Sosial çətinliklər beyinə təsir edir. Yeni araşdırma
Yeni bir tədqiqat, insanların həyatı boyunca yaşadığı sosial çətinliklərin beyin sağlamlığına təsirini araşdırıb. Bu tədqiqatın nəticələri, beyin sağlamlığının qorunması və demensiyanın qarşısının alınması üçün uşaqlıqdan etibarən sosial bərabərsizliklərin aradan qaldırılmasının vacibliyini göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, "Nature Communications" jurnalında dərc olunan yeni araşdırmada, insanın həyatı boyunca yaşadığı sosial çətinliklərin ümumi ağırlığının daha zəif kognitiv sağlamlıq, gündəlik fəaliyyətin azalması və beynin strukturunda və əlaqə şəbəkələrində dəyişikliklərlə əlaqəli olduğu müəyyən edilib. Bu tapıntılar, həm sağlam yaşlılarda, həm də demensiya xəstələrində eyni şəkildə özünü göstərir.
Tədqiqatçılar, sosial amillərin, məsələn, təhsil səviyyəsi və ya gəlirin, sağlamlıq nəticələrinə təsirini uzun müddətdir başa düşürlər. Lakin həyat nadir hallarda bu qədər sadə olur. İnsanın həyatı bir-biri ilə əlaqəli təcrübələrin mürəkkəb bir toxumasıdır. Məsələn, yoxsulluqda böyümək, aşağı keyfiyyətli məktəblərə getmək, qida təhlükəsizliyi ilə üzləşmək və xroniki stress yaşamaq demək ola bilər ki, bunların hamısı onilliklər ərzində üst-üstə yığılır.
Bu yığılmış yükü ələ almaq üçün alimlər "ekspozom" anlayışından istifadə edirlər. Bu, bir fərdin doğumundan etibarən qarşılaşdığı bütün ətraf mühit təsirlərini nəzərdə tutur. Bu tədqiqat xüsusilə "sosial ekspozom"a diqqət yetirərək, ömür boyu sosial üstünlüklərin və çatışmazlıqların beyinə necə təsir etdiyinin hərtərəfli bir mənzərəsini yaratmağı hədəfləyib.
Tədqiqat, Argentina, Braziliya, Çili, Kolumbiya, Meksika və Peru kimi altı Latın Amerikası ölkəsindən 2211 nəfərin iştirakı ilə aparılıb. İştirakçılar arasında sağlam yaşlılar, Alzheimer xəstəliyi diaqnozu qoyulmuş xəstələr və başqa bir demensiya növü olan frontotemporal lobar degenerasiya xəstələri də var idi.
Tədqiqatın nəticələri göstərdi ki, daha çox mənfi həyat təcrübələri, daha zəif kognitiv performans, gündəlik fəaliyyətin azalması və neyropsixiatrik simptomların daha şiddətli olması ilə əlaqədardır. Alzheimer xəstəliyi və ya frontotemporal lobar degenerasiya xəstəliyi olan fərdlərdə isə, ömür boyu çətinliklər, həm kognisiya, həm gündəlik funksiya, həm də zehni sağlamlıq sahəsində daha pis nəticələrlə əlaqəli idi.
Tədqiqatın nəticələri, beyin sağlamlığının təməllərinin erkən yaşlarda qoyulduğunu və sosial strukturlarla formalaşdığını göstərir. Bu iş, demensiyanın qarşısının alınmasına yönəlmiş ictimai sağlamlıq təşəbbüslərinin, gələcək nəsillərin beyin sağlamlığını qorumaq üçün təhsil bərabərsizliyi, qida təhlükəsizliyi və zəif səhiyyə xidmətləri kimi sistemli məsələlərə diqqət yetirməsinin vacibliyini vurğulayır.

Социальные трудности влияют на мозг. Новое исследование
Новое исследование изучило влияние социальных трудностей, с которыми люди сталкиваются на протяжении всей жизни, на здоровье мозга. Результаты этого исследования показывают важность устранения социального неравенства с детства для сохранения здоровья мозга и предотвращения деменции.
Redaksiya сообщает, что в новом исследовании, опубликованном в журнале "Nature Communications", было установлено, что общая тяжесть социальных трудностей, переживаемых человеком на протяжении всей жизни, связана с более слабым когнитивным здоровьем, снижением повседневной активности и изменениями в структуре и сетях связей мозга. Эти выводы проявляются одинаково как у здоровых пожилых людей, так и у пациентов с деменцией.
Исследователи давно понимают влияние социальных факторов, таких как уровень образования или доход, на результаты здоровья. Однако жизнь редко бывает такой простой. Жизнь человека — это сложная ткань взаимосвязанных переживаний. Например, расти в бедности может означать посещение школ низкого качества, столкновение с отсутствием продовольственной безопасности и переживание хронического стресса, и все это накапливается на протяжении десятилетий.
Чтобы учесть эту накопленную нагрузку, ученые используют концепцию "экспозома". Это относится ко всем воздействиям окружающей среды, с которыми человек сталкивается с момента рождения. Это исследование, в частности, сосредоточилось на "социальном экспозоме", стремясь создать всестороннюю картину того, как социальные преимущества и недостатки на протяжении всей жизни влияют на мозг.
Исследование было проведено с участием 2211 человек из шести стран Латинской Америки, таких как Аргентина, Бразилия, Чили, Колумбия, Мексика и Перу. Среди участников были здоровые пожилые люди, пациенты с диагнозом болезни Альцгеймера и пациенты с фронтотемпоральной лобарной дегенерацией, другим типом деменции.
Результаты исследования показали, что большее количество негативных жизненных переживаний связано с более низкой когнитивной производительностью, снижением повседневной активности и более выраженными нейропсихиатрическими симптомами. У лиц с болезнью Альцгеймера или фронтотемпоральной лобарной дегенерацией трудности на протяжении всей жизни были связаны с худшими результатами как в когнитивной сфере, так и в повседневной функции, а также в области психического здоровья.
Результаты исследования показывают, что основы здоровья мозга закладываются в раннем возрасте и формируются социальными структурами. Эта работа подчеркивает важность того, чтобы инициативы общественного здравоохранения, направленные на предотвращение деменции, уделяли внимание системным проблемам, таким как неравенство в образовании, отсутствие продовольственной безопасности и низкое качество медицинских услуг, для защиты здоровья мозга будущих поколений.