Yaxın Şərqdəki diplomatik mənbələrə görə, Qəzza razılaşmasının əldə olunmasında Türkiyənin rolu həlledici olub. Mənbə bildirib ki, Ankara həm danışıqlara birbaşa müdaxilə edib, həm də HƏMAS üzərində ciddi təzyiq göstərib.
Redaksiya mənbəyə istinadla xəbər verir ki, Türkiyə kəşfiyyatının HƏMAS-la apardığı intensiv təmaslar danışıqlardakı çıxılmaz vəziyyəti aradan qaldırıb və tərəflər arasında razılığın əldə edilməsini təmin edib. Mənbənin sözlərinə görə, türk tərəfi ABŞ Prezidenti Donald Trampa “əhatəli və qalıcı razılaşma” təmin edəcəyinə dair söz verib.
i24 News yazarı Bədrəddin Bölükbaşının məlumatına görə, məhz Türkiyənin bu təzyiqi nəticəsində HƏMAS Trampın Qəzza planındakı əsas bəndlərlə razılaşıb. Ankara həm sağ qalan girovların, həm də həlak olanların cəsədlərinin eyni vaxtda təhvil veriləcəyinə dair təminat verib.

Turkey's Pressure is the Main Factor Making the Gaza Agreement Possible
According to diplomatic sources in the Middle East, Turkey's role in reaching the Gaza agreement was decisive. The source stated that Ankara both directly intervened in the negotiations and exerted serious pressure on Hamas.
Referring to the source, the editorial office reports that the intensive contacts between Turkish intelligence and Hamas resolved the deadlock in the negotiations and ensured an agreement between the parties. According to the source, the Turkish side promised US President Donald Trump that it would secure a 'comprehensive and lasting agreement'.
According to i24 News writer Bedrettin Bölükbaşı, it was as a result of this pressure from Turkey that Hamas agreed to the main points of Trump's Gaza plan. Ankara guaranteed that both the surviving hostages and the bodies of those who died would be handed over simultaneously.