“Qara Qarayev” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib - FOTOLAR
28 aprel 2026-cı il tarixində Avropa Azərbaycan Məktəbində Türkiyəli idman yazarı Murad Aksoyun müəllifi olduğu “Qara Qarayev” kitabının təqdimatı və imza günü baş tutub.
Yeniyetmə və gənclər üçün nəzərdə tutulmuş bioqrafik əsər Azərbaycan milli yığmasının müdafiəçisi, uzun illər “Qarabağ” Futbol Klubunun forması ilə mübarizə aparmış tanınmış futbolçu Qara Qarayevin həyat və uğur yolundan bəhs edir.
Kitabda Qara Qarayevin futbol meydanındakı mübarizəsinin yalnız idman uğurları ilə məhdudlaşmadığı, onun həm də Qarabağın haqq səsini, mübarizə tarixini və zəfər ruhunu dünyaya çatdırmaq missiyası daşıdığı xüsusi vurğulanır. Məcburi köçkünlük dövründən keçən “Qarabağ” klubunun və eyni taleyi yaşayan futbolçunun uğur hekayəsi gənc oxucular üçün motivasiya mənbəyi kimi təqdim olunur.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman naziri Fərid Qayıbov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun rəhbəri Rəhman Hacıyev və kitabın əsas qəhrəmanı Qara Qarayev iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Avropa Azərbaycan Məktəbinin direktoru Françesko Bançini açaraq qonaqları salamlayıb, Qara Qarayevi yeni kitab münasibətilə təbrik edib.
Təqdimat mərasiminin fəxri qonağı, Gənclər və İdman Naziri Fərid Qayıbov futbolçunun Azərbaycan idmanına verdiyi töhfələrdən danışıb, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi olan komandaya təşəkkürünü bildirib.
Layihənin ideya müəllifi Günel Həsənova çıxışında tədbir iştirakçılarını salamlayaraq kitabın hazırlanmasında iştirak edən TEAS Press kollektivinə təşəkkür edib və Qara Qarayevi bu mühüm bioqrafik əsər münasibətilə təbrik edib.
TEAS Press nəşriyyat evinin 3 Alma brend meneceri Arzu Cəfərova isə kitabın hazırlanma prosesi, oxucuların və azarkeşlərin əsərə göstərdiyi yüksək maraq barədə fikirlərini bölüşüb.
Tədbir çərçivəsində musiqi parçaları təqdim olunub, “Belə-belə işlər” komandasının Qara Qarayev üçün xüsusi hazırladığı qısa film nümayiş etdirilib. Həmçinin, futbolçunun məktəbli fanatları səhnədə çıxış edərək ona olan sevgilərini və dəstəklərini ifadə ediblər. Bu xüsusi proqram tədbirə daha emosional və yaddaqalan ab-hava qatıb.
Tədbirin sonunda Qara Qarayev oxucular üçün kitab imzalayıb, iştirakçılar və azarkeşlərlə xatirə fotoları çəkdirib. “Qara Qarayev” kitabı gənc nəslə əzm, vətənpərvərlik, mübarizə və uğura gedən yol barədə ilham verməyi qarşısına məqsəd qoyur. Bu bioqrafik əsər futbolsevərlər və motivasiya axtaran yeniyetmələr üçün dəyərli nəşr kimi qiymətləndirilir.

On April 28, 2026, the presentation and signing day of the book “Qara Qarayev”, authored by Turkish sports writer Murad Aksoy, took place at the European Azerbaijan School.
The biographical work, intended for teenagers and young people, tells the life and success story of Qara Qarayev, a renowned footballer, defender of the Azerbaijani national team, who played for many years in the jersey of “Qarabağ” Football Club.
The book specifically emphasizes that Qara Qarayev's struggle on the football field was not limited to sporting achievements, but also carried the mission of conveying the rightful voice of Karabakh, its history of struggle, and its spirit of victory to the world. The success story of the “Qarabağ” club, which went through a period of forced displacement, and the footballer who shared the same fate, is presented as a source of motivation for young readers.
The event was attended by Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, Rahman Hajiyev, head of the Karabakh Revival Fund, and Qara Qarayev, the main protagonist of the book.
Francesco Bancini, director of the European Azerbaijan School, opened the event with an introductory speech, greeted the guests, and congratulated Qara Qarayev on his new book.
Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports and guest of honor at the presentation ceremony, spoke about the footballer's contributions to Azerbaijani sports, wished him success in his future endeavors, and thanked the team involved in the creation of the book.
Günel Hasanova, the author of the project's idea, greeted the event participants in her speech, thanked the TEAS Press team involved in preparing the book, and congratulated Qara Qarayev on this important biographical work.
Arzu Jafarova, brand manager of 3 Alma at TEAS Press publishing house, shared her thoughts on the book's preparation process and the high interest shown by readers and fans in the work.
Within the framework of the event, musical pieces were presented, and a short film specially prepared for Qara Qarayev by the “Belə-belə işlər” team was shown. Additionally, the footballer's school-aged fans performed on stage, expressing their love and support for him. This special program added a more emotional and memorable atmosphere to the event.
At the end of the event, Qara Qarayev signed books for readers and took souvenir photos with participants and fans. The book “Qara Qarayev” aims to inspire the younger generation about perseverance, patriotism, struggle, and the path to success. This biographical work is considered a valuable publication for football enthusiasts and teenagers seeking motivation.