Qarabağda 2026-cı ilin ilk Alpaqut seminarı və kəmər üstünlükləri üzrə imtahan keçirilib
Qarabağ bölgəsində 2026-cı ilin ilk Alpaqut seminarı və Alpaqut döyüş sənəti üzrə kəmər üstünlükləri imtahanı təşkil olunub.
11 yanvar 2026-cı il tarixində Ağdam Olimpiya İdman Kompleksində Azərbaycan Alpaqut Federasiyasının (AAF) Qarabağ Regional Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə zona seminarı keçirilib.
Seminar Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ardınca Ümummilli lider Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçmiş Şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra AAF-nın vitse-prezidenti Kürşad Rafiq Qasımov çıxış edərək idmançılara Federasiyanın prezidenti Başad Tural Abasquliyevin salamlarını çatdırıb. O, Azərbaycanda Alpaqut döyüş sənətinin inkişafı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, eləcə də Azərbaycan Milli İdman Növləri Assosiasiyası tərəfindən göstərilən dəstəyi xüsusi vurğulayıb.
Seminar zamanı Alpaqut döyüş sənətinin əsas prinsipləri, Ayça, Batur, Caymaz və Qurşaq sistemləri üzrə yarış qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib və praktiki izahlar aparılıb. Tədbirin sonunda idmançıların bir qismi Alpaqut döyüş sənətinin təsnifat normativlərinə uyğun olaraq müxtəlif kəmər üstünlükləri üzrə imtahan veriblər.
Seminarda Ağdamdan üç komanda olmaqla, Ağcabədi, Mingəçevir və Laçın rayonlarından olan Alpaqutçular iştirak edib. Ümumilikdə tədbirə 100-ə yaxın idmançı qatılıb.
Seminarın yüksək səviyyədə təşkil olunmasında AAF-nın Qarabağ Regional Nümayəndəliyinin sədri Tegin Kənan Quliyevin əməyi Azərbaycan Alpaqut Federasiyası tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.

Первый семинар Алпагут и экзамен на пояса в Карабахе в 2026 году
В Карабахском регионе состоялся первый в 2026 году семинар Алпагут и экзамен на пояса по боевому искусству Алпагут.
11 января 2026 года в Агдамском Олимпийском спортивном комплексе состоялся зональный семинар, организованный Карабахским региональным представительством Федерации Алпагут Азербайджана (AAF).
Семинар начался с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики. Затем минутой молчания почтили светлую память общенационального лидера Гейдара Алиева и Шехидов, павших за Родину.
Затем вице-президент AAF Куршад Рафиг Гасымов выступил с приветствием от имени президента Федерации Башада Турала Абаскулиева. Он особо подчеркнул поддержку, оказываемую Министерством молодежи и спорта Азербайджанской Республики, а также Ассоциацией национальных видов спорта Азербайджана развитию боевого искусства Алпагут в Азербайджане.
В ходе семинара была предоставлена подробная информация об основных принципах боевого искусства Алпагут, правилах соревнований по системам Айча, Батур, Джаймаз и Гуршаг, а также проведены практические занятия. В конце мероприятия часть спортсменов сдала экзамены на различные пояса в соответствии с квалификационными нормативами боевого искусства Алпагут.
В семинаре приняли участие алпагутчи из Агдамского района (три команды), а также из Агджабединского, Мингячевирского и Лачинского районов. Всего в мероприятии приняли участие около 100 спортсменов.
Заслуги председателя Карабахского регионального представительства AAF Тегина Кенана Гулиева в высокоуровневой организации семинара были высоко оценены Федерацией Алпагут Азербайджана.