Fransa məhkəməsi, keçmiş prezident Nikola Sarkozinin korrupsiya və nüfuz ticarəti ittihamları ilə bağlı məhkəmə prosesi nəticəsində çıxarılan hökmə dair mühüm qərar qəbul edib. Bu qərar, Fransa siyasi arenasında gözlənilməz bir hadisə kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Fransa Məhkəməsinin açıqlamasına əsasən, keçmiş prezident Nikola Sarkozi barəsində vaxtından əvvəl azadlığa buraxılma qərarı verilib. Məhkəmənin bu qərarı ilə Sarkozi, həbsxanadan bu gün azadlığa çıxarılacaq. Bu hadisə, Fransa siyasi tarixində əhəmiyyətli bir dönüm nöqtəsi kimi qəbul edilir.
Keçmiş prezident Nikola Sarkozi, vəzifədə olduğu müddətdə törətdiyi iddia olunan cinayətlərə görə həbs cəzasına məhkum edilən ilk Fransa prezidenti kimi ölkənin siyasi tarixinə düşmüşdü. Ali Məhkəmənin vaxtından əvvəl azadlığa buraxılma qərarı, Fransa siyasətində təəccüb və geniş rezonans doğurdu. Azadlığa buraxılma qərarı ilə Sarkozinin qalan cəzasının nəzarət altında sərbəstlik şəraitində icra edilməsi gözlənilir. Məhkəmə mənbələrindən əldə edilən məlumata görə, vaxtından əvvəl azadlığa buraxılma qərarının verilməsində qanuni müddətin bitməsi və cəzanın icrası mərhələsindəki şərtlərin yaranması təsirli olub. Nikola Sarkozinin, verilən qərardan sonra bu gün etibarilə azad ediləcəyi və bu hadisənin Fransa gündəmindəki yerini qoruyacağı bildirilir.

A French court has made an important decision regarding the verdict issued as a result of the trial concerning former president Nicolas Sarkozy's corruption and influence peddling charges. This decision is considered an unexpected event in the French political arena.
Redaksiya reports that, according to a statement from the French Court, a decision for the early release of former president Nicolas Sarkozy has been made. With this court decision, Sarkozy will be released from prison today. This event is considered a significant turning point in French political history.
Former president Nicolas Sarkozy had entered the country's political history as the first French president to be sentenced to prison for alleged crimes committed during his term in office. The Supreme Court's decision for early release caused surprise and widespread resonance in French politics. With the decision for release, Sarkozy's remaining sentence is expected to be served under supervised release. According to information obtained from court sources, the expiration of the legal period and the fulfillment of conditions during the sentence execution phase were influential in the decision for early release. It is reported that Nicolas Sarkozy will be released as of today following the decision, and this event will maintain its place on the French agenda.