Qabil Məmmədova qiyabi 16 il həbs cəzası verildi
Almaniyada yaşayan bloqer Qabil Məmmədovun qiyabi baxılan cinayət işi üzrə məhkəmə araşdırması başa çatıb.
“Qafqazinfo”nun məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən son iclasda hökm oxunub.
Elnur Nuriyevin sədrlik etdiyi məhkəmə tərkibi belə qənaətə gəlib ki, təqsirləndirilən şəxsə verilmiş ittihamlar kifayət qədər dəlil və sübutlarla təsdiqini tapıb.
Hökmə əsasən, Qabil Məmmədova 16 il müdddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası verilib.
Qeyd edək ki, Qabil Məmmədov ayrı-ayrı şəxslərə yalan vəd verməkdə dələduzluq etmə, hədə-qorxu ilə tələb etmə, terrorçuluq, hakimiyyət nümayəndəsinə qarşı müqavimət göstərmə, ictimai qaydanın pozulmasına səbəb olan hərəkətləri təşkil etmə və ya onlarda fəal iştirak etmə və digər cinayətlərdə ittiham olunur.
İki ay əvvəl o, rəsmi qaydada Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə çağırılıb. Çağırışa gəlmədiyindən sonradan təyin olunmuş vəkilin iştirakı ilə Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı əsasında barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Qabil Mammadov sentenced to 16 years in absentia
The court investigation into the criminal case of blogger Qabil Mammadov, who lives in Germany, which was heard in absentia, has concluded.
According to "Qafqazinfo", the verdict was read at the last session held at the Baku Court of Grave Crimes.
The court panel chaired by Elnur Nuriyev concluded that the charges brought against the accused have been confirmed with sufficient evidence and proofs.
According to the verdict, Qabil Mammadov was sentenced to 16 years of deprivation of liberty.
It should be noted that Qabil Mammadov is accused of fraud by giving false promises to individuals, extortion by threat, terrorism, resistance against a representative of authority, organizing or actively participating in actions causing disruption of public order, and other crimes.
Two months ago, he was officially summoned to the Investigation Department of the General Prosecutor's Office. Since he did not appear for the summons, a measure of restraint in the form of arrest was chosen against him based on the decision of the Binagadi District Court, with the participation of a subsequently appointed lawyer.