Yaxın Şərqdəki diplomatik mənbələrə görə, Qəzza razılaşmasının əldə olunmasında Türkiyənin rolu həlledici olub. Mənbə bildirib ki, Ankara həm danışıqlara birbaşa müdaxilə edib, həm də HƏMAS üzərində ciddi təzyiq göstərib.
Redaksiya mənbəyə istinadla xəbər verir ki, Türkiyə kəşfiyyatının HƏMAS-la apardığı intensiv təmaslar danışıqlardakı çıxılmaz vəziyyəti aradan qaldırıb və tərəflər arasında razılığın əldə edilməsini təmin edib. Mənbənin sözlərinə görə, türk tərəfi ABŞ Prezidenti Donald Trampa “əhatəli və qalıcı razılaşma” təmin edəcəyinə dair söz verib.
i24 News yazarı Bədrəddin Bölükbaşının məlumatına görə, məhz Türkiyənin bu təzyiqi nəticəsində HƏMAS Trampın Qəzza planındakı əsas bəndlərlə razılaşıb. Ankara həm sağ qalan girovların, həm də həlak olanların cəsədlərinin eyni vaxtda təhvil veriləcəyinə dair təminat verib.

Основной фактор, сделавший возможным соглашение по Газе, — это давление Турции
По данным дипломатических источников на Ближнем Востоке, роль Турции в достижении соглашения по Газе была решающей. Источник сообщил, что Анкара как напрямую вмешивалась в переговоры, так и оказывала серьёзное давление на ХАМАС.
Редакция, ссылаясь на источник, сообщает, что интенсивные контакты турецкой разведки с ХАМАС преодолели тупик в переговорах и обеспечили достижение соглашения между сторонами. По словам источника, турецкая сторона пообещала президенту США Дональду Трампу обеспечить «всеобъемлющее и прочное соглашение».
По информации автора i24 News Бедреддина Бёлюкбаши, именно в результате этого давления Турции ХАМАС согласился с основными пунктами плана Трампа по Газе. Анкара дала гарантии как одновременной передачи выживших заложников, так и тел погибших.