Rusiya istehsalı Baikal-M prosessorları ilə bağlı aparılan sınaq proqramı uğurlu qiymətləndirilsə də, layihə davam etdirilmədi. Prosessorun kütləvi istehsala keçirilməsi üçün tələb olunan kristalların çatışmazlığı layihənin bağlanması ilə nəticələnib.
Redaksiya mövzu ilə bağlı yayılan məlumatlara istinadla xəbər verir ki, Baikal-M çiplərinin geniş miqyaslı istehsalı son üç il ərzində planlaşdırılsa da, lazımi texnoloji baza və komponent təminatı mümkün olmayıb. Buna görə də layihə rəsmi şəkildə dayandırılıb.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, Baikal-M prosessoru sınaq mərhələsində ümumilikdə müsbət nəticə göstərib və yerli texnologiya inkişafı baxımından “irəliyə doğru addım” kimi qiymətləndirilib. Bununla belə, layihənin bağlanması həmin irəliləyişin davamını qeyri-mümkün edib. Necə deyərlər "bir addım qabağa, iki addım dala".

Хотя программа испытаний процессоров Baikal-M российского производства была оценена как успешная, проект не был продолжен. Нехватка кристаллов, необходимых для перехода процессора к массовому производству, привела к закрытию проекта.
Редакция, ссылаясь на распространенную информацию по теме, сообщает, что хотя широкомасштабное производство чипов Baikal-M планировалось в течение последних трех лет, необходимая технологическая база и обеспечение компонентами не были возможны. Поэтому проект был официально остановлен.
Специалисты отмечают, что процессор Baikal-M в целом показал положительные результаты на этапе тестирования и был оценен как «шаг вперед» с точки зрения развития отечественных технологий. Однако закрытие проекта сделало невозможным продолжение этого прогресса. Как говорится, «шаг вперед, два шага назад».