Sem Altmana və OpenAI-yə qarşı 1 molotov kokteyli və 13 güllə
Bu gün Sam Altmanın evinə Molotov kokteyli atılıb. OpenAI-ın qərargahını yandırmaq təhdidindən sonra 20 yaşlı şübhəli şəxs saxlanılıb. Sam Altman cavab olaraq bir bloq yazısı dərc edib; o, burada ailəsinin fotolarını yerləşdirib, şirkətə ünvanlanan tənqidlərə cavab verib və sivil müzakirələrə çağırış edib. Bu hadisə süni intellektlə bağlı artan gərginliyi bir daha üzə çıxarır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu, həftə ərzində baş verən ilk hadisə deyil. Bazar ertəsi günü, əvvəllər məlumat mərkəzinin tikintisini dəstəkləmiş İndianapolis şəhər şurasının bir üzvünün evinə 13 güllə atılıb. Hadisə yerində "məlumat mərkəzlərinə yox" yazısı olan bir qeyd tapılıb. Süni intellekt müzakirələrində zorakılığın artdığı müşahidə olunur.
Bu vəziyyətin səbəbi olduqca sadədir: inkişafın sürətli tempi və yüz milyardlarla dollarlıq sərmayələr səbəbindən süni intellekt qütbləşdirici bir mövzuya çevrilib. Prezidentlər, senatorlar və digər rəsmilər modellərin buraxılması barədə şərh verməyə, onları müzakirə etməyə, hər cür qadağalar, təşviqlər və qaydalar təklif etməyə başlayıblar. Siyasətləşmə, özlüyündə zorakılıq yaratmasa da, zorakılığın artıq bir alət olduğu bir auditoriyanı cəlb edir. Buna İranın AWS məlumat mərkəzlərini bombalamasını, ardınca isə BƏƏ-nin Stargate obyektini bombalamaq təhdidlərini (bütün bunlar Yudkovskinin təlimlərinə əsasən) əlavə etdikdə, təhlükəli bir qarışıq əldə edirik. Bu hadisələr süni intellekt səbəbindən baş verməsə də, Overton pəncərəsi dəyişib və vəziyyətin hara qədər gərginləşə biləcəyinə dair nümunələr artıq mövcuddur. Görünür ki, bu, yalnız başlanğıcdır və vəziyyət daha da pisləşəcəkdir.

Против Сэма Альтмана и OpenAI: 1 коктейль Молотова и 13 пуль
Сегодня в дом Сэма Альтмана был брошен коктейль Молотова. После угроз поджечь штаб-квартиру OpenAI был задержан 20-летний подозреваемый. Сэм Альтман в ответ опубликовал сообщение в блоге, где разместил фотографии своей семьи, ответил на критику в адрес компании и призвал к цивилизованным дискуссиям. Этот инцидент вновь демонстрирует растущую напряженность вокруг искусственного интеллекта.
Редакция сообщает, что это не первый инцидент за неделю. В понедельник в дом члена городского совета Индианаполиса, ранее поддержавшего строительство центра обработки данных, было выпущено 13 пуль. На месте происшествия была найдена записка с надписью «нет центрам обработки данных». В дискуссиях об искусственном интеллекте наблюдается рост насилия.
Причина этой ситуации довольно проста: из-за быстрых темпов развития и сотен миллиардов долларов инвестиций искусственный интеллект стал поляризующей темой. Президенты, сенаторы и другие официальные лица начали комментировать выпуск моделей, обсуждать их, предлагать всевозможные запреты, стимулы и правила. Политизация, хотя сама по себе не порождает насилие, привлекает аудиторию, для которой насилие уже является инструментом. Если к этому добавить бомбардировку Ираном центров обработки данных AWS, а затем угрозы ОАЭ бомбить объект Stargate (все это по учениям Юдковского), мы получаем опасную смесь. Хотя эти инциденты не произошли из-за искусственного интеллекта, окно Овертона изменилось, и примеры того, насколько сильно может накалиться ситуация, уже существуют. Похоже, это только начало, и ситуация будет ухудшаться.