Rusiya nümayəndə heyəti Ukrayna ilə üçüncü danışıqlar raunduna İstanbula yollanıb
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskovun İzvestiya mətbuatı ilə telefon danışığıdakı sözlərinə görə, Rusiya nümayəndə heyəti üçüncü danışıqlar raundu üçün İstanbul şəhərinə yola düşüb. Görüşdə əsasən ikinci raundda müzakirə olunan və qarşılıqlı təqdim edilən memorandum layihələri ətrafında fikir mübadiləsi aparılacaq. Lakin Peskov qeyd edib ki, tərəflərin bu sənədlərlə bağlı mövqeləri hələ də tamamilə ziddiyyətlidir və nəticə barədə danışmaq tezdir.
Peskov bildirib ki, Ukrayna ilə imzalanması planlaşdırılan memorandumun hazırlanması Vladimir Putin və Vladimir Zelenski arasında mümkün görüşün ilkin mərhələsi hesab olunur. Amma detallı razılaşmalar olmadan belə bir görüşün vaxtı barədə danışmaq real deyil.
O, Ukraynanın bəzi şəhərlərində antikorrupsiya qurumlarının səlahiyyətlərinin məhdudlaşdırılmasına etiraz olaraq keçirilən aksiyaları isə ölkənin daxili işi kimi qiymətləndirib.
Kremlin məlumatına görə, Ukraynada korrupsiya səviyyəsi hələ də yüksək olaraq qalır və Qərb dövlətlərindən daxil olan hərbi yardımın əhəmiyyətli hissəsi mənimsənilib.

На фоне продолжающегося конфликта между Россией и Украиной начинается новый этап переговоров.
Редакция сообщает, что, по словам пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова в телефонном разговоре с изданием "Известия", российская делегация отправилась в Стамбул для участия в третьем раунде переговоров. На встрече в основном будет проходить обмен мнениями по проектам меморандумов, которые обсуждались во втором раунде и были представлены сторонами. Однако Песков отметил, что позиции сторон по этим документам по-прежнему полностью противоречивы, и говорить о результате пока рано.
Песков заявил, что подготовка меморандума, который планируется подписать с Украиной, считается предварительным этапом возможной встречи Владимира Путина и Владимира Зеленского. Но без детальных договоренностей говорить о сроках такой встречи нереально.
Акции протеста, прошедшие в некоторых городах Украины против ограничения полномочий антикоррупционных органов, он оценил как внутреннее дело страны.
По данным Кремля, уровень коррупции в Украине по-прежнему остается высоким, и значительная часть военной помощи, поступающей от западных государств, была присвоена.