“Susmayan həqiqətlər” sərgisinə yekun vurulub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Ombudsman Aparatında tarixən azərbaycanlılara qarşı yürüdülmüş soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinə dair tarixi faktları özündə əks etdirən “Susmayan həqiqətlər” sərgisinə yekun vurulub.
Tədbirdə Ombudsman Aparatı rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə çıxış edərək, Ombudsman tərəfindən təşkil edilmiş “Susmayan həqiqətlər” sərgisinin azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı və etnik təmizləmə cinayətlərinə dair tarixi faktların beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması və bu həqiqətlərin gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Sonra Qərbi Azərbaycan İcmasının İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin deputatı Əziz Ələkbərli və Dədə Ələsgər Ocağı İctimai Birliyinin sədri Xətai Ələsgərli çıxış edib, Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı uzun illər ərzində həyata keçirilmiş deportasiya və etnik təmizləmə siyasətindən, xüsusilə indiki Ermənistan ərazisi olan Qərbi Azərbaycandan yüz minlərlə soydaşımızın zorla çıxarılmasından danışıblar.
Tədbirin yekununda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Bəyanatı səsləndirilib. Bəyanatda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən ilk dəfə 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün elan edilməsi ilə həmin hadisələrə siyasi qiymətin verildiyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, martın 2-dən martın 31-dək davam etmiş “Susmayan həqiqətlər” sərgisində nümayiş olunan nəşrlər, eləcə də arxiv sənədləri, fotoşəkillər və digər materiallar yerli və xarici qonaqların böyük maraqla qarşılanıb. İştirakçılar sərginin xatirə dəftərinə öz təəssüratlarını qeyd ediblər.

По инициативе Уполномоченного по правам человека Азербайджанской Республики (Омбудсмена) Сабины Алиевой в Аппарате Омбудсмена завершилась выставка «Несмолкающие истины», отражающая исторические факты геноцида и политики этнических чисток, исторически проводившихся против азербайджанцев.
На мероприятии выступил заместитель руководителя Аппарата Омбудсмена Рашид Румзаде, который подчеркнул, что организованная Омбудсменом выставка «Несмолкающие истины» имеет важное значение с точки зрения донесения до международного сообщества исторических фактов о преступлениях геноцида и этнических чисток, совершенных против азербайджанцев, и передачи этих истин будущим поколениям.
Затем выступили председатель Правления Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Азиз Алакбарли и председатель Общественного объединения «Очаг Деде Алескера» Хатаи Аласкерли, которые рассказали о политике депортации и этнических чисток, проводившейся Арменией против азербайджанцев на протяжении многих лет, в частности, о принудительном выселении сотен тысяч наших соотечественников из Западного Азербайджана, являющегося ныне территорией Армении.
В завершение мероприятия было озвучено Заявление Уполномоченного по правам человека Азербайджанской Республики (Омбудсмена) в связи с 31 Марта – Днем геноцида азербайджанцев. В Заявлении было подчеркнуто, что политическая оценка этим событиям была дана впервые с объявлением 31 Марта – Дня геноцида азербайджанцев на основании соответствующего Указа Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Отметим, что публикации, а также архивные документы, фотографии и другие материалы, представленные на выставке «Несмолкающие истины», проходившей со 2 по 31 марта, вызвали большой интерес у местных и иностранных гостей. Участники оставили свои впечатления в книге отзывов выставки.