Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə İsveçrənin Lozanna şəhərində Beynəlxalq Test Agentliyi, Milli Antidopinq Təşkilatları İnstitutu və Ümumdünya Antidopinq Alimləri Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə "Təmiz idman praktikada" adlı beynəlxalq forumda iştirak edib.
Bu barədə AMADA-dan məlumat verilib.
Forum qlobal antidopinq sisteminin müxtəlif istiqamətlərini təmsil edən 350-dən artıq aparıcı mütəxəssisi bir araya toplayıb.
Tədbir antidopinq fəaliyyətinin keyfiyyətinin və effektivliyinin artırılması, əməliyyat təcrübəsinin paylaşılması və təşkilatlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi daşıyıb. Plenar sessiyalar və interaktiv müzakirələr çərçivəsində test strategiyaları, proqramların koordinasiyası, nəticələrin idarə olunması, elmi yeniliklər və rəqəmsal alətlər kimi sahələr üzrə praktiki yanaşmalar müzakirə edilib.
Tədbir beynəlxalq federasiyalar, milli və regional antidopinq təşkilatları, laboratoriyalar, böyük idman yarışlarının təşkilatçıları, elmi institutlar və digər maraqlı tərəflər arasında bilik mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayıb. Bu müxtəliflik fərqli resurs və imkanlara malik qurumların ümumi problemlərini müzakirə və təcrübələri müqayisə etməyə, habelə tətbiq edilə bilən həll yolları formalaşdırmağa şərait yaradıb.
Forumda əsas müzakirə mövzularından biri 2027-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minəcək yeni Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinin tətbiqində iştirak edən qurumlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və yanaşmaların uyğunlaşdırılması olub. Müzakirələr göstərib ki, müxtəlif ölkə və təşkilatlarda fəaliyyət şəraiti fərqli olsa da, qarşıya çıxan çətinliklər oxşardır və bu problemlərin həlli üçün birgə yanaşmaların formalaşdırılması qlobal antidopinq sisteminin dayanıqlığını artırır.
Forumun yekununda vurğulanıb ki, təmiz idmanın qorunması üçün koordinasiyalı fəaliyyət, qarşılıqlı dəstək və praktik bilik mübadiləsi həlledici əhəmiyyət daşıyır. İştirakçılar ortaq problemlərin paylaşılması və birgə həllərin hazırlanmasının qlobal antidopinq sisteminin daha effektli və ardıcıl tətbiqinə xidmət etdiyini qeyd ediblər.

Tahmina Taghi-zade Represented Azerbaijan at the Global Anti-Doping Forum in Lausanne
Tahmina Taghi-zade, Executive Director of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA), participated in an international forum titled "Clean Sport in Practice" held in Lausanne, Switzerland, co-organized by the International Testing Agency, the Institute of National Anti-Doping Organizations, and the World Anti-Doping Scientists' Association.
AMADA provided information on this matter.
The forum brought together over 350 leading experts representing various aspects of the global anti-doping system.
The event aimed to enhance the quality and effectiveness of anti-doping activities, share operational experience, and strengthen cooperation among organizations. Within the framework of plenary sessions and interactive discussions, practical approaches were discussed in areas such as testing strategies, program coordination, results management, scientific innovations, and digital tools.
The event served as a platform for knowledge exchange among international federations, national and regional anti-doping organizations, laboratories, organizers of major sporting events, scientific institutes, and other stakeholders. This diversity allowed organizations with different resources and capabilities to discuss common problems, compare experiences, and formulate applicable solutions.
One of the main discussion topics at the forum was strengthening cooperation and harmonizing approaches among the organizations involved in the implementation of the new World Anti-Doping Code, which will come into force on January 1, 2027. Discussions revealed that despite varying operational conditions in different countries and organizations, the challenges faced are similar, and formulating joint approaches to solve these problems enhances the sustainability of the global anti-doping system.
At the conclusion of the forum, it was emphasized that coordinated action, mutual support, and practical knowledge exchange are crucial for protecting clean sport. Participants noted that sharing common problems and developing joint solutions contribute to a more effective and consistent implementation of the global anti-doping system.