Artıq qlobal miqyasda beynəlxalq hüququn ciddi deformasiyaya uğraması dövlətləri öz təhlükəsizlik sistemlərini daha da gücləndirməyə sövq edib.
Bunu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) 28 Mart - Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü və bu orqanların yaradılmasının 107-ci ildönümü ilə bağlı keçirilən tədbirdə DTX rəisi Əli Nağıyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, yeni iqtisadi reallıqlar beynəlxalq təhlükəsizlik və mövcud dünya sisteminə, o cümlədən regionda əməliyyat şəraitinə ciddi təsir göstərib:
"Ötən 2025-ci il və bu ilin ilk üç ayı ərzində baş verən qlobal və regional gərginliklərə baxmayaraq, ölkəmizdə siyasi sabitlik qorunub saxlanılıb, Azərbaycan xalqı təhlükəsiz şəraitdə yaşamışdır. Ölkə Prezidentinin milli maraqların və dövlətçilik mənafelərinin etibarlı qorunmasında qətiyyətli və prinsipial mövqeyi xalqımızın gələcəyə olan inamını daha da artırır".

The serious deformation of international law on a global scale has already prompted states to further strengthen their security systems.
This was stated by Ali Naghiyev, Head of the State Security Service (SSS), at an event held at the State Security Service (SSS) on March 28 – the professional holiday of employees of Azerbaijani security agencies and the 107th anniversary of the establishment of these agencies.
According to him, new economic realities have seriously impacted international security and the existing world system, including the operational situation in the region:
"Despite the global and regional tensions that occurred in the past year 2025 and the first three months of this year, political stability has been maintained in our country, and the people of Azerbaijan have lived in a safe environment. The resolute and principled stance of the President of the country in reliably protecting national interests and statehood interests further increases our people's confidence in the future."