Putin İlham Əliyevə zəng etdi
Vladimir Putin Rusiya vətəndaşlarının İran İslam Respublikasından təxliyəsində göstərilən operativ köməyə, həmçinin ölkəsinin İrana göndərdiyi humanitar yardımın Azərbaycan ərazisindən keçməsinə yaradılmış şəraitə görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
Telefon söhbəti zamanı liderlər Yaxın Şərqdə hərbi əməliyyatların tezliklə dayandırılmasının və münaqişənin siyasi-diplomatik yollarla həllinin vacibliyini vurğulayıblar.
Dövlət başçıları ikitərəfli gündəliyin aktual məsələlərini müzakirə ediblər. Strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik prinsiplərinə uyğun olaraq Azərbaycanla Rusiya arasında qarşılıqlı fəaliyyətin müxtəlif sahələrdə gələcək inkişafında qarşılıqlı niyyət təsdiqlənib.

Путин позвонил Ильхаму Алиеву
Владимир Путин выразил главе государства признательность за оперативную помощь в эвакуации граждан России из Исламской Республики Иран, а также за созданные условия для прохождения гуманитарной помощи, направленной его страной в Иран, через территорию Азербайджана.
В ходе телефонного разговора лидеры подчеркнули важность скорейшего прекращения военных действий на Ближнем Востоке и решения конфликта политико-дипломатическими путями.
Главы государств обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки дня. Подтверждено взаимное намерение в дальнейшем развитии сотрудничества между Азербайджаном и Россией в различных сферах в соответствии с принципами стратегического партнерства и союзничества.