Putin Tramp ilə danışıqlarda Çin variantını gündəmə gətirib
Rusiya prezidenti Vladimir Putin ABŞ lideri Donald Tramp ilə danışıqlarda Ukraynanın təhlükəsizliyi məsələsinə toxunub.
Redaksiya xəbər verir ki, Axiosun məlumatına görə, Putin təhlükəsizlik zəmanətlərindən biri kimi Çin variantını mümkün seçimlər sırasında xatırladıb. Məsələ ilə bağlı mənbələr bildiriblər ki, Rusiya lideri Kiyev üçün təhlükəsizlik zəmanətlərinin müzakirəsinə hazır olduğunu təsdiqləyib.
Bundan əvvəl Donald Tramp Avropa siyasətçiləri ilə söhbətində qeyd etmişdi ki, Rusiya ABŞ tərəfindən Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətlərinin verilməsinə etiraz etməyəcək, amma bu, NATO xətti ilə həyata keçirilməyəcək. Həmin açıqlama barədə Bloomberg məlumat yayıb.

Путин поднял китайский вариант на переговорах с Трампом
Президент России Владимир Путин на переговорах с лидером США Дональдом Трампом затронул вопрос безопасности Украины.
Редакция сообщает, что, по данным Axios, Путин упомянул китайский вариант в числе возможных опций как одну из гарантий безопасности. Источники, знакомые с вопросом, сообщили, что российский лидер подтвердил готовность обсуждать гарантии безопасности для Киева.
Ранее Дональд Трамп в беседе с европейскими политиками отмечал, что Россия не будет возражать против предоставления США гарантий безопасности Украине, но это не будет осуществляться по линии НАТО. Об этом заявлении сообщил Bloomberg.