Salvini Zelenskiyə sülh çağırışı edib
İtaliyanın baş nazirinin müavini Matteo Salvini Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskiyə yönəlmiş sərt açıqlama ilə çıxış edib. O, Ukraynaya göstərilən maliyyə, siyasi və hərbi dəstəyi xatırladaraq Zelenskinin buna baxmayaraq şikayət etməsini qəbuledilməz adlandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Matteo Salvini çıxışında “bütün pullardan, bütün səylərdən və bütün yardımlardan sonra Zelenskinin hələ də şikayət etməyə cəsarət etdiyini” bildirib. O, bu mövqeni tənqid edərək vəziyyətin reallıqlarının qəbul edilməli olduğunu vurğulayıb.
Salvini Zelenskiyə birbaşa müraciət edərək deyib: “Dostum, sən müharibəni uduzursan, insan itkiləri verirsən, nüfuzunu və ləyaqətini itirirsən”. Bu sözlərlə o, Ukraynanın mövcud hərbi və siyasi vəziyyətinin ağır olduğunu ifadə edib.
İtaliyanın baş nazirinin müavini bəyanatını Zelenskiyə ünvanlanan çağırışla yekunlaşdırıb və mümkün qədər tez sülh sazişinin imzalanmasının zəruri olduğunu bildirib. Onun fikrincə, bu addım daha böyük itkilərin qarşısını almaq üçün vacibdir.

Салвини призвал Зеленского к миру
Заместитель премьер-министра Италии Маттео Сальвини выступил с резким заявлением в адрес президента Украины Владимира Зеленского. Он назвал неприемлемым то, что Зеленский, несмотря на оказываемую Украине финансовую, политическую и военную поддержку, продолжает жаловаться.
Как сообщает редакция, Маттео Сальвини заявил в своем выступлении: «После всех денег, всех усилий и всей помощи Зеленский все еще смеет жаловаться». Он раскритиковал эту позицию, подчеркнув необходимость принятия реалий ситуации.
Сальвини напрямую обратился к Зеленскому, сказав: «Друг мой, ты проигрываешь войну, несешь человеческие потери, теряешь авторитет и достоинство». Этими словами он выразил тяжесть текущей военной и политической ситуации в Украине.
Заместитель премьер-министра Италии завершил свое заявление призывом к Зеленскому, заявив о необходимости как можно скорее подписать мирное соглашение. По его мнению, этот шаг важен для предотвращения дальнейших потерь.