OpenAI rəhbəri Sem Altman şirkətin indiyədək ən iddialı infrastruktur layihəsini təqdim edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Altman şirkətin süni intellekt hesablama gücünü 30 giqavatta çatdırmaq üçün 1,4 trilyon dollarlıq sərmayə planlaşdırdığını bildirib. O, gələcəkdə hər həftə əlavə 1 giqavattlıq hesablama gücü yaratmağı hədəflədiyini qeyd edib. Hazırda hər giqavattın dəyəri 40 milyard dollardan çoxdur. Altman bu xərclərin zamanla yarıbayarı azalacağını desə də, bunun necə baş verəcəyini izah etməyib.
Altman planın reallaşdırılması üçün OpenAI-nin “illik yüz milyardlarla gəlir” əldə etməli olduğunu deyib. Şirkətin bu ilin sonuna qədər 20 milyard dollar illik gəlirə çatması gözlənilir. Bu hədəfin reallaşması üçün OpenAI-nin təxminən 10 dəfə böyüməsi tələb olunur. Plan, Microsoft ilə imzalanmış yeni restrukturizasiya sazişindən sonra açıqlanıb və saziş şirkətin maliyyə toplama məhdudiyyətlərini aradan qaldırır. Altman ilkin kütləvi təklifin (IPO) ən real yol olduğunu bildirib.
Altman yanvarda ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə “Stargate” adlı 500 milyard dollarlıq infrastruktur layihəsini təqdim etmişdi. Oracle, SoftBank, Nvidia və CoreWeave şirkətlərinin iştirakı ilə həyata keçirilən layihə əvvəlcə 10 giqavattlıq güc üçün nəzərdə tutulmuşdu, lakin indi bu göstərici üç dəfə artırılıb.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, Altmanın planlaşdırdığı miqyas texnologiya tarixində misli görünməmiş səviyyədədir. Hər həftə 1 giqavattlıq gücün yaradılması ildə təxminən 2 trilyon dollarlıq kapital xərci deməkdir. Bu, Amazon, Microsoft, Google və Meta-nın birlikdə 2024-cü ildəki bütün kapital xərclərini beş dəfə üstələyir.
Analitiklər isə xəbərdarlıq edirlər ki, OpenAI-nin bəzi maliyyə əməliyyatları, xüsusilə Nvidia ilə qarşılıqlı investisiya razılaşmaları, şirkətin real gəlir göstəricilərini süni şəkildə artırmış ola bilər. Buna baxmayaraq, Altman iddia edir ki, bu infrastruktur süni intellekt tarixində dönüş nöqtəsi yaradacaq.

OpenAI head Sam Altman has unveiled the company's most ambitious infrastructure project to date.
The editorial office reports that Altman stated the company plans a $1.4 trillion investment to increase its AI computing power to 30 gigawatts. He noted that he aims to create an additional 1 gigawatt of computing power every week in the future. Currently, each gigawatt is valued at over $40 billion. Although Altman said these costs would halve over time, he did not explain how this would happen.
Altman stated that for the plan to be realized, OpenAI must generate "hundreds of billions in annual revenue." The company is expected to reach $20 billion in annual revenue by the end of this year. Achieving this target requires OpenAI to grow approximately tenfold. The plan was announced after a new restructuring agreement signed with Microsoft, which removes the company's fundraising limitations. Altman indicated that an initial public offering (IPO) is the most realistic path.
In January, Altman had presented a $500 billion infrastructure project called "Stargate" with the participation of US President Donald Trump. The project, implemented with the involvement of Oracle, SoftBank, Nvidia, and CoreWeave, was initially designed for 10 gigawatts of power, but this figure has now been tripled.
Experts state that the scale planned by Altman is unprecedented in the history of technology. Creating 1 gigawatt of power every week translates to approximately $2 trillion in capital expenditure annually. This exceeds the combined capital expenditures of Amazon, Microsoft, Google, and Meta in 2024 by five times.
Analysts, however, warn that some of OpenAI's financial operations, particularly mutual investment agreements with Nvidia, may have artificially inflated the company's real revenue figures. Nevertheless, Altman claims that this infrastructure will create a turning point in the history of artificial intelligence.