OpenAI rəhbəri Sem Altman şirkətin indiyədək ən iddialı infrastruktur layihəsini təqdim edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Altman şirkətin süni intellekt hesablama gücünü 30 giqavatta çatdırmaq üçün 1,4 trilyon dollarlıq sərmayə planlaşdırdığını bildirib. O, gələcəkdə hər həftə əlavə 1 giqavattlıq hesablama gücü yaratmağı hədəflədiyini qeyd edib. Hazırda hər giqavattın dəyəri 40 milyard dollardan çoxdur. Altman bu xərclərin zamanla yarıbayarı azalacağını desə də, bunun necə baş verəcəyini izah etməyib.
Altman planın reallaşdırılması üçün OpenAI-nin “illik yüz milyardlarla gəlir” əldə etməli olduğunu deyib. Şirkətin bu ilin sonuna qədər 20 milyard dollar illik gəlirə çatması gözlənilir. Bu hədəfin reallaşması üçün OpenAI-nin təxminən 10 dəfə böyüməsi tələb olunur. Plan, Microsoft ilə imzalanmış yeni restrukturizasiya sazişindən sonra açıqlanıb və saziş şirkətin maliyyə toplama məhdudiyyətlərini aradan qaldırır. Altman ilkin kütləvi təklifin (IPO) ən real yol olduğunu bildirib.
Altman yanvarda ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə “Stargate” adlı 500 milyard dollarlıq infrastruktur layihəsini təqdim etmişdi. Oracle, SoftBank, Nvidia və CoreWeave şirkətlərinin iştirakı ilə həyata keçirilən layihə əvvəlcə 10 giqavattlıq güc üçün nəzərdə tutulmuşdu, lakin indi bu göstərici üç dəfə artırılıb.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, Altmanın planlaşdırdığı miqyas texnologiya tarixində misli görünməmiş səviyyədədir. Hər həftə 1 giqavattlıq gücün yaradılması ildə təxminən 2 trilyon dollarlıq kapital xərci deməkdir. Bu, Amazon, Microsoft, Google və Meta-nın birlikdə 2024-cü ildəki bütün kapital xərclərini beş dəfə üstələyir.
Analitiklər isə xəbərdarlıq edirlər ki, OpenAI-nin bəzi maliyyə əməliyyatları, xüsusilə Nvidia ilə qarşılıqlı investisiya razılaşmaları, şirkətin real gəlir göstəricilərini süni şəkildə artırmış ola bilər. Buna baxmayaraq, Altman iddia edir ki, bu infrastruktur süni intellekt tarixində dönüş nöqtəsi yaradacaq.

Сэм Альтман раскрыл план инфраструктуры ИИ стоимостью 1,4 триллиона долларов
Глава OpenAI Сэм Альтман представил самый амбициозный инфраструктурный проект компании на сегодняшний день.
Как сообщает редакция, Альтман заявил, что компания планирует инвестировать 1,4 триллиона долларов для увеличения вычислительной мощности искусственного интеллекта до 30 гигаватт. Он отметил, что в будущем стремится создавать дополнительно 1 гигаватт вычислительной мощности каждую неделю. В настоящее время стоимость каждого гигаватта превышает 40 миллиардов долларов. Хотя Альтман сказал, что эти расходы со временем сократятся вдвое, он не объяснил, как это произойдет.
Альтман заявил, что для реализации плана OpenAI должна получать «сотни миллиардов долларов годового дохода». Ожидается, что к концу этого года годовой доход компании достигнет 20 миллиардов долларов. Для достижения этой цели OpenAI требуется вырасти примерно в 10 раз. План был объявлен после подписания нового соглашения о реструктуризации с Microsoft, которое снимает ограничения компании по привлечению финансирования. Альтман заявил, что первичное публичное размещение акций (IPO) является наиболее реалистичным путем.
В январе Альтман представил инфраструктурный проект стоимостью 500 миллиардов долларов под названием «Stargate» с участием президента США Дональда Трампа. Проект, реализуемый с участием компаний Oracle, SoftBank, Nvidia и CoreWeave, изначально был рассчитан на мощность в 10 гигаватт, но теперь этот показатель увеличен в три раза.
Эксперты заявляют, что масштаб, запланированный Альтманом, беспрецедентен в истории технологий. Создание 1 гигаватта мощности каждую неделю означает капитальные затраты примерно в 2 триллиона долларов в год. Это в пять раз превышает все капитальные затраты Amazon, Microsoft, Google и Meta вместе взятых в 2024 году.
Однако аналитики предупреждают, что некоторые финансовые операции OpenAI, особенно соглашения о взаимных инвестициях с Nvidia, могли искусственно завысить реальные показатели доходов компании. Несмотря на это, Альтман утверждает, что эта инфраструктура создаст поворотный момент в истории искусственного интеллекта.