Qəzzada sülh əldə edilib? Trampın əlindəki kağızda nə yazılıb?
Media qarşısında keçirilən görüş zamanı ABŞ prezidenti Donald Trampın yanına yaxınlaşan xarici işlər naziri Marko Rubio ona bir kağız verib; qeydin arxa hissəsi kameralar tərəfindən oxuna bildiyi üçün görüntü sürətlə yayılıb. Sosial şəbəkələrdə və siyasi dairələrdə bu kadrlar Qəzza üzrə sülh prosesinin yekunlaşmasına dair ehtimalları gücləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, qeyddə belə yazıldığı görünür: “Truth Social paylaşımını tezliklə təsdiqləməlisiniz ki, razılaşmanı birinci siz elan edəsiniz.” Bu məzmun, danışıqların kritik mərhələyə daxil olduğu və informasiya üstünlüyünün simvolik əhəmiyyət daşıdığı barədə şərhlərə yol açıb.
Hadisə Trampın “Yaxın Şərqdə razılaşmaya çox yaxınıq” açıqlamalarından biraz əvvəl baş verdiyindən, müşahidəçilər yaxın saatlarda rəsmi bəyanat ehtimalını istisna etmirlər. Bununla belə, prosesin mərhələli irəlilədiyi, yekun təsdiqin və detallı şərtlərin açıqlanmadan nəticə barədə qəti qənaətə gəlməyin tez olduğu vurğulanır.

Во время встречи с представителями СМИ к президенту США Дональду Трампу подошел министр иностранных дел Марко Рубио и передал ему записку; поскольку обратная сторона записки была видна камерам, изображение быстро распространилось. В социальных сетях и политических кругах эти кадры усилили предположения о завершении мирного процесса по Газе.
Redaksiya сообщает, что в записке, по-видимому, написано: «Вы должны быстро подтвердить публикацию в Truth Social, чтобы вы объявили о соглашении первыми.» Это содержание породило комментарии о том, что переговоры вступили в критическую фазу и что информационное превосходство имеет символическое значение.
Поскольку инцидент произошел незадолго до заявлений Трампа «Мы очень близки к соглашению на Ближнем Востоке», наблюдатели не исключают возможности официального заявления в ближайшие часы. Однако подчеркивается, что процесс продвигается поэтапно, и рано делать окончательные выводы о результате без окончательного подтверждения и раскрытия подробных условий.