Şi Cinpin ŞƏT Zirvəsində çoxqütblü dünya quruluşu üçün çağırış etdi
Çin Xalq Respublikasının sədri Şi Cinpin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) Tiencində keçirilən 25-ci Dövlət Başçıları Şurasının iclasında çıxış edərək çoxqütblü və ədalətli beynəlxalq nizamın vacibliyini vurğulayıb. O bildirib ki, ŞƏT hegemonluğa qarşı təsirli gücə çevrilərək qlobal ədalət və inklüziv qloballaşma üçün əməkdaşlığı gücləndirməlidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Çin lideri təşkilatın artıq 26 ölkəni birləşdirən nəhəng əməkdaşlıq platformasına çevrildiyini və 30 trilyon dollarlıq iqtisadi potensial yaratdığını qeyd edib. Şi Cinpin enerji, yaşıl sənaye, rəqəmsal iqtisadiyyat və süni intellekt sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, bu il üçün 280 milyon dollarlıq qrant dəstəyi, üzv ölkələrin banklarına 1,4 milyard dollarlıq kredit imkanı və 5 il ərzində 10 yeni “Luban Atelyesi”nin açılaraq 10 min nəfərə peşə təhsili verilməsini təklif edib.
İran Prezidenti Məsud Pezeşkiyan da iclasda çıxış edərək, ŞƏT-in daha konkret mexanizmlər yaratmasının vacibliyini vurğulayıb. O, xarici işlər nazirlərindən ibarət daimi böhran komitəsinin qurulmasını və “ŞƏT Xüsusi Hesablar” mexanizminin gücləndirilməsini təklif edib. Pezeşkiyan milli valyutalarla ticarətin artırılması və rəqəmsal ödəniş infrastrukturunun yaradılmasının da önəmini qeyd edib.
1996-cı ildə “Şanxay Beşliyi” formatında əsası qoyulan ŞƏT hazırda 10 üzv, 2 müşahidəçi və 14 dialoq tərəfdaşı ilə Avrasiyanın ən geniş siyasi-iqtisadi platformasıdır. Təşkilat Avrasiyanın 65 faizini, dünya əhalisinin 40 faizini və qlobal ümumdaxili məhsulun 30 faizini əhatə edir. Azərbaycan müşahidəçi tərəfdaşları sırasında yer alır.

Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, выступая на 25-м заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Тяньцзине, подчеркнул важность многополярного и справедливого международного порядка. Он заявил, что ШОС должна стать эффективной силой против гегемонии, укрепляя сотрудничество для глобальной справедливости и инклюзивной глобализации.
Редакция сообщает, что китайский лидер отметил, что организация уже превратилась в гигантскую платформу сотрудничества, объединяющую 26 стран и создающую экономический потенциал в 30 триллионов долларов. Си Цзиньпин предложил расширить сотрудничество в сферах энергетики, зеленой промышленности, цифровой экономики и искусственного интеллекта, предоставить грантовую поддержку в размере 280 миллионов долларов на этот год, кредитные возможности в размере 1,4 миллиарда долларов банкам стран-членов и открыть 10 новых «Мастерских Лубаня» в течение 5 лет, обеспечив профессиональное образование для 10 тысяч человек.
Президент Ирана Масуд Пезешкиян также выступил на заседании, подчеркнув важность создания ШОС более конкретных механизмов. Он предложил создать постоянный кризисный комитет из министров иностранных дел и усилить механизм «Специальных счетов ШОС». Пезешкиян также отметил важность увеличения торговли в национальных валютах и создания инфраструктуры цифровых платежей.
ШОС, основанная в 1996 году в формате «Шанхайской пятерки», в настоящее время является самой широкой политико-экономической платформой Евразии с 10 членами, 2 наблюдателями и 14 партнерами по диалогу. Организация охватывает 65 процентов Евразии, 40 процентов мирового населения и 30 процентов мирового валового внутреннего продукта. Азербайджан входит в число партнеров-наблюдателей.