Səsli süni intellekt (AI) texnologiyaları, onları ölçmək üçün istifadə olunan vasitələrdən daha sürətlə inkişaf edir. OpenAI, Google DeepMind, Anthropic və xAI kimi aparıcı AI laboratoriyaları təbii, real-vaxt rejimində söhbət qabiliyyətinə malik səs modellərini təqdim etmək üçün yarışır. Lakin bu modelləri qiymətləndirmək üçün istifadə edilən meyarlar əsasən sintetik nitq, yalnız ingilis dilində olan sorğular və insanların əsl danışıq tərzindən uzaq olan tərtib edilmiş test dəstləri üzərində işləyir.
Redaksiya məlumat verir ki, ötən il Meta tərəfindən Superintelligence Lab-a rəhbərlik etmək üçün cəlb edilmiş qurucuya sahib olan böyük məlumat annotasiya startapı Scale AI, bu problemi birbaşa həll edərək güclü fəaliyyətini davam etdirir. Bu gün Scale AI, real insan qarşılıqlı əlaqəsi prizmasından səsli AI-ni qiymətləndirmək üçün nəzərdə tutulmuş ilk qlobal üstünlük əsaslı arena adlandırdığı Voice Showdown-u təqdim edir. Bu məhsul istifadəçilərə unikal strateji dəyər təklif edir: dünyanın aparıcı qabaqcıl modellərinə pulsuz giriş. Scale-in ChatLab platforması vasitəsilə istifadəçilər, adətən ayda 20 ABŞ dolları dəyərində çoxsaylı abunəlik tələb edən yüksək səviyyəli modellərlə heç bir xərc çəkmədən qarşılıqlı əlaqə qura bilərlər. Qarşılığında, istifadəçilər iki anonimləşdirilmiş aparıcı səs modelindən hansının daha yaxşı təcrübə təqdim etdiyini seçmək üçün bəzən kor, baş-başa "döyüşlərdə" iştirak edərək, səsli AI modellərinin sənayenin ən orijinal, insan üstünlüyü reytinq cədvəli üçün məlumat təmin edirlər.
Scale AI-də Showdown məhsul meneceri Ceyni Qlu bildirib: "Səsli AI hazırda AI-də ən sürətlə inkişaf edən sərhəddir. Lakin səs modellərini qiymətləndirmə tərzimiz buna uyğunlaşmayıb." 60-dan çox dildə aparılan minlərlə spontan səsli söhbətdən əldə edilən nəticələr, digər meyarların ardıcıl olaraq qaçırdığı bacarıq boşluqlarını ortaya qoyur.
Scale-in Voice Showdown necə işləyir? Voice Showdown, istifadəçilərin tək bir tətbiq daxilində seçdikləri istənilən qabaqcıl AI modeli ilə pulsuz olaraq sərbəst şəkildə qarşılıqlı əlaqə qura biləcəyi Scale-in modeldən asılı olmayan söhbət platforması olan ChatLab üzərində qurulub. Platforma Scale-in 500.000-dən çox annotatordan ibarət qlobal icmasına təqdim edilib və təxminən 300.000 nəfər ən azı bir sorğu təqdim edib.

Voice artificial intelligence (AI) technologies are developing faster than the tools used to measure them. Leading AI labs like OpenAI, Google DeepMind, Anthropic, and xAI are competing to introduce voice models with natural, real-time conversation capabilities. However, the criteria used to evaluate these models primarily work with synthetic speech, English-only queries, and curated test sets that deviate from how humans actually speak.
Scale AI, a large data annotation startup with a founder recruited from Meta last year to lead its Superintelligence Lab, is directly addressing this problem and continuing its strong performance, as reported by Redaksiya. Today, Scale AI is launching Voice Showdown, which it calls the first global preference-based arena designed to evaluate voice AI from the perspective of real human interaction. This product offers users unique strategic value: free access to the world's leading cutting-edge models. Through Scale's ChatLab platform, users can interact with high-tier models that would typically require multiple subscriptions costing $20 per month, at no cost. In return, users provide data for the industry's most original, human-preference ranking table of voice AI models by participating in sometimes blind, head-to-head "battles" to choose which of two anonymized leading voice models offers a better experience.
"Voice AI is currently the fastest-developing frontier in AI. But our approach to evaluating voice models hasn't kept up," said Jeni Glou, Showdown product manager at Scale AI. Results from thousands of spontaneous voice conversations in over 60 languages reveal capability gaps that other metrics consistently miss.
How does Scale's Voice Showdown work? Voice Showdown is built on ChatLab, Scale's model-agnostic conversation platform, where users can freely interact with any chosen cutting-edge AI model for free within a single application. The platform has been rolled out to Scale's global community of over 500,000 annotators, with approximately 300,000 having submitted at least one query.