Qabil Məmmədova qiyabi 16 il həbs cəzası verildi
Almaniyada yaşayan bloqer Qabil Məmmədovun qiyabi baxılan cinayət işi üzrə məhkəmə araşdırması başa çatıb.
“Qafqazinfo”nun məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən son iclasda hökm oxunub.
Elnur Nuriyevin sədrlik etdiyi məhkəmə tərkibi belə qənaətə gəlib ki, təqsirləndirilən şəxsə verilmiş ittihamlar kifayət qədər dəlil və sübutlarla təsdiqini tapıb.
Hökmə əsasən, Qabil Məmmədova 16 il müdddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası verilib.
Qeyd edək ki, Qabil Məmmədov ayrı-ayrı şəxslərə yalan vəd verməkdə dələduzluq etmə, hədə-qorxu ilə tələb etmə, terrorçuluq, hakimiyyət nümayəndəsinə qarşı müqavimət göstərmə, ictimai qaydanın pozulmasına səbəb olan hərəkətləri təşkil etmə və ya onlarda fəal iştirak etmə və digər cinayətlərdə ittiham olunur.
İki ay əvvəl o, rəsmi qaydada Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə çağırılıb. Çağırışa gəlmədiyindən sonradan təyin olunmuş vəkilin iştirakı ilə Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı əsasında barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Габилю Мамедову заочно дали 16 лет тюрьмы
Завершилось судебное разбирательство по уголовному делу блогера Габиля Мамедова, проживающего в Германии, которое рассматривалось заочно.
По информации «Qafqazinfo», приговор был оглашен на последнем заседании, состоявшемся в Бакинском суде по тяжким преступлениям.
Судебный состав под председательством Эльнура Нуриева пришел к выводу, что обвинения, предъявленные подсудимому, нашли свое подтверждение достаточными доказательствами.
Согласно приговору, Габиль Мамедов приговорен к 16 годам лишения свободы.
Отметим, что Габиль Мамедов обвиняется в мошенничестве путем дачи ложных обещаний отдельным лицам, вымогательстве с угрозами, терроризме, сопротивлении представителю власти, организации действий, повлекших нарушение общественного порядка, или активном участии в них, а также в других преступлениях.
Два месяца назад он был официально вызван в Следственное управление Генеральной прокуратуры. Поскольку он не явился по вызову, на основании решения Бинагадинского районного суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста с участием впоследствии назначенного адвоката.