Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “İnnovativ Təşəbbüslərə Dəstək” İctimai Birliyinin icra etdiyi “Sosial mediada təhlükəsizliyini qoru!” layihəsi çərçivəsində yekun maarifləndirici təlim və təltifetmə mərasimi təşkil olunub.
Layihənin əsas məqsədi gənclər arasında rəqəmsal savadlılığı artırmaq, təhlükəsiz onlayn mühit yaratmaq və texnologiyadan məsuliyyətli istifadə mədəniyyətini formalaşdırmaqdır.
Tədbirdə “İnnovativ Təşəbbüslərə Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Aytac Kərimova çıxış edərək layihənin gənclərin rəqəmsal təhlükələrə qarşı maarifləndirilməsindəki rolunu vurğulayıb. O, layihənin gənclərə kibertəhlükəsizlik sahəsində bilik və bacarıqlar qazandırmaqla yanaşı, onların onlayn məkanda məsuliyyətli davranış tərzini inkişaf etdirdiyini qeyd edib.
Təlim çərçivəsində Abbas Pənahov tərəfindən “Kriptoqrafiyanın tarixi və əsas anlayışları” mövzusunda interaktiv sessiya keçirilib. Sessiyada iştirakçılara kibertəhlükəsizliyin əsas prinsipləri və kriptoqrafiyanın müasir dövrdəki əhəmiyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib.
London Universitetinin “Kibertəhlükəsizliyin əsasları” kursu haqqında
Təlimdən sonra Dünyanın top 10-da yer alan və ən qədim və nüfuzlu federal ali təhsil müəssisələrindən biri London Universitetinin “Coursera” platformasında təqdim olunan “Kibertəhlükəsizliyin əsasları” onlayn kursunu müvəffəqiyyətlə başa vuran iştirakçılar sertifikatlarla təltif ediliblər. Bu kurs informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində ümumi biliklərə malik olan hər kəs üçün nəzərdə tutulmuşdur və kibertəhlükəsizliyin əsas anlayışlarına ( Kibertəhlükəsizliyin mahiyyəti və əhəmiyyəti, Kriptoqrafiyanın rolu və Təhlükəsizlik idarəetməsi) haqqında fundamental biliklər tədim etdi.
Təltifetmə mərasimi layihənin uğurlu nəticələrini və iştirakçıların nailiyyətlərini qeyd etmək üçün təşkil olunub. “Sosial mediada təhlükəsizliyini qoru!” layihəsi gənclərin rəqəmsal dünyada təhlükəsizliyini təmin etmək, onların texnologiyadan məsuliyyətli istifadə etmə bacarıqlarını inkişaf etdirmək və cəmiyyətdə təhlükəsiz onlayn mühit yaratmaq məqsədinə xidmət edib. “İnnovativ Təşəbbüslərə Dəstək” İctimai Birliyi bu layihə ilə gənclərin maarifləndirilməsinə və rəqəmsal təhdidlərə qarşı müqavimətinin gücləndirilməsinə əhəmiyyətli töhfə verib.

Final Training and Award Ceremony Held for the Project "Protect Your Safety on Social Media!"
A final educational training and award ceremony was organized within the framework of the project "Protect Your Safety on Social Media!", implemented by the Public Union "Support for Innovative Initiatives" with the financial support of the State Agency for Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.
The main goal of the project is to increase digital literacy among youth, create a safe online environment, and foster a culture of responsible technology use.
At the event, Aytac Karimova, Chairwoman of the Public Union "Support for Innovative Initiatives", spoke, emphasizing the project's role in educating youth about digital threats. She noted that the project not only equips young people with knowledge and skills in cybersecurity but also develops their responsible behavior in the online space.
Within the framework of the training, an interactive session on "The History and Basic Concepts of Cryptography" was conducted by Abbas Panahov. Participants were provided with detailed information on the fundamental principles of cybersecurity and the importance of cryptography in the modern era.
About the University of London's "Fundamentals of Cybersecurity" course
After the training, participants who successfully completed the online course "Fundamentals of Cybersecurity," offered on the Coursera platform by the University of London, one of the world's top 10 and oldest and most prestigious federal higher education institutions, were awarded certificates. This course is designed for anyone with general knowledge in the field of information and communication technologies and provided fundamental knowledge about the basic concepts of cybersecurity (the essence and importance of cybersecurity, the role of cryptography, and security management).
The award ceremony was organized to celebrate the successful outcomes of the project and the achievements of the participants. The project "Protect Your Safety on Social Media!" served the purpose of ensuring the safety of young people in the digital world, developing their skills in responsible technology use, and creating a safe online environment in society. The Public Union "Support for Innovative Initiatives" has made a significant contribution through this project to the education of youth and the strengthening of their resilience against digital threats.