Qəzzada atəşkəs razılaşmasının pozulması və humanitar vəziyyətin pisləşməsi ilə bağlı son vəziyyətə dair məlumatlar açıqlanıb. Bu barədə Qəzza hökuməti tərəfindən verilən açıqlamada, atəşkəs razılaşmasının İsrail tərəfindən pozulması nəticəsində yaranan problemlər ətraflı şəkildə təsvir edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, atəşkəs razılaşmasına əsasən, İsrailin Qəzzaya gündə 600 yardım maşınının daxil olmasına icazə verməsi lazım olduğu vurğulanıb. Lakin, Qəzzaya çatması lazım olan 42 min 800 yük maşınından yalnız 17 min 819-u bölgəyə daxil ola bilib və təxminən 26 min maşının keçməsinə icazə verilməyib. Bu vəziyyət, Qəzzada humanitar böhranın daha da dərinləşməsinə səbəb olub.
Açıqlamada, hücumların 265-nin mülki şəxslərə birbaşa hücum xarakteri daşıdığı, hərbi texnikanın yaşayış məntəqələrinə 49 dəfə girdiyi, 421 dəfə mülki şəxslərin və evlərinin hücuma məruz qaldığı, 150 hücumda isə mülki qurumların hədəf alındığı bildirilib. Bu hücumlar, atəşkəs razılaşmasının əsas prinsiplərini pozmaqla yanaşı, Qəzza əhalisinin həyatını təhlükə altına qoyub. İsrailin atəşkəsi bu şəkildə pozması, Qəzzada "qida, dərman, su və yanacaq qıtlığının davam etməsinə və Qəzza zolağında fəlakət xarakterli humanitar böhranın dərinləşməsinə" səbəb olub.
Məlumata görə, İsrail atəşkəsin başladığı 10 oktyabr tarixindən bəri 875 dəfə razılaşmanı pozub, bu hücumlarda 411 fələstinlinin öldürüldüyü və 1112 nəfərin yaralandığı qeyd edilib. Qəzzada razılaşmanın əksinə olaraq, gündə orta hesabla 244 yardım maşınının daxil olduğu, bununla da çatması lazım olan yardımın yalnız 41 faizinin qarşılandığı bildirilib. Bu göstərici, bölgədəki humanitar vəziyyətin nə qədər kritik olduğunu göstərir.
Xatırladaq ki, atəşkəs, İsrail ordusunun razılaşmada göstərildiyi kimi "Sarı Xətt"ə çəkilməsindən sonra, Qəzza zolağında eyni gündə qüvvəyə minib. 9 oktyabr tarixində, Misirdə davam edən danışıqlarda, Donald Tramp, Həmas və İsrailin Qəzzada atəşkəs planının ilk mərhələsini təsdiqlədiyini açıqlamışdı. Danışıqların aparıldığı Misirdə razılaşma imzalanmış və İsrail hökumətinin təsdiqi ilə 10 oktyabrda qüvvəyə minmişdi.

Information has been released regarding the latest situation of the ceasefire agreement violation in Gaza and the worsening humanitarian conditions. According to a statement from the Gaza government, the problems arising from Israel's violation of the ceasefire agreement have been described in detail.
Redaksiya reports that it was emphasized that according to the ceasefire agreement, Israel was supposed to allow 600 aid trucks to enter Gaza daily. However, out of the 42,800 trucks that were supposed to reach Gaza, only 17,819 were able to enter the region, and approximately 26,000 trucks were not permitted to pass. This situation has led to a further deepening of the humanitarian crisis in Gaza.
The statement indicated that 265 of the attacks were direct attacks on civilians, military equipment entered residential areas 49 times, civilians and their homes were attacked 421 times, and civilian institutions were targeted in 150 attacks. These attacks, in addition to violating the fundamental principles of the ceasefire agreement, have endangered the lives of the Gaza population. Israel's violation of the ceasefire in this manner has caused "a continuation of the shortage of food, medicine, water, and fuel, and a deepening of the catastrophic humanitarian crisis in the Gaza Strip."
According to the information, Israel has violated the agreement 875 times since the ceasefire began on October 10th, with 411 Palestinians killed and 1112 injured in these attacks. Contrary to the agreement in Gaza, an average of 244 aid trucks entered daily, meeting only 41 percent of the required aid. This figure illustrates how critical the humanitarian situation in the region is.
It should be recalled that the ceasefire came into effect on the same day in the Gaza Strip, after the Israeli army withdrew to the "Yellow Line" as specified in the agreement. On October 9th, during ongoing negotiations in Egypt, Donald Trump announced that Hamas and Israel had approved the first phase of the ceasefire plan in Gaza. The agreement was signed in Egypt, where the negotiations were taking place, and came into effect on October 10th with the approval of the Israeli government.