Amerikanın firavanlığı innovasiyaları qəbul etməkdən qaynaqlanırdı, onları vergiləndirməkdən deyil. Lakin indi bəzi siyasətçilər tərəqqiyə qiymət qoymaqla bu formulu dəyişmək istəyirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, Senatın Demokratları "Böyük Texnologiya Oliqarlarının İşçilərə Qarşı Müharibəsi: Süni İntellekt və Avtomatlaşdırma Onillikdə Təxminən 100 Milyon ABŞ İş Yerini Məhv Edə Bilər" adlı yeni bir hesabat dərc ediblər. Bu hesabat süni intellektin (Sİ) səbəb olduğu əhəmiyyətli iş yerlərinin itirilməsi ilə bağlı acı bir proqnoz verir və "avtomatlaşdırmanı genişləndirmək" üçün Sİ-ni inteqrasiya edən şirkətləri cərimələmək üçün "robot vergisi" tətbiq etmək kimi ekstremal bir cavab təklif edir. Hesabata görə, hökumət bu vergidən əldə edilən gəlirləri "Sİ-dən zərər çəkmiş işçilərin xeyrinə" istifadə edəcək.
Qısa müddətdə bu cəlbedici görünə bilər. Bir şirkət vergi ödəməkdənsə, həssas bir işçini işdə saxlaya bilər. Lakin zaman keçdikcə bu, həm işəgötürənləri, həm də işçiləri yeni texnologiyalara uyğunlaşmaqdan çəkindirəcək. Avtomatlaşdırmadan qorunan işçilər yeni bacarıqlar öyrənməyə və ya Sİ alətləri ilə bağlı olmaq üçün daha az motivasiyaya sahib olacaqlar, işəgötürənlər isə yenilik etməyə hazır olan rəqiblərindən geri qalacaqlar. Eyni zamanda, Sİ-nin inkişafı yavaşlamayacaq. O, daha ağıllı, daha mürəkkəb və daha etibarlı olacaq. Sİ-nin istifadəsinin robot vergisi olub-olmamasından asılı olmayaraq, iqtisadi cəhətdən ağıllı bir addım olması qaçılmazdır. Xaricdəki rəqiblər Sİ-nin tətbiqini yavaşlatmayacaqlar. Onlar səmərəliliyi artırmaq, keyfiyyəti yaxşılaşdırmaq və qiymətləri aşağı salmaq üçün ondan istifadə edəcəklər - və istehlakçılar bunu fərq edəcəklər. Robot vergisi ilə üzləşən firmalar isə geri qalmaqda çətinlik çəkəcəklər. Onlar avtomatlaşdırma səbəbindən deyil, daha yaxşı, daha ucuz məhsullar təklif edən beynəlxalq rəqiblərə uduzduqları üçün iş yerlərini ixtisar edə bilərlər. Tarix göstərir ki, texnoloji tərəqqi məhsuldarlığı artırır və bazarları genişləndirir, uzun müddətdə daha çox iş yeri yaradır. Robot vergisi bu nəticənin qarşısını alacaq.
Robot vergisi ilə guya qorunan işçilər əslində geri qalacaqlar. Yeni bir iş axtararkən, onların tərcümeyi-hallarında Sİ alətlərindən istifadə etmək təcrübəsi, Sİ əsasları üzrə kurs işləri kimi açıq-aşkar boşluqlar olacaq - texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş iqtisadiyyatlardan olan namizədlər isə bu bacarıqlara sahib olacaq və işə götürüləcəklər. Uzun müddətdə, robot vergisi Amerika innovasiyalarını əngəlləyəcək.

America's prosperity stemmed from embracing innovation, not taxing it. But now, some politicians want to change this formula by putting a price on progress.
Redaksiya reports that Senate Democrats have published a new report titled "The Big Tech Oligarchs' War on Workers: Artificial Intelligence and Automation Could Destroy Nearly 100 Million US Jobs in a Decade." This report gives a grim forecast regarding the significant job losses caused by artificial intelligence (AI) and proposes an extreme response: implementing a "robot tax" to fine companies that integrate AI to "expand automation." According to the report, the government would use the revenue from this tax "for the benefit of workers harmed by AI."
In the short term, this might seem appealing. A company might keep a vulnerable employee rather than pay a tax. But over time, this will discourage both employers and employees from adapting to new technologies. Workers protected from automation will have less motivation to learn new skills or become proficient with AI tools, while employers will fall behind competitors who are ready to innovate. At the same time, AI development will not slow down. It will become smarter, more complex, and more reliable. The use of AI is inevitable as an economically smart move, regardless of whether there is a robot tax. Competitors abroad will not slow down the adoption of AI. They will use it to increase efficiency, improve quality, and lower prices – and consumers will notice. Firms facing a robot tax, however, will struggle to keep up. They may cut jobs not because of automation, but because they lose to international competitors offering better, cheaper products. History shows that technological progress increases productivity and expands markets, creating more jobs in the long run. A robot tax will prevent this outcome.
Workers supposedly protected by a robot tax will actually fall behind. When seeking a new job, their resumes will have obvious gaps, such as a lack of experience using AI tools or coursework in AI fundamentals – while candidates from technologically advanced economies will possess these skills and be hired. In the long run, a robot tax will hinder American innovation.