15 sentyabr 2025-ci il tarixində AR Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə Akademiyasında mediatorlara Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə Gənc Hüquqşünaslar İctimai Birliyinin həyata keçirdiyi layihə çərçivəsində Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək çap olunmuş “Süni İntellekt və Hüquq” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Mediasiya Şurası İdarə Heyətinin üzvü Sima Yaqubova, Mediasiya Şurasının İntizam Komissiyasının sədri Mayıl Bayramov və mediatorlar iştirak edib.
Çıxış edən Mediasiya Şurası İdarə Heyətinin üzvü Sima Yaqubova və Mediasiya Şurasının İntizam Komissiyasının sədri Mayıl Bayramov mediatorların peşəkar inkişafının və müasir yanaşmaların tətbiqinin hüquq sistemində əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbir zamanı Ankara Medipol Universitetinin professoru Dr. Ergin Ergül tərəfindən yazılmış “Süni İntellekt və Hüquq” kitabı haqqında geniş məlumat verilib. Kitabın yazılma məqsədi, süni intellektin hüquq sisteminə təsiri və gələcək inkişaf perspektivləri barədə iştirakçılarla müzakirə aparılıb.
Kitabda ön sözün müəllifi Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə xanım Əliyevadır.
Rəqəmsal əsrdə süni intellekt və hüququn qarşılıqlı əlaqəsinə baxışı hədəfləyən kitabın rəyçiləri hüquq elmləri doktoru, professor Ceyhun Qaracayev və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsmanın) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyev və Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Nadir Adilovdur.

Состоялась презентация книги «Искусственный интеллект и право»
15 сентября 2025 года в Академии юстиции Министерства юстиции АР состоялась презентация книги «Искусственный интеллект и право», переведенной на азербайджанский язык и изданной в рамках проекта, реализованного Общественным объединением молодых юристов при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие член Правления Совета по медиации Сима Ягубова, председатель Дисциплинарной комиссии Совета по медиации Маил Байрамов и медиаторы.
Выступившие член Правления Совета по медиации Сима Ягубова и председатель Дисциплинарной комиссии Совета по медиации Маил Байрамов подчеркнули важность профессионального развития медиаторов и применения современных подходов в правовой системе.
В ходе мероприятия была предоставлена подробная информация о книге «Искусственный интеллект и право», написанной профессором Университета Анкара Медипол доктором Эргином Эргюлем. С участниками были обсуждены цель написания книги, влияние искусственного интеллекта на правовую систему и перспективы будущего развития.
Автором предисловия к книге является Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина ханум Алиева.
Рецензентами книги, посвященной взаимосвязи искусственного интеллекта и права в цифровую эпоху, являются доктор юридических наук, профессор Джейхун Гараджаев и руководитель Аппарата Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики Айдын Сафиханлы, декан юридического факультета Бакинского государственного университета, доктор философии по праву Заур Алиев и председатель Правления Совета по медиации, доктор философии по праву Надир Адилов.