İnternetin rusdilli seqmentində "Tsargrad.tv" resursundan qaynaqlanan Azərbaycan və Türkiyə arasında strateji müttəfiqlik münasibətlərinə xələl gətirmək məqsədi daşıyan, mənbəyi şübhə doğuran və reallığı əks etdirməyən dezinformasiya xarakterli məlumatlar yayılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Medianın İnkişafı Agentliyi (MEDİA) açıqlama yayıb.
"Azərbaycana qarşı yönəlmiş, saxta və manipulyativ məzmunlarla ictimai rəyi çaşdırmağa çalışan, Azərbaycanla Türkiyə arasında mövcud olan qardaşlıq və müttəfiqlik münasibətlərini hədəf almağa xidmət edən bu kimi dezinformasiya əməllərini kəskin şəkildə qınayır və qəbuledilməz olduğunu vurğulayırıq. Azərbaycan və Türkiyə jurnalistlərini, həmçinin media subyektlərini bu cür dezinformasiya cəhdlərinə qarşı prinsipial mövqe sərgiləməyə, mənbəyi təsdiqlənməmiş məlumatların yayılmasından çəkinməyə və informasiya mühitinin qorunması istiqamətində məsuliyyətli davranmağa çağırırıq".
MEDİA hər iki ölkənin ictimaiyyətini saxta məlumatlara inanmamağa, yalnız rəsmi qurumların verdiyi açıqlamaları əsas götürməyə çağırıb.
"Agentlik bu kimi halların qarşısının alınması və vahid mövqenin formalaşdırılması məqsədilə Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamenti ilə səmərəli əməkdaşlığı bundan sonra da davam etdirəcəkdir", - məlumatda qeyd olunub.

В русскоязычном сегменте интернета, исходя из ресурса "Tsargrad.tv", была распространена информация дезинформационного характера, вызывающая сомнения в источнике и не отражающая реальность, направленная на подрыв стратегических союзнических отношений между Азербайджаном и Турцией.
Редакция сообщает, что об этом распространило заявление Агентство по развитию медиа (MEDIA).
"Мы решительно осуждаем и подчеркиваем неприемлемость подобных дезинформационных действий, направленных против Азербайджана, пытающихся ввести общественное мнение в заблуждение с помощью ложного и манипулятивного контента, и служащих для подрыва существующих братских и союзнических отношений между Азербайджаном и Турцией. Мы призываем азербайджанских и турецких журналистов, а также медиа-субъектов занять принципиальную позицию против таких попыток дезинформации, воздерживаться от распространения непроверенной информации и ответственно вести себя в целях защиты информационной среды".
MEDIA призвал общественность обеих стран не верить ложной информации, опираясь только на заявления официальных структур.
"Агентство продолжит эффективное сотрудничество с Департаментом по связям с общественностью Администрации Президента Турции с целью предотвращения подобных случаев и формирования единой позиции", - отмечается в сообщении.