Son dövrlər Rusiyada WhatsApp messencerinin işində qeydə alınan nasazlıqların sayı artıb. Roskomnadzorun məlumatına görə, qurum platformaya qarşı tətbiq etdiyi məhdudiyyətləri davam etdirir. Bu barədə TASS agentliyi qurumun mətbuat xidmətinə istinadən xəbər yayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, dekabrın 21–22-də Rusiyadan olan istifadəçilər WhatsApp-da kütləvi problemlər barədə daha tez-tez məlumat verməyə başlayıblar. “Sboy.RF” platformasının məlumatına əsasən, dekabrın 22-si saat 17:00-a olan vəziyyətə görə 3,5 mindən çox şikayət qeydə alınıb. Roskomnadzor bildirib ki, xarici platforma Rusiya qanunvericiliyini pozmaqda davam edir və bu səbəbdən xidmətə qarşı tədbirlər görülür.
Qurumun açıqlamasında WhatsApp-ın terror fəaliyyətlərinin təşkili, icraçıların cəlb edilməsi, eləcə də dələduzluq və digər cinayətlər üçün istifadə olunduğu iddia edilir. Roskomnadzor əlavə edib ki, qanunvericiliyin tələbləri yerinə yetirilməzsə, messencer tam bloklana bilər. Qeyd edək ki, WhatsApp-a qarşı məhdudiyyətlər 2025-ci ilin avqust ayından tətbiq olunmağa başlayıb, sonrakı aylarda isə qismən bloklamalar və tam məhdudlaşdırma ilə bağlı xəbərdarlıqlar edilib.

В последнее время в России участились сбои в работе мессенджера WhatsApp. По данным Роскомнадзора, ведомство продолжает применять ограничения к платформе. Об этом сообщает агентство ТАСС со ссылкой на пресс-службу ведомства.
Как передает редакция, 21-22 декабря пользователи из России стали чаще сообщать о массовых проблемах в WhatsApp. По данным платформы «Сбой.РФ», на 17:00 22 декабря было зафиксировано более 3,5 тысяч жалоб. Роскомнадзор заявил, что иностранная платформа продолжает нарушать российское законодательство, и в связи с этим принимаются меры в отношении сервиса.
В заявлении ведомства утверждается, что WhatsApp используется для организации террористической деятельности, привлечения исполнителей, а также для мошенничества и других преступлений. Роскомнадзор добавил, что в случае невыполнения требований законодательства мессенджер может быть полностью заблокирован. Стоит отметить, что ограничения в отношении WhatsApp начали применяться с августа 2025 года, а в последующие месяцы звучали предупреждения о частичных блокировках и полном ограничении.