Sabahdan Azərbaycanın daxili su hövzələrində sənaye məqsədilə balıq və digər su bioresurslarının ovu qadağan edilir.
Bu barədə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi məlumat yayıb
Məlumata görə, Nazirlər Kabinetinin 2 iyun 2017-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Balıq və digər su bioresursları ovunun Qaydaları"na əsasən kürüləmə dövrü ilə əlaqədar sənaye məqsədi ilə balıq və digər su bioresurslarının ovu Kür çayında, Sarısu gölündə, Mingəçevir, Şəmkir, Araz, Yenikənd su anbarlarında aprelin 1-dən sentyabrın 1-nə qədər qadağan edilir.
Sentyabrın 1-dən adları çəkilən daxili su obyektlərində balıq və digər su bioresurslarının sənaye ovuna balıqovlama bileti almış şəxslər Qaydalarla müəyyən edilmiş şərtlər əsasında ovu davam etdirə bilərlər.
Qanunvericiliyə əsasən idman və həvəskar balıq ovu üçün balıqovlama biletinin alınması tələb olunmur və Qaydalarla müəyyən edilmiş şərtlər daxilində həyata keçirilə bilər.
Balıq və digər su bioresurslarının ov qaydalarının pozulmasına, o cümlədən qanunsuz ovlanmasına görə təqsirkar şəxslər müvafiq olaraq, İnzibati Xətalar Məcəlləsi və Cinayət Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada məsuliyyət daşıyırlar.

С завтрашнего дня во внутренних водоемах Азербайджана вводится запрет на промышленный лов рыбы и других водных биоресурсов.
Об этом сообщило Министерство сельского хозяйства.
Согласно информации, в соответствии с "Правилами лова рыбы и других водных биоресурсов", утвержденными решением Кабинета Министров от 2 июня 2017 года, в связи с периодом нереста промышленный лов рыбы и других водных биоресурсов в реке Кура, озере Сарысу, Мингячевирском, Шамкирском, Аразском, Еникендском водохранилищах запрещается с 1 апреля по 1 сентября.
С 1 сентября лица, получившие рыболовный билет, могут продолжать промышленный лов рыбы и других водных биоресурсов в указанных внутренних водоемах на условиях, определенных Правилами.
Согласно законодательству, для спортивного и любительского рыболовства приобретение рыболовного билета не требуется, и оно может осуществляться в рамках условий, определенных Правилами.
За нарушение правил лова рыбы и других водных биоресурсов, включая незаконный лов, виновные лица несут ответственность в порядке, предусмотренном Кодексом об административных правонарушениях и Уголовным кодексом соответственно.