ABŞ prezidenti Donald Tramp Qrenlandiya ətrafında yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Avropa ölkələrinə qarşı yeni ticarət məhdudiyyətləri tətbiq edildiyini açıqlayıb. Qərar ABŞ ilə Avropa ölkələri arasında iqtisadi münasibətlərdə ciddi gərginlik yaradıb.
Redaksiya xəbər verir ki, qərara əsasən 1 fevral 2026-cı il tarixindən etibarən Danimarka, Norveç, İsveç, Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya, Niderland və Finlandiyadan ABŞ-a göndərilən bütün mallara 10 faiz gömrük rüsumu tətbiq olunacaq. Bildirilib ki, 1 iyun 2026-cı il tarixindən sonra bu rüsumun dərəcəsi 25 faizə yüksəldiləcək.
ABŞ prezidenti Donald Tramp qeyd edib ki, sözügedən tariflər Qrenlandiyanın tam və yekun satın alınması ilə bağlı razılaşma əldə olunana qədər qüvvədə qalacaq. Onun sözlərinə görə, bu addım ABŞ-ın maraqlarının qorunmasına xidmət edir.
Açıqlama beynəlxalq ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub və Avropa ölkələrinin bu qərara necə cavab verəcəyi diqqətlə izlənilir. Rüsumların tətbiqi transatlantik ticarət əlaqələrinə ciddi təsir göstərə biləcək amil kimi qiymətləndirilir.

Президент США Дональд Трамп объявил о введении новых торговых ограничений в отношении европейских стран в связи с ситуацией вокруг Гренландии. Решение вызвало серьезную напряженность в экономических отношениях между США и европейскими странами.
Редакция сообщает, что согласно решению, с 1 февраля 2026 года на все товары, отправляемые в США из Дании, Норвегии, Швеции, Франции, Германии, Великобритании, Нидерландов и Финляндии, будет взиматься таможенная пошлина в размере 10 процентов. Сообщается, что после 1 июня 2026 года ставка этой пошлины будет увеличена до 25 процентов.
Президент США Дональд Трамп отметил, что указанные тарифы будут действовать до тех пор, пока не будет достигнуто соглашение о полной и окончательной покупке Гренландии. По его словам, этот шаг служит защите интересов США.
Заявление вызвало широкие дискуссии в международном сообществе, и реакция европейских стран на это решение внимательно отслеживается. Введение пошлин оценивается как фактор, который может серьезно повлиять на трансатлантические торговые отношения.