Avtonəqliyyat vasitəsinin istifadə təyinatına görə tətbiq olunan əmsal müəyyənləşib.
Redaksiya “Trend”ə istinadən xəbər verir ki, avtonəqliyyat vasitəsi taksi ilə sərnişin daşımaq üçün istifadə edildikdə əmsal tətbiq ediləcək.
Belə ki, avtonəqliyyat vasitəsi taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün istifadə edildikdə avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası müqaviləsi bağlanarkən ödənilməli olan 1 illik sığorta haqqı məbləğinin hesablanması üçün 1.5 əmsalı tətbiq ediləcək.
Avtonəqliyyat vasitəsinin taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün istifadə edilməsi dedikdə “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” və “Lisenziyalar və icazələr haqqında” qanunlara uyğun olaraq səlahiyyətli dövlət qurumu tərəfindən verilmiş icazə əsasında avtonəqliyyat vasitəsinə münasibətdə müvafiq buraxılış vəsiqəsi və buraxılış kartı olan daşıyıcılar tərəfindən hər hansı şəxsin sifarişi əsasında qeyri-müntəzəm marşrut üzrə yerinə yetirilən sərnişin daşımaları başa düşülür.
Sığorta müqaviləsi bağlanarkən yuxarıda əks olunmuş əmsal avtonəqliyyat vasitəsinin taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımalarına buraxılış vəsiqəsi və buraxılış kartı barədə məlumat mövcud olduğu halda tətbiq ediləcək.
Avtonəqliyyat vasitəsinin taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımalarına buraxılış vəsiqəsi və buraxılış kartı barədə məlumatın müəyyən edilməsi mümkün olmadıqda, yuxarıda nəzərdə tutulmuş əmsalın tətbiqi sığorta müqaviləsi bağlanarkən sığortalının könüllü bəyanı əsasında həyata keçiriləcək.
Avtonəqliyyat vasitəsinin taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımalarına buraxılış vəsiqəsi və buraxılış kartı barədə məlumat müəyyən edilməsi mümkün olmadıqda və ya yuxarıdakı abzasda nəzərdə tutulmuş halda həmin məlumat sığortalı tərəfindən sığortaçıya bəyan edilmədikdə sığorta haqqı məbləğinin hesablanması üçün 1 əmsal tətbiq olunacaq.

Страховой взнос для водителей такси
Определен коэффициент, применяемый в зависимости от целевого назначения использования автотранспортного средства.
Редакция со ссылкой на Trend сообщает, что коэффициент будет применяться, если автотранспортное средство используется для перевозки пассажиров в качестве такси.
Так, при использовании автотранспортного средства для перевозки пассажиров легковыми такси, для расчета суммы годового страхового взноса, подлежащего уплате при заключении договора обязательного страхования гражданской ответственности владельцев автотранспортных средств, будет применяться коэффициент 1.5.
Под использованием автотранспортного средства для перевозки пассажиров легковыми такси понимаются нерегулярные пассажирские перевозки, осуществляемые перевозчиками, имеющими соответствующее разрешение и пропускную карту на автотранспортное средство, выданные уполномоченным государственным органом в соответствии с законами «Об автомобильном транспорте» и «О лицензиях и разрешениях», на основании заказа любого лица по нерегулярному маршруту.
При заключении договора страхования вышеуказанный коэффициент будет применяться при наличии информации о разрешении и пропускной карте на автотранспортное средство для перевозки пассажиров легковыми такси.
Если невозможно определить информацию о разрешении и пропускной карте на автотранспортное средство для перевозки пассажиров легковыми такси, применение вышеуказанного коэффициента будет осуществляться на основании добровольного заявления страхователя при заключении договора страхования.
Если невозможно определить информацию о разрешении и пропускной карте на автотранспортное средство для перевозки пассажиров легковыми такси, или если в случае, предусмотренном в предыдущем абзаце, эта информация не была заявлена страхователем страховщику, для расчета суммы страхового взноса будет применяться коэффициент 1.