Qvineya‑Bissau prezidenti Umaru Sissoku Embalonun ölkədə baş verən çevriliş cəhdi fonunda hərbçilər tərəfindən saxlanıldığı açıqlanıb. Dövlət başçısının Baş Qərargah idarəsində nəzarət altında olduğu bildirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, hərbi mənbələr AFP-yə Embalonun “yaxşı münasibətlə” saxlanıldığını və vəziyyətin tam nəzarətə götürüldüyünü bildirib. Hərbçilər ölkədə keçirilən prezident seçkilərinin prosesini də dayandırdıqlarını açıqlayıb.
Məlumata görə, yüksək rütbəli zabitlər həmçinin prezidentlə birlikdə Baş Qərargah rəisinin və daxili işlər nazirinin də saxlandığını təsdiqləyiblər. Seçkilərdə ikinci müddətə namizəd kimi üstün mövqedə olduğu bildirilən Embalonun taleyi ilə bağlı əlavə məlumatlar gözlənilir.
Ölkədə siyasi vəziyyətin gərgin olaraq qaldığı, hərbi rəhbərliyin isə idarəetməni tam nəzarətə götürdüyünü bəyan etdiyi qeyd olunur.

Сообщается о задержании президента Гвинеи-Бисау военными
Сообщается, что президент Гвинеи-Бисау Умару Сисоку Эмбало был задержан военными на фоне попытки переворота в стране. Отмечается, что глава государства находится под контролем в управлении Генерального штаба.
Редакция сообщает, что военные источники заявили AFP, что Эмбало содержится «в хороших условиях» и ситуация полностью взята под контроль. Военные также объявили о приостановке процесса президентских выборов в стране.
По имеющимся данным, высокопоставленные офицеры также подтвердили задержание начальника Генерального штаба и министра внутренних дел вместе с президентом. Ожидаются дополнительные сведения о судьбе Эмбало, который, как сообщается, занимал лидирующие позиции в качестве кандидата на второй срок на выборах.
Отмечается, что политическая ситуация в стране остается напряженной, при этом военное руководство заявило о полном контроле над управлением.