Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi hərbi həkim komissiyasının vəzifəli şəxsinin qanunsuz hərəkətləri ilə bağlı istintaq olunan cinayət işi məhkəməyə göndərilib.
Həsənov Rasim Əlövsət oğlunun Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi hərbi həkim komissiyasının rəisi vəzifələrində işlədiyi dövrdə vətəndaşlardan müxtəlif məbləğlərdə rüşvət alması və digər qanunsuz əməllərə yol verməsi barədə Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində başlanmış cinayət işinin istintaqı yekunlaşdırılıb.
İbtidai istintaqla Rasim Həsənovun 2021-2025-ci illərdə sözügedən vəzifələrdə işləyərkən vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməklə ona müraciət etmiş hərbi qulluqçuların şəhadətləndirilərək tərxis olunmaları üçün ayrı-ayrı şəxslərdən müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitini rüşvət qismində təkrarən almasına və vəzifə saxtakarlığı törətməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Rasim Həsənova Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 311.3.2, 311.3.3 (təkrarən külli miqdarda rüşvət alma), 313 (vəzifə saxtakarlığı) və 341.2.3-cü (ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə) maddələri ilə ittiham elan edilməklə barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Cinayət işi baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Hərbi Məhkəməsinə göndərilib. Eyni zamanda cinayət işindən oxşar xarakterli əməllərin törədilməsində iştirak etmiş şəxslərlə bağlı cinayət işi ayrıca icraata ayrılmaqla ibtidai istintaq davam etdirilir.

The criminal case investigated in connection with the illegal actions of an official of the Central Military Medical Commission of the Ministry of Defense has been sent to court.
The investigation into the criminal case initiated at the Main Anti-Corruption Department under the Prosecutor General regarding Rasim Alosvat oglu Hasanov's receipt of bribes in various amounts from citizens and his commission of other illegal acts during his tenure as the head of the Central Military Medical Commission of the Ministry of Defense has been completed.
The preliminary investigation established reasonable suspicions that Rasim Hasanov, while working in the aforementioned positions in 2021-2025, abused his official powers by repeatedly receiving money in various amounts from individuals as bribes for the certification and discharge of military personnel who applied to him, and committed official forgery.
Based on the collected evidence, Rasim Hasanov was charged under Articles 311.3.2, 311.3.3 (repeatedly receiving a large amount of bribe), 313 (official forgery), and 341.2.3 (abuse of official powers leading to grave consequences) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, and a pre-trial detention measure was chosen against him by a court decision based on the motion of the investigative body and the submission of the prosecutor exercising procedural guidance over the preliminary investigation.
The criminal case has been sent to the Baku Military Court for consideration according to its jurisdiction. At the same time, the preliminary investigation continues, with the criminal case related to persons who participated in committing similar acts being separated into a separate proceeding.