Amerikanın firavanlığı innovasiyaları qəbul etməkdən qaynaqlanırdı, onları vergiləndirməkdən deyil. Lakin indi bəzi siyasətçilər tərəqqiyə qiymət qoymaqla bu formulu dəyişmək istəyirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, Senatın Demokratları "Böyük Texnologiya Oliqarlarının İşçilərə Qarşı Müharibəsi: Süni İntellekt və Avtomatlaşdırma Onillikdə Təxminən 100 Milyon ABŞ İş Yerini Məhv Edə Bilər" adlı yeni bir hesabat dərc ediblər. Bu hesabat süni intellektin (Sİ) səbəb olduğu əhəmiyyətli iş yerlərinin itirilməsi ilə bağlı acı bir proqnoz verir və "avtomatlaşdırmanı genişləndirmək" üçün Sİ-ni inteqrasiya edən şirkətləri cərimələmək üçün "robot vergisi" tətbiq etmək kimi ekstremal bir cavab təklif edir. Hesabata görə, hökumət bu vergidən əldə edilən gəlirləri "Sİ-dən zərər çəkmiş işçilərin xeyrinə" istifadə edəcək.
Qısa müddətdə bu cəlbedici görünə bilər. Bir şirkət vergi ödəməkdənsə, həssas bir işçini işdə saxlaya bilər. Lakin zaman keçdikcə bu, həm işəgötürənləri, həm də işçiləri yeni texnologiyalara uyğunlaşmaqdan çəkindirəcək. Avtomatlaşdırmadan qorunan işçilər yeni bacarıqlar öyrənməyə və ya Sİ alətləri ilə bağlı olmaq üçün daha az motivasiyaya sahib olacaqlar, işəgötürənlər isə yenilik etməyə hazır olan rəqiblərindən geri qalacaqlar. Eyni zamanda, Sİ-nin inkişafı yavaşlamayacaq. O, daha ağıllı, daha mürəkkəb və daha etibarlı olacaq. Sİ-nin istifadəsinin robot vergisi olub-olmamasından asılı olmayaraq, iqtisadi cəhətdən ağıllı bir addım olması qaçılmazdır. Xaricdəki rəqiblər Sİ-nin tətbiqini yavaşlatmayacaqlar. Onlar səmərəliliyi artırmaq, keyfiyyəti yaxşılaşdırmaq və qiymətləri aşağı salmaq üçün ondan istifadə edəcəklər - və istehlakçılar bunu fərq edəcəklər. Robot vergisi ilə üzləşən firmalar isə geri qalmaqda çətinlik çəkəcəklər. Onlar avtomatlaşdırma səbəbindən deyil, daha yaxşı, daha ucuz məhsullar təklif edən beynəlxalq rəqiblərə uduzduqları üçün iş yerlərini ixtisar edə bilərlər. Tarix göstərir ki, texnoloji tərəqqi məhsuldarlığı artırır və bazarları genişləndirir, uzun müddətdə daha çox iş yeri yaradır. Robot vergisi bu nəticənin qarşısını alacaq.
Robot vergisi ilə guya qorunan işçilər əslində geri qalacaqlar. Yeni bir iş axtararkən, onların tərcümeyi-hallarında Sİ alətlərindən istifadə etmək təcrübəsi, Sİ əsasları üzrə kurs işləri kimi açıq-aşkar boşluqlar olacaq - texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş iqtisadiyyatlardan olan namizədlər isə bu bacarıqlara sahib olacaq və işə götürüləcəklər. Uzun müddətdə, robot vergisi Amerika innovasiyalarını əngəlləyəcək.

Процветание Америки проистекало из принятия инноваций, а не из их налогообложения. Однако теперь некоторые политики хотят изменить эту формулу, установив цену на прогресс.
Редакция сообщает, что демократы Сената опубликовали новый доклад под названием "Война олигархов Больших Технологий против работников: Искусственный интеллект и автоматизация могут уничтожить около 100 миллионов рабочих мест в США за десятилетие". Этот доклад дает мрачный прогноз значительной потери рабочих мест, вызванной искусственным интеллектом (ИИ), и предлагает экстремальный ответ в виде введения "налога на роботов" для штрафования компаний, интегрирующих ИИ для "расширения автоматизации". Согласно докладу, правительство будет использовать доходы от этого налога "в пользу работников, пострадавших от ИИ".
В краткосрочной перспективе это может показаться привлекательным. Компания может сохранить уязвимого сотрудника на работе вместо того, чтобы платить налог. Однако со временем это будет препятствовать как работодателям, так и работникам адаптироваться к новым технологиям. Работники, защищенные от автоматизации, будут иметь меньше мотивации для изучения новых навыков или работы с инструментами ИИ, а работодатели будут отставать от своих конкурентов, готовых к инновациям. В то же время развитие ИИ не замедлится. Он станет умнее, сложнее и надежнее. Использование ИИ, независимо от наличия налога на роботов, неизбежно станет экономически разумным шагом. Конкуренты за рубежом не будут замедлять внедрение ИИ. Они будут использовать его для повышения эффективности, улучшения качества и снижения цен – и потребители это заметят. Фирмы, столкнувшиеся с налогом на роботов, будут испытывать трудности с отставанием. Они могут сокращать рабочие места не из-за автоматизации, а потому, что проигрывают международным конкурентам, предлагающим лучшие и более дешевые продукты. История показывает, что технологический прогресс увеличивает производительность и расширяет рынки, создавая в долгосрочной перспективе больше рабочих мест. Налог на роботов предотвратит этот результат.
Работники, якобы защищенные налогом на роботов, на самом деле отстанут. При поиске новой работы в их резюме будут очевидные пробелы, такие как отсутствие опыта использования инструментов ИИ или курсовой работы по основам ИИ, в то время как кандидаты из технологически развитых экономик будут обладать этими навыками и будут наняты. В долгосрочной перспективе налог на роботов будет препятствовать американским инновациям.