Ukrayna ətrafındakı vəziyyət, beynəlxalq arenada artan gərginliklə müşayiət olunan, mürəkkəb bir geosiyasi mənzərəyə çevrilib. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin son çıxışları, münaqişənin kökləri və gələcək perspektivləri ilə bağlı əhəmiyyətli məqamları ortaya qoyur. Bu çıxışlar, həmçinin, Qərb ölkələri ilə Rusiya arasında münasibətlərin gərginləşməsinə və münaqişənin daha geniş coğrafi əhatəyə malik olacağına dair narahatlıqları artırır.
Redaksiya məlumat verir ki, yanvarın 15-də 34 ölkənin səfirlərindən etimadnamələrin qəbulu mərasimində çıxış edən Putin, sülhdən danışsa da, Ukraynanı müharibənin davam etməsi ilə hədələyib. O, xüsusilə, "Rusiya tərəfindən yeni və ədalətli təhlükəsizlik arxitekturası ilə bağlı təşəbbüslərin substantiv müzakirəsinə qayıtmağı" təklif edib və Ukraynanı müharibənin davam etməsində günahlandırıb. Onun sözlərinə görə, Ukrayna ətrafındakı böhran, Rusiyanın maraqlarının nəzərə alınmaması və NATO-nun sərhədlərinə doğru irəliləməsinin birbaşa nəticəsidir. Putin, Qərbin guya "ictimaiyyətə verdiyi" vədlərə baxmayaraq, bu addımları atdığını bildirib. O, həmçinin, beynəlxalq arenadakı vəziyyətin "getdikcə daha çox deqradasiyaya uğradığını" qeyd edərək, diplomatiyanın birtərəfli, hətta təhlükəli hərəkətlərlə əvəz olunduğunu bildirib.
İnstitutun mütəxəssisləri, Putinin tələblərinin, ABŞ tərəfindən təklif olunan 28 bəndlik plan və sonrakı sülh planlarında göstərilənlərdən daha geniş olduğunu vurğulayırlar. Onlar qeyd edirlər ki, Putin 2021 və 2022-ci illərdəki ilkin hərbi məqsədlərinə sadiq qalır və bu məqsədlər yalnız Ukrayna ilə məhdudlaşmır. ISW-də bildirilir ki, əgər NATO, Putinin 2021-ci ilin sonlarında irəli sürdüyü və 15 yanvar 2026-cı il tarixli çıxışında qeyd etdiyi ultimatumları yerinə yetirsəydi, bu, NATO-nun dağılmasına və Avropa təhlükəsizliyi arxitekturasının yenidən nəzərdən keçirilməsinə səbəb olardı. ABŞ-ın Müharibə Araşdırmaları İnstitutu (ISW) tərəfindən aparılan təhlillər, Rusiya diktatorunun hərbi məqsədlərinin Ukrayna ilə məhdudlaşmadığı qənaətinə gəlib. Rusiyanın prezidentinin sözlərinə görə, Ukraynadakı müharibə, Qərbin Rusiya Federasiyasının maraqlarını nəzərə almaması, NATO-nun genişlənməsi və guya bu barədə ictimaiyyətə verilən vədlərin pozulmasının "birbaşa nəticəsidir". Analitiklər, Putinin yalnız Ukraynaya aid olan və NATO-nun radikal restrukturizasiyasını nəzərdə tutmayan sülh tənzimləməsi ilə razılaşmayacağını bildirirlər. Onların fikrincə, diktatoru həm də NATO-nun radikal restrukturizasiyası maraqlandırır.

The situation around Ukraine has evolved into a complex geopolitical landscape, accompanied by increasing tensions on the international stage. Recent statements by Russian President Vladimir Putin reveal significant points regarding the roots and future prospects of the conflict. These statements also heighten concerns about the deterioration of relations between Western countries and Russia, and the potential for the conflict to expand geographically.
Redaksiya reports that on January 15, during a ceremony accepting credentials from ambassadors of 34 countries, Putin spoke of peace but also threatened Ukraine with the continuation of the war. He specifically proposed "returning to a substantive discussion of initiatives for a new and fair security architecture" and blamed Ukraine for the continuation of the war. According to him, the crisis around Ukraine is a direct consequence of Russia's interests not being taken into account and NATO's advance towards its borders. Putin stated that the West took these steps despite allegedly breaking promises made to the public. He also noted that the situation on the international stage is "increasingly degrading," and that diplomacy has been replaced by unilateral, even dangerous actions.
Institute experts emphasize that Putin's demands are broader than those outlined in the 28-point plan proposed by the US and subsequent peace plans. They note that Putin remains committed to his initial military objectives from 2021 and 2022, and these objectives are not limited to Ukraine alone. ISW states that if NATO had fulfilled the ultimatums put forward by Putin in late 2021 and mentioned in his January 15, 2026 speech, it would have led to the dissolution of NATO and a reassessment of the European security architecture. Analyses conducted by the US Institute for the Study of War (ISW) have concluded that the Russian dictator's military objectives are not limited to Ukraine. According to the Russian president, the war in Ukraine is a "direct consequence" of the West's failure to consider the interests of the Russian Federation, NATO's expansion, and the alleged violation of promises made to the public regarding this. Analysts state that Putin will not agree to a peace settlement that only pertains to Ukraine and does not involve a radical restructuring of NATO. In their opinion, the dictator is also interested in a radical restructuring of NATO.