İran Məclisinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf, sosial media platformasında etdiyi paylaşımda ABŞ-nin daxili siyasətinə və beynəlxalq münasibətlərə dair sərt açıqlamalar verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Qalibaf, ABŞ mərkəzli X (keçmiş Twitter) sosial media platformasında ingilis dilində etdiyi paylaşımda "ABŞ-lı ailələrin tələbinə" diqqət çəkib.
Qalibaf, "ABŞ-li ailələr ABŞ prezidenti Donald Tramp-ın, Binyamin Netanyahunun yayılmacı xəyallarını irəli aparmaq üçün niyə öz uşaqlarını qurban verdiyini bilmək istəyir" ifadələrini işlədib. Bu açıqlama, ABŞ-nin Yaxın Şərq siyasətinə və bu siyasətin nəticələrinə dair ciddi tənqidlər ehtiva edir.
Qalibaf, paylaşımının altına isə ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə İsrail baş naziri Binyamin Netanyahu arasındakı münasibətlərə işarə edərək "Epşteyn oxu" qeydini əlavə edib. Bu qeyd, iki lider arasındakı əlaqələrin xarakteri və bu əlaqələrin regionda yaratdığı təsirlər barədə müxtəlif şərhlərə yol açıb.

Председатель иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф выступил с резкими заявлениями относительно внутренней политики США и международных отношений в своем посте в социальной сети.
Как сообщает Redaksiya, Галибаф в своем посте на американской социальной платформе X (ранее Twitter), написанном на английском языке, обратил внимание на "требования американских семей".
Галибаф заявил: "Американские семьи хотят знать, почему президент США Дональд Трамп жертвует своими детьми ради продвижения экспансионистских мечтаний Биньямина Нетаньяху". Это заявление содержит серьезную критику политики США на Ближнем Востоке и ее последствий.
Под своим постом Галибаф добавил примечание "Ось Эпштейна", намекая на отношения между президентом США Дональдом Трампом и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Это примечание вызвало различные интерпретации характера связей между двумя лидерами и их влияния на регион.