Pakistan ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Ağ Evdə keçirilən sammitdə Azərbaycan və Ermənistan arasında imzalanmış tarixi sülh sazişini alqışlayır.
Bunu Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif “X” sosial şəbəkəsindəki hesabında yazıb.
Qeyd olunur ki, bu hadisə onilliklər boyu münaqişələr və insan əzabları yaşamış regionda - Cənubi Qafqazda yeni sülh, sabitlik və əməkdaşlıq erasının başlanğıcıdır.
"Biz Prezident İlham Əliyevi və Azərbaycan xalqını öz regionunun sülhsevər gələcək kursunun müəyyən olunmasında müdrikliyi və uzaqgörənliyi əks etdirən bu tarixi saziş münasibətilə təbrik edirik. Pakistan hər zaman qardaş Azərbaycan xalqının yanında olub və tarixinin bu şərəfli məqamında biz də onun yanındayıq.
Biz həmçinin ABŞ prezident Donald Trampın rəhbərliyi altında hər iki tərəfə ticarət, əlaqə və regional inteqrasiya üçün yeni imkanlar açan razılaşma əldə etməyə imkan verən vasitəçilik rolunu yüksək qiymətləndiririk. Ümid edirik ki, bu dialoq ruhu uzanan münaqişələrlə üzləşən digər regionlar üçün nümunə olacaq”, - Şahbaz Şərif vurğulayıb.

Шахбаз Шариф поздравил народ Азербайджана с мирным соглашением
Пакистан приветствует историческое мирное соглашение, подписанное между Азербайджаном и Арменией на саммите, состоявшемся в Белом доме при участии президента США Дональда Трампа.
Об этом написал премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф в своем аккаунте в социальной сети «X».
Отмечается, что это событие является началом новой эры мира, стабильности и сотрудничества в регионе, который на протяжении десятилетий переживал конфликты и человеческие страдания, – на Южном Кавказе.
"Мы поздравляем президента Ильхама Алиева и народ Азербайджана с этим историческим соглашением, которое отражает мудрость и дальновидность в определении мирного будущего курса своего региона. Пакистан всегда был рядом с братским азербайджанским народом, и в этот славный момент его истории мы также рядом с ним.
Мы также высоко ценим посредническую роль президента США Дональда Трампа, которая позволила обеим сторонам достичь соглашения, открывающего новые возможности для торговли, связей и региональной интеграции. Мы надеемся, что этот дух диалога станет примером для других регионов, сталкивающихся с затяжными конфликтами", - подчеркнул Шахбаз Шариф.