Rusiya nümayəndə heyəti Ukrayna ilə üçüncü danışıqlar raunduna İstanbula yollanıb
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskovun İzvestiya mətbuatı ilə telefon danışığıdakı sözlərinə görə, Rusiya nümayəndə heyəti üçüncü danışıqlar raundu üçün İstanbul şəhərinə yola düşüb. Görüşdə əsasən ikinci raundda müzakirə olunan və qarşılıqlı təqdim edilən memorandum layihələri ətrafında fikir mübadiləsi aparılacaq. Lakin Peskov qeyd edib ki, tərəflərin bu sənədlərlə bağlı mövqeləri hələ də tamamilə ziddiyyətlidir və nəticə barədə danışmaq tezdir.
Peskov bildirib ki, Ukrayna ilə imzalanması planlaşdırılan memorandumun hazırlanması Vladimir Putin və Vladimir Zelenski arasında mümkün görüşün ilkin mərhələsi hesab olunur. Amma detallı razılaşmalar olmadan belə bir görüşün vaxtı barədə danışmaq real deyil.
O, Ukraynanın bəzi şəhərlərində antikorrupsiya qurumlarının səlahiyyətlərinin məhdudlaşdırılmasına etiraz olaraq keçirilən aksiyaları isə ölkənin daxili işi kimi qiymətləndirib.
Kremlin məlumatına görə, Ukraynada korrupsiya səviyyəsi hələ də yüksək olaraq qalır və Qərb dövlətlərindən daxil olan hərbi yardımın əhəmiyyətli hissəsi mənimsənilib.

Russian delegation heads to Istanbul for third round of talks with Ukraine
The editorial office reports that, according to the words of Russian President's press secretary Dmitry Peskov during a phone conversation with Izvestia, the Russian delegation has departed for Istanbul for the third round of talks. The meeting will primarily involve an exchange of views on the draft memorandums discussed and mutually presented in the second round. However, Peskov noted that the parties' positions on these documents are still completely contradictory, and it is too early to talk about results.
Peskov stated that the preparation of the memorandum planned for signing with Ukraine is considered an initial stage for a possible meeting between Vladimir Putin and Vladimir Zelensky. However, without detailed agreements, it is not realistic to talk about the timing of such a meeting.
He assessed the protests held in some Ukrainian cities against the restriction of the powers of anti-corruption bodies as an internal affair of the country.
According to Kremlin information, the level of corruption in Ukraine remains high, and a significant portion of military aid received from Western countries has been misappropriated.