Ukrayna ətrafındakı vəziyyət, beynəlxalq arenada artan gərginliklə müşayiət olunan, mürəkkəb bir geosiyasi mənzərəyə çevrilib. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin son çıxışları, münaqişənin kökləri və gələcək perspektivləri ilə bağlı əhəmiyyətli məqamları ortaya qoyur. Bu çıxışlar, həmçinin, Qərb ölkələri ilə Rusiya arasında münasibətlərin gərginləşməsinə və münaqişənin daha geniş coğrafi əhatəyə malik olacağına dair narahatlıqları artırır.
Redaksiya məlumat verir ki, yanvarın 15-də 34 ölkənin səfirlərindən etimadnamələrin qəbulu mərasimində çıxış edən Putin, sülhdən danışsa da, Ukraynanı müharibənin davam etməsi ilə hədələyib. O, xüsusilə, "Rusiya tərəfindən yeni və ədalətli təhlükəsizlik arxitekturası ilə bağlı təşəbbüslərin substantiv müzakirəsinə qayıtmağı" təklif edib və Ukraynanı müharibənin davam etməsində günahlandırıb. Onun sözlərinə görə, Ukrayna ətrafındakı böhran, Rusiyanın maraqlarının nəzərə alınmaması və NATO-nun sərhədlərinə doğru irəliləməsinin birbaşa nəticəsidir. Putin, Qərbin guya "ictimaiyyətə verdiyi" vədlərə baxmayaraq, bu addımları atdığını bildirib. O, həmçinin, beynəlxalq arenadakı vəziyyətin "getdikcə daha çox deqradasiyaya uğradığını" qeyd edərək, diplomatiyanın birtərəfli, hətta təhlükəli hərəkətlərlə əvəz olunduğunu bildirib.
İnstitutun mütəxəssisləri, Putinin tələblərinin, ABŞ tərəfindən təklif olunan 28 bəndlik plan və sonrakı sülh planlarında göstərilənlərdən daha geniş olduğunu vurğulayırlar. Onlar qeyd edirlər ki, Putin 2021 və 2022-ci illərdəki ilkin hərbi məqsədlərinə sadiq qalır və bu məqsədlər yalnız Ukrayna ilə məhdudlaşmır. ISW-də bildirilir ki, əgər NATO, Putinin 2021-ci ilin sonlarında irəli sürdüyü və 15 yanvar 2026-cı il tarixli çıxışında qeyd etdiyi ultimatumları yerinə yetirsəydi, bu, NATO-nun dağılmasına və Avropa təhlükəsizliyi arxitekturasının yenidən nəzərdən keçirilməsinə səbəb olardı. ABŞ-ın Müharibə Araşdırmaları İnstitutu (ISW) tərəfindən aparılan təhlillər, Rusiya diktatorunun hərbi məqsədlərinin Ukrayna ilə məhdudlaşmadığı qənaətinə gəlib. Rusiyanın prezidentinin sözlərinə görə, Ukraynadakı müharibə, Qərbin Rusiya Federasiyasının maraqlarını nəzərə almaması, NATO-nun genişlənməsi və guya bu barədə ictimaiyyətə verilən vədlərin pozulmasının "birbaşa nəticəsidir". Analitiklər, Putinin yalnız Ukraynaya aid olan və NATO-nun radikal restrukturizasiyasını nəzərdə tutmayan sülh tənzimləməsi ilə razılaşmayacağını bildirirlər. Onların fikrincə, diktatoru həm də NATO-nun radikal restrukturizasiyası maraqlandırır.

Ситуация вокруг Украины превратилась в сложную геополитическую картину, сопровождающуюся растущей напряженностью на международной арене. Последние выступления президента России Владимира Путина раскрывают важные моменты относительно корней конфликта и его будущих перспектив. Эти выступления также усиливают опасения по поводу обострения отношений между западными странами и Россией, а также более широкого географического охвата конфликта.
Redaksiya сообщает, что Путин, выступая на церемонии вручения верительных грамот от послов 34 стран 15 января, говорил о мире, но при этом угрожал Украине продолжением войны. В частности, он предложил «вернуться к предметному обсуждению инициатив России по созданию новой, справедливой архитектуры безопасности» и обвинил Украину в продолжении войны. По его словам, кризис вокруг Украины является прямым следствием того, что интересы России не были учтены, и расширения НАТО к границам России. Путин заявил, что Запад предпринял эти шаги, несмотря на якобы «данные общественности» обещания. Он также отметил, что ситуация на международной арене «все больше деградирует», и дипломатия была заменена односторонними, даже опасными действиями.
Эксперты института подчеркивают, что требования Путина выходят за рамки того, что было предложено США в 28-пунктовом плане и последующих мирных планах. Они отмечают, что Путин придерживается своих первоначальных военных целей 2021 и 2022 годов, и эти цели не ограничиваются только Украиной. В ISW заявляют, что если бы НАТО выполнило ультиматумы, выдвинутые Путиным в конце 2021 года и упомянутые в его выступлении от 15 января 2026 года, это привело бы к распаду НАТО и пересмотру архитектуры европейской безопасности. Анализы, проведенные Институтом изучения войны (ISW) США, пришли к выводу, что военные цели российского диктатора не ограничиваются Украиной. По словам президента России, война в Украине является «прямым следствием» того, что Запад не учитывает интересы Российской Федерации, расширения НАТО и якобы нарушения обещаний, данных общественности по этому поводу. Аналитики заявляют, что Путин не согласится на мирное урегулирование, которое касается только Украины и не предполагает радикальной реструктуризации НАТО. По их мнению, диктатора также интересует радикальная реструктуризация НАТО.