Böyük Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün hazırlanan "Proteus" helikopteri ilk uçuşunu uğurla başa çatdırıb. Bu hadisə, gələcəkdə pilotlu və pilotsuz hava vasitələrinin birgə fəaliyyət göstərəcəyi konsepsiyanın tətbiqi üçün mühüm bir addımdır.
Redaksiya məlumat verir ki, Böyük Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün istehsal olunan pilotsuz helikopter, ilk uçuşunu Kornuolldakı Predannak Hava Limanından uğurla həyata keçirib. "Leonardo" tərəfindən Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün bir prototip kimi dizayn edilən və istehsal olunan helikopter, gələcəkdə pilotlu və pilotsuz hava vasitələrinin birgə vəzifə yerinə yetirəcəyi konsepsiyanın yolunu açmağı hədəfləyir. Bu çərçivədə platformanın, "Atlantic Bastion" strategiyası çərçivəsində, gələcəkdə müxtəlif növ gəmilərdə istifadə edilməsi planlaşdırılır.
"Proteus" helikopterinin inkişafı, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin müasir döyüş meydanında daha effektiv və çevik olmasını təmin etmək məqsədi daşıyır. Pilotsuz sistemlərin tətbiqi, insan həyatını riskə atmadan kəşfiyyat, müşahidə və zərbə endirmə kimi əməliyyatları həyata keçirməyə imkan verir. Bu helikopterin ilk uçuşu, Böyük Britaniyanın müdafiə sənayesindəki texnoloji nailiyyətlərini nümayiş etdirir və gələcək hərbi əməliyyatlar üçün yeni imkanlar yaradır. "Proteus"un inkişafı, həmçinin, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin müxtəlif növ gəmilərində istifadə edilə biləcək çox yönlü bir platformanın yaradılmasına yönəlib. Bu, gəmilərin döyüş qabiliyyətini artıracaq və müxtəlif vəzifələri yerinə yetirməsinə imkan verəcək.

Вертолет "Proteus", разработанный для Военно-морских сил Великобритании, успешно завершил свой первый полет. Это событие является важным шагом в реализации концепции совместной работы пилотируемых и беспилотных летательных аппаратов в будущем.
Redaksiya сообщает, что беспилотный вертолет, произведенный для Военно-морских сил Великобритании, успешно совершил свой первый полет с аэродрома Предданнак в Корнуолле. Вертолет, разработанный и произведенный компанией "Leonardo" в качестве прототипа для Военно-морских сил, нацелен на прокладку пути для концепции совместного выполнения задач пилотируемыми и беспилотными летательными аппаратами в будущем. В рамках этой стратегии планируется использование платформы на различных типах судов в будущем, в рамках стратегии "Atlantic Bastion".
Разработка вертолета "Proteus" направлена на обеспечение большей эффективности и гибкости Военно-морских сил на современном поле боя. Применение беспилотных систем позволяет выполнять такие задачи, как разведка, наблюдение и нанесение ударов, не подвергая риску человеческие жизни. Первый полет этого вертолета демонстрирует технологические достижения оборонной промышленности Великобритании и открывает новые возможности для будущих военных операций. Разработка "Proteus" также направлена на создание универсальной платформы, которая может использоваться на различных типах судов Военно-морских сил. Это повысит боеспособность кораблей и позволит им выполнять различные задачи.