Putin hələ sülh sazişinə hazır deyil
Son Ukrayna danışıqlarının nəticələri göstərir ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin hələ sülh sazişi imzalamağa hazır deyil. Moskvada beş saat davam edən görüşlərdə ABŞ-ın xüsusi nümayəndəsi Stiv Vitkoff və Donald Trampın müşaviri və kürəkəni Cared Kuşner iştirak edib. Kremlin xarici siyasət üzrə müşaviri Yuri Uşakov bildirib ki, “heç bir kompromis versiyası hələ tapılmayıb”.
Redaksiya BBC-ə istinadla xəbər verir ki, Putin Ukrayna rəhbərliyini “oğru juntası” adlandırıb, Avropa liderlərini sülh təşəbbüslərini pozmaqda ittiham edib və Rusiyanın döyüş meydanında təşəbbüsü əlində saxladığını vurğulayıb. Onun bu mövqeyi, Kreml liderinin müharibədə qalib olduğuna inandığını və indi dayanmaq vaxtı olmadığını göstərir.
Eyni zamanda məlumat verilir ki, Rusiyanın müharibəni davam etdirməsi üçün lazım olan resurslar tükənməyə doğru gedir. Putinin iqtisadi sahədə bəzi problemləri etiraf etməsi və istehsalın azaldığını qeyd etməsi, Kremlin gələcək hərbi qərarlarını iqtisadi vəziyyətin təsir edə biləcəyini göstərir.

Путин пока не готов к мирному соглашению
Результаты последних украинских переговоров показывают, что президент России Владимир Путин еще не готов подписать мирное соглашение. На пятичасовых переговорах в Москве присутствовали спецпредставитель США Стив Виткофф и советник и зять Дональда Трампа Джаред Кушнер. Советник Кремля по внешней политике Юрий Ушаков заявил, что «компромиссный вариант пока не найден».
Редакция сообщает со ссылкой на BBC, что Путин назвал украинское руководство «воровской хунтой», обвинил европейских лидеров в срыве мирных инициатив и подчеркнул, что Россия сохраняет инициативу на поле боя. Его позиция свидетельствует о том, что лидер Кремля верит в свою победу в войне и не считает, что сейчас время останавливаться.
Одновременно сообщается, что ресурсы, необходимые России для продолжения войны, истощаются. Признание Путиным некоторых экономических проблем и снижение производства свидетельствуют о том, что экономическая ситуация может повлиять на будущие военные решения Кремля.