Siyarto Rutteni Ukrayna ilə bağlı danışıqlara xələl yetirməkdə ittiham etdi
Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto NATO-nun baş katibi Mark Rutteni Ukrayna ilə bağlı danışıqlara xələl gətirməyə çalışmaqda ittiham edib və onu hərbi gərginliyi qızışdırmaqdan çəkinməyə çağırıb. Siyartonun bu barədə açıqlamaları, Avropa siyasətindəki gərginliyin və qarşılıqlı ittihamların artdığını göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Siyarto özünün "Facebook" səhifəsində yazdığına görə, əgər kimsə Brüsselin hər şeyin qaydasında olduğuna şübhə edirdisə, NATO-nun baş katibinin Berlindəki çıxışından sonra buna tamamilə əmin olublar. Siyarto, Ruttenin çıxışının Ukrayna ilə bağlı sülh danışıqlarına zərbə vurduğunu bildirib. Macarıstanın NATO üzvü kimi baş katibin sözlərini qəbul etmədiyini vurğulayan Siyarto, Avropa ölkələrinin təhlükəsizliyinin Ukrayna və NATO-nun özü tərəfindən təmin edilmədiyini qeyd edib. O, təxribatçı bəyanatların məsuliyyətsiz və təhlükəli olduğunu bildirərək, Mark Rutteni hərbi gərginliyi qızışdırmaqdan çəkinməyə çağırıb.
EADaily-nin məlumatına görə, dekabrın 11-də Almaniyada keçirilən forumda çıxış edən Rutte Rusiyaya qarşı düşmənçilik ifadələri səsləndirərək, Rusiyanın guya "müharibəni Avropaya qaytardığını" iddia edib. Rutte NATO ölkələrini müdafiəyə daha çox vəsait ayırmağa çağıraraq, Ukraynanın təhlükəsizliyinin alyansın təhlükəsizliyi üçün vacib olduğunu bildirib. Eyni zamanda, Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov, Rusiyanın NATO üzvlərinə və Avropa İttifaqı ölkələrinə qarşı heç bir aqressiv planının olmadığını bildirib. Lavrov, müvafiq zəmanətləri yazılı, hüquqi sənəddə, əlbəttə ki, kollektiv, qarşılıqlı əsasda təsbit etməyə hazır olduqlarını qeyd edib. O, Avropada "hərbi coşqunun" hökm sürdüyünü vurğulayaraq, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Avropa ölkələrinin Rusiya ilə döyüşmək qərarına gəlməsi halında, Moskvada buna "hətta indi" hazır olduğunu söylədiyini təkrarlayıb. Daha əvvəl Putin, Rusiyanın Avropa ölkələrinə hücum etmək niyyətində olmadığını istənilən formada təsbit etməyə hazır olduğunu vurğulayıb. Rusiya lideri, əksini açıq şəkildə bildirən siyasətçilərin "özlərində olmadığını" və ya "dələduz" olduğunu, bu bəyanatların isə "tamamilə cəfəngiyat" və "açıq yalan" olduğunu qeyd edib.

Сийярто обвинил Столтенберга в подрыве переговоров по Украине
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто обвинил генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга в попытках подорвать переговоры по Украине и призвал его воздерживаться от разжигания военной напряженности. Заявления Сийярто свидетельствуют о росте напряженности и взаимных обвинений в европейской политике.
Redaksiya сообщает, что Сийярто написал на своей странице в "Facebook", что если кто-то сомневался в том, что в Брюсселе все в порядке, то после выступления генерального секретаря НАТО в Берлине они полностью убедились в этом. Сийярто заявил, что выступление Столтенберга нанесло удар по мирным переговорам по Украине. Подчеркнув, что Венгрия как член НАТО не приемлет слов генерального секретаря, Сийярто отметил, что безопасность европейских стран не обеспечивается Украиной и самим НАТО. Он назвал провокационные заявления безответственными и опасными, призвав Йенса Столтенберга воздерживаться от разжигания военной напряженности.
По данным EADaily, выступая на форуме в Германии 11 декабря, Столтенберг озвучил враждебные высказывания в адрес России, утверждая, что Россия якобы "вернула войну в Европу". Столтенберг призвал страны НАТО выделять больше средств на оборону, заявив, что безопасность Украины важна для безопасности альянса. В то же время министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что у России нет никаких агрессивных планов в отношении членов НАТО и стран Европейского союза. Лавров отметил, что они готовы зафиксировать соответствующие гарантии в письменном, юридическом документе, разумеется, на коллективной, взаимной основе. Он подчеркнул, что в Европе царит "военный ажиотаж", и повторил слова президента России Владимира Путина о том, что если европейские страны решат воевать с Россией, то в Москве к этому готовы "даже сейчас". Ранее Путин подчеркнул, что Россия готова в любой форме зафиксировать, что не намерена нападать на европейские страны. Российский лидер отметил, что политики, которые открыто заявляют об обратном, "не в себе" или являются "мошенниками", а эти заявления "полностью абсурдны" и "открытая ложь".