ABŞ prezidenti Donald Tramp Qrenlandiya ətrafında yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Avropa ölkələrinə qarşı yeni ticarət məhdudiyyətləri tətbiq edildiyini açıqlayıb. Qərar ABŞ ilə Avropa ölkələri arasında iqtisadi münasibətlərdə ciddi gərginlik yaradıb.
Redaksiya xəbər verir ki, qərara əsasən 1 fevral 2026-cı il tarixindən etibarən Danimarka, Norveç, İsveç, Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya, Niderland və Finlandiyadan ABŞ-a göndərilən bütün mallara 10 faiz gömrük rüsumu tətbiq olunacaq. Bildirilib ki, 1 iyun 2026-cı il tarixindən sonra bu rüsumun dərəcəsi 25 faizə yüksəldiləcək.
ABŞ prezidenti Donald Tramp qeyd edib ki, sözügedən tariflər Qrenlandiyanın tam və yekun satın alınması ilə bağlı razılaşma əldə olunana qədər qüvvədə qalacaq. Onun sözlərinə görə, bu addım ABŞ-ın maraqlarının qorunmasına xidmət edir.
Açıqlama beynəlxalq ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub və Avropa ölkələrinin bu qərara necə cavab verəcəyi diqqətlə izlənilir. Rüsumların tətbiqi transatlantik ticarət əlaqələrinə ciddi təsir göstərə biləcək amil kimi qiymətləndirilir.

U.S. President Donald Trump has announced new trade restrictions against European countries in connection with the situation surrounding Greenland. The decision has created serious tension in economic relations between the U.S. and European countries.
The editorial reports that according to the decision, a 10 percent customs duty will be applied to all goods sent from Denmark, Norway, Sweden, France, Germany, Great Britain, the Netherlands, and Finland to the U.S. starting February 1, 2026. It was stated that after June 1, 2026, the rate of this duty will increase to 25 percent.
U.S. President Donald Trump noted that the aforementioned tariffs will remain in effect until an agreement is reached regarding the full and final purchase of Greenland. According to him, this step serves to protect U.S. interests.
The announcement has caused widespread discussion in the international community, and how European countries will respond to this decision is being closely monitored. The imposition of tariffs is considered a factor that could seriously affect transatlantic trade relations.