İrlandiyanın aşağıbüdcəli aviaşirkəti Ryanair Almaniyada aviasiya vergiləri və hava limanı rüsumlarının artmasını əsas gətirərək Berlindəki əməliyyat bazasını bağlayacağını açıqlayıb. Şirkət qış cədvəlində Berlinə və Berlindən uçuşların sayını təxminən 50 faiz azaldacaq.
Qərara əsasən, Ryanair Berlində yerləşən 7 təyyarəsini daha aşağı xərcli Avropa bazalarına köçürəcək. Nəticədə şirkətin Berlində illik sərnişin sayı 4,5 milyondan 2,2 milyona düşəcək. Berlinə uçuşlar tam dayandırılmayacaq, lakin oktyabrdan etibarən şəhərə reyslər başqa bazalarda yerləşən təyyarələrlə həyata keçiriləcək.
Ryanair-in əməliyyat rəhbəri Eddi Uilson Almaniyada aviasiya sektorunun rəqabət qabiliyyətini itirdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, hökumət problemin olduğunu qəbul etsə də, yüksək aviasiya vergilərini və hava limanı haqlarını azaltmaq üçün real strategiya təqdim etmir. Uilson xatırladıb ki, Ryanair 2019-cu ildən bəri Frankfurt, Düsseldorf və Ştutqartdakı bazalarını bağlayıb, həmçinin Drezden, Leypsiq və Dortmund istiqamətlərində uçuşları dayandırıb.
Almaniyanın Verdi həmkarlar ittifaqı isə qərarı sərt tənqid edib. Təşkilat Ryanair-in addımını “tamamilə mənfəət yönümlü” qərar adlandırıb və şirkətin işçilərə uzun müddətdir asanlıqla əvəz edilə bilən resurs kimi yanaşdığını bildirib. Ryanair isə Berlində çalışan heyətə Avropadakı digər bazalara transfer təklif olunacağını açıqlayıb.
Qərar Avropa aviasiya sektorunun yanacaq qiymətləri və əməliyyat xərclərinin artması ilə üzləşdiyi dövrə təsadüf edir. Ryanair rəhbərliyi tədarük problemləri davam edərsə, yay sonuna qədər bəzi reyslərin ləğv oluna biləcəyi barədə də xəbərdarlıq edib.

Ирландская бюджетная авиакомпания Ryanair объявила о закрытии своей операционной базы в Берлине, ссылаясь на рост авиационных налогов и сборов в аэропортах Германии. Компания сократит количество рейсов в Берлин и из Берлина в зимнем расписании примерно на 50 процентов.
Согласно решению, Ryanair переведет 7 своих самолетов, базирующихся в Берлине, на европейские базы с более низкими затратами. В результате годовой пассажиропоток компании в Берлине снизится с 4,5 миллиона до 2,2 миллиона. Рейсы в Берлин не будут полностью прекращены, однако с октября полеты в город будут осуществляться самолетами, базирующимися на других базах.
Операционный директор Ryanair Эдди Уилсон заявил, что авиационный сектор Германии теряет конкурентоспособность. По его словам, хотя правительство признает наличие проблемы, оно не предлагает реальной стратегии по снижению высоких авиационных налогов и сборов в аэропортах. Уилсон напомнил, что с 2019 года Ryanair закрыла свои базы во Франкфурте, Дюссельдорфе и Штутгарте, а также прекратила полеты по направлениям Дрезден, Лейпциг и Дортмунд.
Немецкий профсоюз Verdi резко раскритиковал это решение. Организация назвала шаг Ryanair «полностью ориентированным на прибыль» и заявила, что компания давно относится к сотрудникам как к легко заменяемому ресурсу. Ryanair, в свою очередь, объявила, что персоналу, работающему в Берлине, будет предложен перевод на другие базы в Европе.
Это решение совпадает с периодом, когда европейский авиационный сектор сталкивается с ростом цен на топливо и операционных расходов. Руководство Ryanair также предупредило, что некоторые рейсы могут быть отменены до конца лета, если проблемы с поставками сохранятся.