Qərb təzyiqlərinə baxmayaraq Hindistanın Rusiya ilə əlaqələri diqqət çəkdi
Hindistanın Rusiya ilə əlaqələri Qərb ölkələrinin təzyiqlərinə baxmayaraq, əhəmiyyətini qoruyub saxlayır. Bu, ölkənin beynəlxalq arenada müstəqil siyasət yürütmək istəyinin göstəricisi kimi dəyərləndirilir. Hindistanın Ukraynadakı müharibəyə dair mövqeyi beynəlxalq ictimaiyyətdə müxtəlif reaksiyalara səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Hindistan hökuməti 2022-ci ilin fevralında Ukraynaya qarşı tammiqyaslı hücumdan sonra Moskvaya qarşı açıq şəkildə qınaq bildirməkdən çəkinib. Bununla belə, Hindistan tərəfləri düşmənçiliklərin dayandırılmasına çağırıb. Bu yanaşma, Hindistanın öz milli maraqlarını prioritetləşdirməsi və münaqişəyə dair balanslaşdırılmış mövqe tutmaq istəyi ilə izah olunur. Hindistanın Rusiya ilə tarixi əlaqələri, həmçinin enerji təhlükəsizliyi və müdafiə sahəsindəki əməkdaşlığı bu siyasətin formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
Hindistanın bu mövqeyi Qərb ölkələri tərəfindən tənqidlə qarşılanıb. Lakin Hindistan hökuməti öz mövqeyini müdafiə edərək, münaqişənin sülh yolu ilə həllinin vacibliyini vurğulayır. Ölkə, həmçinin, beynəlxalq hüquqa və suverenliyə hörmət edilməsinin tərəfdarı olduğunu bildirib. Hindistanın bu siyasəti, onun beynəlxalq arenada artan rolunu və müstəqil xarici siyasət yürütmək istəyini nümayiş etdirir.

Отношения Индии с Россией сохраняют свою значимость, несмотря на давление западных стран. Это расценивается как показатель стремления страны проводить независимую политику на международной арене. Позиция Индии по войне в Украине вызвала различную реакцию в международном сообществе.
Редакция сообщает, что правительство Индии воздержалось от открытого осуждения Москвы после полномасштабного нападения на Украину в феврале 2022 года. Тем не менее, индийская сторона призвала к прекращению боевых действий. Этот подход объясняется приоритетом национальных интересов Индии и ее стремлением занять сбалансированную позицию по конфликту. Исторические связи Индии с Россией, а также сотрудничество в области энергетической безопасности и обороны сыграли важную роль в формировании этой политики.
Эта позиция Индии была встречена критикой со стороны западных стран. Однако правительство Индии, отстаивая свою позицию, подчеркивает важность мирного урегулирования конфликта. Страна также заявила о своей приверженности международному праву и уважению суверенитета. Эта политика Индии демонстрирует ее возрастающую роль на международной арене и стремление проводить независимую внешнюю политику.