Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə İsveçrənin Lozanna şəhərində Beynəlxalq Test Agentliyi, Milli Antidopinq Təşkilatları İnstitutu və Ümumdünya Antidopinq Alimləri Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə "Təmiz idman praktikada" adlı beynəlxalq forumda iştirak edib.
Bu barədə AMADA-dan məlumat verilib.
Forum qlobal antidopinq sisteminin müxtəlif istiqamətlərini təmsil edən 350-dən artıq aparıcı mütəxəssisi bir araya toplayıb.
Tədbir antidopinq fəaliyyətinin keyfiyyətinin və effektivliyinin artırılması, əməliyyat təcrübəsinin paylaşılması və təşkilatlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi daşıyıb. Plenar sessiyalar və interaktiv müzakirələr çərçivəsində test strategiyaları, proqramların koordinasiyası, nəticələrin idarə olunması, elmi yeniliklər və rəqəmsal alətlər kimi sahələr üzrə praktiki yanaşmalar müzakirə edilib.
Tədbir beynəlxalq federasiyalar, milli və regional antidopinq təşkilatları, laboratoriyalar, böyük idman yarışlarının təşkilatçıları, elmi institutlar və digər maraqlı tərəflər arasında bilik mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayıb. Bu müxtəliflik fərqli resurs və imkanlara malik qurumların ümumi problemlərini müzakirə və təcrübələri müqayisə etməyə, habelə tətbiq edilə bilən həll yolları formalaşdırmağa şərait yaradıb.
Forumda əsas müzakirə mövzularından biri 2027-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minəcək yeni Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinin tətbiqində iştirak edən qurumlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və yanaşmaların uyğunlaşdırılması olub. Müzakirələr göstərib ki, müxtəlif ölkə və təşkilatlarda fəaliyyət şəraiti fərqli olsa da, qarşıya çıxan çətinliklər oxşardır və bu problemlərin həlli üçün birgə yanaşmaların formalaşdırılması qlobal antidopinq sisteminin dayanıqlığını artırır.
Forumun yekununda vurğulanıb ki, təmiz idmanın qorunması üçün koordinasiyalı fəaliyyət, qarşılıqlı dəstək və praktik bilik mübadiləsi həlledici əhəmiyyət daşıyır. İştirakçılar ortaq problemlərin paylaşılması və birgə həllərin hazırlanmasının qlobal antidopinq sisteminin daha effektli və ardıcıl tətbiqinə xidmət etdiyini qeyd ediblər.

Тахмина Таги-заде представила Азербайджан на глобальном антидопинговом форуме в Лозанне
Исполнительный директор Национального антидопингового агентства Азербайджана (AMADA) Тахмина Таги-заде приняла участие в международном форуме «Чистый спорт на практике», совместно организованном Международным агентством по тестированию, Институтом национальных антидопинговых организаций и Ассоциацией ученых по борьбе с допингом в швейцарском городе Лозанна.
Об этом сообщили в AMADA.
Форум собрал более 350 ведущих специалистов, представляющих различные направления глобальной антидопинговой системы.
Мероприятие было направлено на повышение качества и эффективности антидопинговой деятельности, обмен операционным опытом и укрепление сотрудничества между организациями. В рамках пленарных заседаний и интерактивных дискуссий были обсуждены практические подходы в таких областях, как стратегии тестирования, координация программ, управление результатами, научные инновации и цифровые инструменты.
Мероприятие послужило платформой для обмена знаниями между международными федерациями, национальными и региональными антидопинговыми организациями, лабораториями, организаторами крупных спортивных соревнований, научными институтами и другими заинтересованными сторонами. Это разнообразие позволило учреждениям с различными ресурсами и возможностями обсуждать общие проблемы, сравнивать опыт, а также формировать применимые решения.
Одной из основных тем обсуждения на форуме стало укрепление сотрудничества и гармонизация подходов между учреждениями, участвующими в применении нового Всемирного антидопингового кодекса, который вступит в силу 1 января 2027 года. Дискуссии показали, что, хотя условия деятельности в разных странах и организациях различаются, возникающие трудности схожи, и формирование совместных подходов для решения этих проблем повышает устойчивость глобальной антидопинговой системы.
В заключение форума было подчеркнуто, что скоординированная деятельность, взаимная поддержка и обмен практическими знаниями имеют решающее значение для защиты чистого спорта. Участники отметили, что обмен общими проблемами и разработка совместных решений способствуют более эффективному и последовательному применению глобальной антидопинговой системы.