Qarabağda 2026-cı ilin ilk Alpaqut seminarı və kəmər üstünlükləri üzrə imtahan keçirilib
Qarabağ bölgəsində 2026-cı ilin ilk Alpaqut seminarı və Alpaqut döyüş sənəti üzrə kəmər üstünlükləri imtahanı təşkil olunub.
11 yanvar 2026-cı il tarixində Ağdam Olimpiya İdman Kompleksində Azərbaycan Alpaqut Federasiyasının (AAF) Qarabağ Regional Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə zona seminarı keçirilib.
Seminar Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ardınca Ümummilli lider Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçmiş Şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra AAF-nın vitse-prezidenti Kürşad Rafiq Qasımov çıxış edərək idmançılara Federasiyanın prezidenti Başad Tural Abasquliyevin salamlarını çatdırıb. O, Azərbaycanda Alpaqut döyüş sənətinin inkişafı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, eləcə də Azərbaycan Milli İdman Növləri Assosiasiyası tərəfindən göstərilən dəstəyi xüsusi vurğulayıb.
Seminar zamanı Alpaqut döyüş sənətinin əsas prinsipləri, Ayça, Batur, Caymaz və Qurşaq sistemləri üzrə yarış qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib və praktiki izahlar aparılıb. Tədbirin sonunda idmançıların bir qismi Alpaqut döyüş sənətinin təsnifat normativlərinə uyğun olaraq müxtəlif kəmər üstünlükləri üzrə imtahan veriblər.
Seminarda Ağdamdan üç komanda olmaqla, Ağcabədi, Mingəçevir və Laçın rayonlarından olan Alpaqutçular iştirak edib. Ümumilikdə tədbirə 100-ə yaxın idmançı qatılıb.
Seminarın yüksək səviyyədə təşkil olunmasında AAF-nın Qarabağ Regional Nümayəndəliyinin sədri Tegin Kənan Quliyevin əməyi Azərbaycan Alpaqut Federasiyası tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.

First Alpaqut Seminar and Belt Proficiency Exam of 2026 Held in Karabakh
The first Alpaqut seminar and belt proficiency exam for the Alpaqut martial art in 2026 were organized in the Karabakh region.
On January 11, 2026, a zonal seminar was held at the Aghdam Olympic Sports Complex, organized by the Karabakh Regional Representation of the Azerbaijan Alpaqut Federation (AAF).
The seminar began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Following this, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for the Motherland was commemorated with a minute of silence.
Then, AAF Vice-President Kurshad Rafiq Gasimov addressed the athletes, conveying the greetings of the Federation's President, Bashad Tural Abasguli. He specifically emphasized the support provided by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, as well as the Azerbaijan National Martial Arts Association, for the development of the Alpaqut martial art in Azerbaijan.
During the seminar, detailed information was provided on the fundamental principles of the Alpaqut martial art and the competition rules for the Ayça, Batur, Caymaz, and Qurşaq systems, along with practical explanations. At the end of the event, some athletes took exams for various belt proficiencies in accordance with the classification norms of the Alpaqut martial art.
Alpaqut practitioners from Aghjabadi, Mingachevir, and Lachin districts, including three teams from Aghdam, participated in the seminar. A total of approximately 100 athletes attended the event.
The efforts of Tegin Kenan Guliyev, Chairman of the AAF's Karabakh Regional Representation, in organizing the seminar at a high level were highly appreciated by the Azerbaijan Alpaqut Federation.