Putin hələ sülh sazişinə hazır deyil
Son Ukrayna danışıqlarının nəticələri göstərir ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin hələ sülh sazişi imzalamağa hazır deyil. Moskvada beş saat davam edən görüşlərdə ABŞ-ın xüsusi nümayəndəsi Stiv Vitkoff və Donald Trampın müşaviri və kürəkəni Cared Kuşner iştirak edib. Kremlin xarici siyasət üzrə müşaviri Yuri Uşakov bildirib ki, “heç bir kompromis versiyası hələ tapılmayıb”.
Redaksiya BBC-ə istinadla xəbər verir ki, Putin Ukrayna rəhbərliyini “oğru juntası” adlandırıb, Avropa liderlərini sülh təşəbbüslərini pozmaqda ittiham edib və Rusiyanın döyüş meydanında təşəbbüsü əlində saxladığını vurğulayıb. Onun bu mövqeyi, Kreml liderinin müharibədə qalib olduğuna inandığını və indi dayanmaq vaxtı olmadığını göstərir.
Eyni zamanda məlumat verilir ki, Rusiyanın müharibəni davam etdirməsi üçün lazım olan resurslar tükənməyə doğru gedir. Putinin iqtisadi sahədə bəzi problemləri etiraf etməsi və istehsalın azaldığını qeyd etməsi, Kremlin gələcək hərbi qərarlarını iqtisadi vəziyyətin təsir edə biləcəyini göstərir.

Putin Not Yet Ready for Peace Deal
The results of the latest Ukraine negotiations show that Russian President Vladimir Putin is not yet ready to sign a peace agreement. US Special Representative Steve Witkoff and Donald Trump's advisor and son-in-law, Jared Kushner, participated in the five-hour meeting in Moscow. Kremlin foreign policy advisor Yuri Ushakov stated that "no compromise version has yet been found."
The editorial reports, citing the BBC, that Putin called the Ukrainian leadership a "thieving junta," accused European leaders of undermining peace initiatives, and emphasized that Russia holds the initiative on the battlefield. His stance suggests the Kremlin leader believes he is winning the war and it is not yet time to stop.
At the same time, it is reported that Russia's resources needed to continue the war are running out. Putin's acknowledgment of some economic problems and his note on reduced production indicate that the economic situation may influence the Kremlin's future military decisions.