Siqaretdən 10 qat daha zərərli: Hər evdə var
Kork və Qalvey universitetlərinin tədqiqatçıları müəyyən ediblər ki, gündəlik həyatda tez-tez istifadə edilən ətirli şamlar havadakı incə toz səviyyəsini Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyə etdiyi həddən 15 dəfə daha çox artırır.
Ətirli şam və ya tüstü yandırarkən mühitə aşağıdakı zəhərli qazlar yayılır:
Kükürd dioksid
Karbon monoksid (dəm qazı)
Azot oksid
Bu qazların təsiri siqaretdən gələn tüstüdən 4 dəfə daha güclü və təhlükəli ola bilər.
Sağlamlıq üçün risklər
Qısa müddətli təsirlər: Ağciyərlərdə, gözlərdə, burun və boğazda qıcıqlanma, öskürək, asqırma və tənəffüs çətinliyi.
Uzun müddətli təsirlər: Xroniki bronxit, ürək-damar xəstəlikləri və ağciyər xərçəngi riskinin artması.
Şamların yaydığı partikullar astma krizlərini tətikləyə bilər.
Təbii şamlar tam təhlükəsizdirmi?
Bəzi insanlar riskləri azaltmaq üçün təbii arı mumundan hazırlanan şamlara üstünlük verirlər. Lakin araşdırma göstərir ki, bunlar da tam təhlükəsiz deyil. Belə şamların tərkibindəki bəzi komponentlər otaq havasındakı ozonla reaksiyaya girərək zəhərli yan məhsullar yarada bilir.(milli.az)

В 10 раз вреднее сигарет: Есть в каждом доме
Исследователи из университетов Корка и Голуэя установили, что ароматические свечи, часто используемые в повседневной жизни, повышают уровень мелкодисперсной пыли в воздухе в 15 раз выше предела, рекомендованного Всемирной организацией здравоохранения.
При сжигании ароматических свечей или благовоний в окружающую среду выделяются следующие токсичные газы:
Диоксид серы
Оксид углерода (угарный газ)
Оксид азота
Воздействие этих газов может быть в 4 раза сильнее и опаснее, чем дым от сигарет.
Риски для здоровья
Краткосрочные эффекты: Раздражение легких, глаз, носа и горла, кашель, чихание и затрудненное дыхание.
Долгосрочные эффекты: Хронический бронхит, сердечно-сосудистые заболевания и повышенный риск рака легких.
Частицы, выделяемые свечами, могут спровоцировать приступы астмы.
Полностью ли безопасны натуральные свечи?
Некоторые люди предпочитают свечи из натурального пчелиного воска, чтобы снизить риски. Однако исследования показывают, что они также не полностью безопасны. Некоторые компоненты в составе таких свечей могут вступать в реакцию с озоном в воздухе помещения, образуя токсичные побочные продукты.(milli.az)