"25-35 yaş arası insanların 30 faizə qədəri mütəmadi olaraq unutqanlıq və diqqətin zəifləməsi ilə üzləşir".
Oxu.Az Lenta.ru-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Rusiyada Yusupov Xəstəxanasının nevroloqu və psixiatrı Polina Vaxromeyeva bildirib.
Həkimin sözlərinə görə, gənclərdə yaddaş problemlərinin əsas səbəbi diqqətin pozulmasıdır. Bu vəziyyət hiss olunmadan yaranır, lakin gündəlik amillərin təsiri ilə getdikcə güclənir. Müasir həyatda çoxşaxəli rejimdə yaşamaq, yuxusuzluq və istirahət çatışmazlığı sinir sisteminin daimi yüklənməsinə səbəb olur. Nəticədə informasiya ilə həddindən artıq yüklənmiş beyin yeni məlumatları mənimsəmək qabiliyyətini itirir və insan daha tez-tez nəyisə unutduğunu, detalları qarışdırdığını hiss edir.
Bundan əlavə, yaddaş problemləri xroniki sinir gərginliyi və emosional yorğunluq nəticəsində də yarana bilər. Bu zaman kortizol səviyyəsi artır. Bu hormon yaddaşa cavabdeh olan hippokamp sahəsinə mənfi təsir göstərir.
Həkim qeyd edib ki, yaddaşın zəifləməsinə səbəb olan digər amillər bunlardır: siqaret çəkmək, spirtli içkilərdən müntəzəm istifadə və düzgün qidalanmamaq.
O, həmçinin vurğulayıb ki, B qrupu vitaminlərinin, D vitamininin, dəmirin, yodun, sinkin və digər mikroelementlərin çatışmazlığı beyin fəaliyyətini zəiflədə bilər. Məsələn, B12 vitamini çatışmazlığı birbaşa yaddaş pozuntuları ilə əlaqəlidir.

"До 30 процентов людей в возрасте 25-35 лет регулярно сталкиваются с забывчивостью и ослаблением внимания".
Oxu.Az со ссылкой на Lenta.ru сообщает, что об этом заявила невролог и психиатр Юсуповской больницы в России Полина Вахромеева.
По словам врача, основной причиной проблем с памятью у молодых людей является нарушение внимания. Это состояние возникает незаметно, но постепенно усиливается под воздействием повседневных факторов. Жизнь в многозадачном режиме, недосыпание и недостаток отдыха в современной жизни приводят к постоянной перегрузке нервной системы. В результате перегруженный информацией мозг теряет способность усваивать новые данные, и человек чаще чувствует, что что-то забывает, путает детали.
Кроме того, проблемы с памятью могут возникнуть в результате хронического нервного напряжения и эмоционального истощения. В это время повышается уровень кортизола. Этот гормон негативно влияет на область гиппокампа, отвечающую за память.
Врач отметила, что другими факторами, приводящими к ослаблению памяти, являются: курение, регулярное употребление алкогольных напитков и неправильное питание.
Она также подчеркнула, что дефицит витаминов группы B, витамина D, железа, йода, цинка и других микроэлементов может ослабить мозговую деятельность. Например, дефицит витамина B12 напрямую связан с нарушениями памяти.