Qəzzada atəşkəs razılaşmasının pozulması və humanitar vəziyyətin pisləşməsi ilə bağlı son vəziyyətə dair məlumatlar açıqlanıb. Bu barədə Qəzza hökuməti tərəfindən verilən açıqlamada, atəşkəs razılaşmasının İsrail tərəfindən pozulması nəticəsində yaranan problemlər ətraflı şəkildə təsvir edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, atəşkəs razılaşmasına əsasən, İsrailin Qəzzaya gündə 600 yardım maşınının daxil olmasına icazə verməsi lazım olduğu vurğulanıb. Lakin, Qəzzaya çatması lazım olan 42 min 800 yük maşınından yalnız 17 min 819-u bölgəyə daxil ola bilib və təxminən 26 min maşının keçməsinə icazə verilməyib. Bu vəziyyət, Qəzzada humanitar böhranın daha da dərinləşməsinə səbəb olub.
Açıqlamada, hücumların 265-nin mülki şəxslərə birbaşa hücum xarakteri daşıdığı, hərbi texnikanın yaşayış məntəqələrinə 49 dəfə girdiyi, 421 dəfə mülki şəxslərin və evlərinin hücuma məruz qaldığı, 150 hücumda isə mülki qurumların hədəf alındığı bildirilib. Bu hücumlar, atəşkəs razılaşmasının əsas prinsiplərini pozmaqla yanaşı, Qəzza əhalisinin həyatını təhlükə altına qoyub. İsrailin atəşkəsi bu şəkildə pozması, Qəzzada "qida, dərman, su və yanacaq qıtlığının davam etməsinə və Qəzza zolağında fəlakət xarakterli humanitar böhranın dərinləşməsinə" səbəb olub.
Məlumata görə, İsrail atəşkəsin başladığı 10 oktyabr tarixindən bəri 875 dəfə razılaşmanı pozub, bu hücumlarda 411 fələstinlinin öldürüldüyü və 1112 nəfərin yaralandığı qeyd edilib. Qəzzada razılaşmanın əksinə olaraq, gündə orta hesabla 244 yardım maşınının daxil olduğu, bununla da çatması lazım olan yardımın yalnız 41 faizinin qarşılandığı bildirilib. Bu göstərici, bölgədəki humanitar vəziyyətin nə qədər kritik olduğunu göstərir.
Xatırladaq ki, atəşkəs, İsrail ordusunun razılaşmada göstərildiyi kimi "Sarı Xətt"ə çəkilməsindən sonra, Qəzza zolağında eyni gündə qüvvəyə minib. 9 oktyabr tarixində, Misirdə davam edən danışıqlarda, Donald Tramp, Həmas və İsrailin Qəzzada atəşkəs planının ilk mərhələsini təsdiqlədiyini açıqlamışdı. Danışıqların aparıldığı Misirdə razılaşma imzalanmış və İsrail hökumətinin təsdiqi ilə 10 oktyabrda qüvvəyə minmişdi.

Перемирие в Газе нарушено: гуманитарная ситуация ухудшается
Опубликована информация о последней ситуации в связи с нарушением режима прекращения огня в Газе и ухудшением гуманитарной ситуации. В заявлении правительства Газы подробно описаны проблемы, возникшие в результате нарушения соглашения о прекращении огня со стороны Израиля.
Redaksiya сообщает, что было подчеркнуто, что в соответствии с соглашением о прекращении огня Израиль должен был разрешить въезд 600 грузовиков с помощью в Газу ежедневно. Однако из 42 800 грузовиков, которые должны были прибыть в Газу, в регион смогли въехать только 17 819, а проезд примерно 26 000 грузовиков был запрещен. Эта ситуация привела к дальнейшему углублению гуманитарного кризиса в Газе.
В заявлении говорится, что 265 нападений были прямыми атаками на гражданских лиц, военная техника 49 раз входила в населенные пункты, гражданские лица и их дома подвергались нападениям 421 раз, а гражданские объекты были целью 150 нападений. Эти нападения, помимо нарушения основных принципов соглашения о прекращении огня, поставили под угрозу жизни населения Газы. Такое нарушение перемирия Израилем привело к «продолжающемуся дефициту продовольствия, медикаментов, воды и топлива, а также к углублению гуманитарного кризиса катастрофического характера в секторе Газа».
Согласно информации, с 10 октября, когда началось перемирие, Израиль нарушил соглашение 875 раз, в результате этих нападений погибли 411 палестинцев и 1112 получили ранения. Отмечается, что, вопреки соглашению, в Газу ежедневно в среднем въезжало 244 грузовика с помощью, что составляет лишь 41 процент от необходимой помощи. Этот показатель демонстрирует, насколько критична гуманитарная ситуация в регионе.
Напомним, что перемирие вступило в силу в тот же день в секторе Газа, после того как израильская армия отступила к «Желтой линии», как было указано в соглашении. 9 октября в ходе продолжавшихся переговоров в Египте Дональд Трамп объявил, что ХАМАС и Израиль одобрили первый этап плана прекращения огня в Газе. Соглашение было подписано в Египте, где велись переговоры, и вступило в силу 10 октября с одобрения израильского правительства.