Tədqiqata qoşul və ödənişsiz tibbi müayinələr əldə et! – VİDEO
Azərbaycan Tibb Universitetində “Elektron siqaretlərin gənclərin ürək-damar və tənəffüs sistemlərinə təsiri” mövzusunda elmi tədqiqatlara start verilib.
Tədqiqatı aparan Azərbaycan Tibb Univesitetinin Daxili xəstəliklər kafedrasının doktoru Türkan Vəlixan jurnalistlərə müsahibəsində bildirib ki, iştirakçılar tətqiqat çərçivəsində qan, bəlğəm və əlavə spirometriya cihazında müayinədən keçəcəklər.
Bütün muayinələr pulsuzdur və konfidensialdır.
Türkan Vəlixan bildirib ki, tədqiqatın məqsədi elektron siqaretlərin sağlam gənclərin ürək və ağciyər sağlamlığına təsirini öyrənməkdir.

A scientific study on the topic of “The Effects of Electronic Cigarettes on the Cardiovascular and Respiratory Systems of Youth” has been launched at Azerbaijan Medical University.
Dr. Turkan Velikhan from the Department of Internal Diseases at Azerbaijan Medical University, who is conducting the study, stated in an interview with journalists that participants will undergo blood, sputum, and additional spirometry examinations as part of the research.
All examinations are free of charge and confidential.
Turkan Velikhan stated that the purpose of the study is to investigate the impact of electronic cigarettes on the heart and lung health of healthy young people.