Qənimət Zayıdov (Qənimət Zahid) və Fuad Qəhrəmanlı barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
DTX-ın məlumatında qeyd edilib ki, Qənimət Zayıdov 2013-cü ilin əvvəlindən etibarən Əli Kərimlinin adından xarici ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələri ilə gizli əlaqəyə girərək danışıqlar aparmış, onun Azərbaycan Respublikasında hakimiyyətə gətirilməsində xarici xüsusi xidmət orqanlarının geniş təşkilati və xüsusi imkanlarından istifadə edilməsi üçün müraciət etmiş, qarşılığında Azərbaycanda xarici dövlətin strateji maraqlarının təmin ediləcəyini konkret detallar sadalamaqla vəd etmiş, eləcə də tərəflər Əli Kərimli hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə Azərbaycan Respublikasının mərhələli qaydada Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına tam üzv olacağı barədə razılaşıblar.
Eyni zamanda ittihama əsasən, Əli Kərimli adıçəkilən şəxslərlə qabaqcadan əldə olunmuş ümumi razılaşmaya uyğun qaydada cinayət əməllərini davam etdirərək, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın apardığı təcavüzkar müharibəyə qarşı və orduya dəstək üçün Azərbaycan vətəndaşları 2020-ci ilin iyul ayının 14-dən 15-nə keçən gecə Bakı şəhərində yürüş etdikləri zaman Fuad Qəhrəmanlı və digərlərinə partiyanı təmsil edən şəxslərlə birlikdə kiçik qruplar təşkil etməklə yürüş iştirakçılarına qoşulmaq, daha sonra vətənpərvərlik şüarlarını təxribat xarakterli çağırışlarla əvəz edərək xaotik vəziyyət yaratmaq, bu vəziyyətdən yararlanıb kütləni idarə etməklə, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin inzibati binalarını ələ keçirmək, o cümlədən kütləvi informasiya vasitələri ilə hakimiyyətin ələ keçirilməsini bəyan edəcəyi barədə tapşırıqlar verib.
Bildirilib ki, cinayət əməllərində iştiraklarına görə, Abbas Abbasov, Əli Kərimli, Fuad Qəhrəmanlı, Məmməd İbrahim və Qənimət Zayıdov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, yaxud zorla saxlanılmasına, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlər), Eldar Əmirov 32.5, 278.1 (hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, yaxud zorla saxlanılmasına, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlərə kömək etmə), Ramiz Mehdiyev 193-1.3.2 (cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma), 274 (dövlətə xəyanət) və 278.1-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilib.
Abbas Abbasov, Fuad Qəhrəmanlı və Qənimət Zayıdov Azərbaycan ərazisindən kənarda olduqları və istintaqdan gizləndikləri üçün barələrində axtarış elan edilməklə, məhkəmə tərəfindən qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Заочный арест в отношении Ганимета Захида и Фуада Гахраманлы
В отношении Ганимета Захидова (Ганимета Захида) и Фуада Гахраманлы заочно избрана мера пресечения в виде ареста.
Об этом говорится в сообщении Службы государственной безопасности.
В сообщении СГБ отмечается, что Ганимет Захидов с начала 2013 года от имени Али Керимли вступал в тайные переговоры с представителями спецслужб иностранного государства, обращался за использованием широких организационных и специальных возможностей иностранных спецслужб для приведения его к власти в Азербайджанской Республике, взамен обещал обеспечить стратегические интересы иностранного государства в Азербайджане, перечисляя конкретные детали, а также стороны договорились о поэтапном полном вступлении Азербайджанской Республики в Организацию Договора о коллективной безопасности в случае прихода к власти Али Керимли.
Одновременно, согласно обвинению, Али Керимли, продолжая преступные действия в соответствии с предварительным общим согласием с указанными лицами, во время марша граждан Азербайджана в ночь с 14 на 15 июля 2020 года в городе Баку против агрессивной войны, развязанной Арменией в Карабахском регионе Азербайджана, и для поддержки армии, дал указания Фуаду Гахраманлы и другим лицам, представляющим партию, присоединиться к участникам марша, организовав небольшие группы, затем заменить патриотические лозунги на провокационные призывы, создать хаотическую ситуацию, воспользоваться этой ситуацией для управления толпой, захватить административные здания Милли Меджлиса Азербайджанской Республики и ЗАО "Азербайджанское телерадиовещание", в том числе заявить о захвате власти через средства массовой информации.
Сообщается, что за участие в преступных деяниях Аббас Аббасов, Али Керимли, Фуад Гахраманлы, Мамед Ибрагим и Ганимет Захидов привлечены к ответственности в качестве обвиняемых по статьям 278.1 (действия, направленные на насильственный захват или насильственное удержание власти, а также насильственное изменение конституционного строя государства), 32.5, 278.1 (пособничество действиям, направленным на насильственный захват или насильственное удержание власти, а также насильственное изменение конституционного строя государства) Эльдара Амирова, 193-1.3.2 (легализация имущества, добытого преступным путем, в крупном размере), 274 (государственная измена) и 278.1 Рамиза Мехдиева Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Поскольку Аббас Аббасов, Фуад Гахраманлы и Ганимет Захидов находятся за пределами территории Азербайджана и скрываются от следствия, в их отношении объявлен розыск, и судом избрана мера пресечения в виде заочного ареста.