Səhər yeməyi zamanı tez-tez hansı səhvə yol veririk? - Diyetoloqdan xəbərdarlıq
"Bir çox insanlar səhər yeməyi zamanı tez-tez rast gəlinən bir səhvə yol verir ki, bu da sağlamlığa öz mənfi təsirini göstərir".
Bu barədə diyetoloq Vanessa Leon "Hola" nəşrinə müsahibəsində danışıb.
Vanessa Leonun sözlərinə görə, söhbət qidaların sıralanmasından gedir. Məsələn, bir çoxları bir stəkan təzə sıxılmış portağal suyu, tam taxıl çörəyi və meyvələrdən ibarət səhər yeməyini faydalı hesab edirlər. Lakin belə bir qida qəbulu qanda qlükoza səviyyəsinin qəfil sıçrayışlarına gətirib çıxara bilər, bir neçə saat sonra isə insan yenidən aclıq hiss edəcək.
Bununla bağlı olaraq həkim günə karbohidratlar və şirniyyatlarla deyil, yumurta, vetçina və pendirin tərkibində olan proteinlərlə başlamağı tövsiyə edib.
"Bu qidalar lifli məhsullarla birləşdirilməlidir. Yalnız bundan sonra meyvələrə və şirniyyatlara keçid etmək olar, çünki onların tərkibindəki şəkər mədəyə daxil olduqdan sonra qan dövranına daha yavaş sorulacaq", - deyə Vanessa Leon qeyd edib. (oxu.az)

Какую частую ошибку мы совершаем за завтраком? - Предупреждение диетолога
«Многие люди совершают распространенную ошибку во время завтрака, которая негативно сказывается на здоровье».
Об этом в интервью изданию "Hola" рассказала диетолог Ванесса Леон.
По словам Ванессы Леон, речь идет о порядке употребления продуктов. Например, многие считают полезным завтрак, состоящий из стакана свежевыжатого апельсинового сока, цельнозернового хлеба и фруктов. Однако такой прием пищи может привести к резким скачкам уровня глюкозы в крови, а через несколько часов человек снова почувствует голод.
В связи с этим врач посоветовала начинать день не с углеводов и сладостей, а с белков, содержащихся в яйцах, ветчине и сыре.
«Эти продукты следует сочетать с клетчаткой. Только после этого можно переходить к фруктам и сладостям, поскольку содержащийся в них сахар будет медленнее усваиваться в кровотоке после попадания в желудок», — отметила Ванесса Леон. (oxu.az)