İran Məclisinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf, sosial media platformasında etdiyi paylaşımda ABŞ-nin daxili siyasətinə və beynəlxalq münasibətlərə dair sərt açıqlamalar verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Qalibaf, ABŞ mərkəzli X (keçmiş Twitter) sosial media platformasında ingilis dilində etdiyi paylaşımda "ABŞ-lı ailələrin tələbinə" diqqət çəkib.
Qalibaf, "ABŞ-li ailələr ABŞ prezidenti Donald Tramp-ın, Binyamin Netanyahunun yayılmacı xəyallarını irəli aparmaq üçün niyə öz uşaqlarını qurban verdiyini bilmək istəyir" ifadələrini işlədib. Bu açıqlama, ABŞ-nin Yaxın Şərq siyasətinə və bu siyasətin nəticələrinə dair ciddi tənqidlər ehtiva edir.
Qalibaf, paylaşımının altına isə ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə İsrail baş naziri Binyamin Netanyahu arasındakı münasibətlərə işarə edərək "Epşteyn oxu" qeydini əlavə edib. Bu qeyd, iki lider arasındakı əlaqələrin xarakteri və bu əlaqələrin regionda yaratdığı təsirlər barədə müxtəlif şərhlərə yol açıb.

Iranian Parliament Speaker Mohammad Bagher Ghalibaf has made strong statements regarding US domestic policy and international relations in a post on a social media platform.
Redaksiya reports that Ghalibaf, in a post made in English on the US-based X (formerly Twitter) social media platform, drew attention to the "demands of American families."
Ghalibaf stated, "American families want to know why US President Donald Trump is sacrificing their children to advance the expansionist dreams of Benjamin Netanyahu." This statement contains serious criticisms regarding US Middle East policy and its consequences.
Ghalibaf added the note "Epstein's reading" below his post, referring to the relationship between US President Donald Trump and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. This note has led to various interpretations about the nature of the relationship between the two leaders and the impact of these relations on the region.