsində izləniləbilənlik, vergi güzəştləri, sertifikatlaşdırma, qanunvericilik təklifləri və dayanıqlılıq mövzularına dair panel sessiyaları təşkil olunub.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən ITMF-in baş direktoru Dr. Kristian Şindler Azərbaycanın tekstil sənayesinin artıq regional səviyyədə tanındığını və qlobal bazarlarda da təmsil olunmasının vacibliyi, AZPROMO-nun icraçı direktorunun müavini Tural Hacılı ölkəmizin güclü xammal bazası, istehsal imkanları və ixrac potensialının tekstil sektorunun qlobal dəyər zəncirinə inteqrasiyası üçün yeni imkanlar açdığı, “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Emin Məmmədov xalçaçılıq ənənələrinin qorunması və onların müasir trendlərlə uzlaşması istiqamətində görülən işlər, “GP Cotton Holdings” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Yoxanes Hiri Azərbaycanın coğrafi mövqeyi və investisiya mühitinin sektorda innovasiya və infrastrukturun inkişafına təkan verməsi, ATA-nın icraçı direktoru Fəridə Axundova isə ITMF-in hazırda 40-dan çox ölkənin assosiasiya və aparıcı şirkətlərini bir araya gətirdiyi barədə danışıblar.
Seminar çərçivəsində AZPROMO, ATA və ITMF arasında Azərbaycanın tekstil sənayesinin inkişafı və təşviqinə yönəlmiş üçtərəfli fəaliyyət planı imzalanıb. Bu sənəd Azərbaycanın tekstil sənayesinin beynəlxalq standartlara uyğun inkişafı, dayanıqlılıq və izləniləbilənlik üzrə bilik mübadiləsi, ixrac potensialının artırılması, eləcə də yerli istehsalın rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsi istiqamətində konkret addımların həyata keçirilməsini nəzərdə tutur. Fəaliyyət Planı həmçinin 2029-cu ildə ITMF-in illik konfransının Azərbaycanda keçirilməsi imkanlarının genişləndirilməsinə yönəlmiş yol xəritəsi rolunu oynayır və bu hədəfə nail olmaq üçün zəruri olan koordinasiyalı tədbirlər planını müəyyənləşdirir.

A seminar titled “Development of the Textile Sector and Promotion of Global Integration” was held in Baku.
During the seminar, discussions were held on international cooperation, traceability, sustainability, and the expansion of export opportunities, and a tripartite action plan was signed.
A seminar titled “Development of the Textile Sector and Promotion of Global Integration” was jointly organized in Baku by the Azerbaijan Textile Association (ATA), the International Textile Manufacturers Federation (ITMF), and the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO. Within the framework of the seminar, panel sessions were organized on topics such as traceability, tax incentives, certification, legislative proposals, and sustainability.
Speaking at the opening ceremony of the event, Dr. Christian Schindler, Director General of ITMF, highlighted that Azerbaijan's textile industry is already recognized at a regional level and emphasized the importance of its representation in global markets. Tural Hajili, Deputy Executive Director of AZPROMO, noted that our country's strong raw material base, production capabilities, and export potential open new opportunities for the integration of the textile sector into the global value chain. Emin Mammadov, Chairman of the Board of “Azerkhalcha” OJSC, spoke about the work done to preserve carpet weaving traditions and align them with modern trends. Johannes Hiri, Chairman of the Board of “GP Cotton Holdings”, mentioned that Azerbaijan's geographical location and investment environment stimulate innovation and infrastructure development in the sector. Farida Akhundova, Executive Director of ATA, informed that ITMF currently brings together associations and leading companies from over 40 countries.
Within the framework of the seminar, a tripartite action plan aimed at the development and promotion of Azerbaijan's textile industry was signed between AZPROMO, ATA, and ITMF. This document envisages concrete steps towards the development of Azerbaijan's textile industry in accordance with international standards, knowledge exchange on sustainability and traceability, increasing export potential, and strengthening the competitiveness of local production. The Action Plan also serves as a roadmap aimed at expanding the possibilities of holding ITMF's annual conference in Azerbaijan in 2029 and defines the coordinated measures necessary to achieve this goal.