Prime Cotton-un 30 illik yubileyinə həsr olunmuş Aqrar Biznes və Pambıq Festivalı keçirildi
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, Saatlı Rayon İcra Hakimiyyəti və “Prime Cotton” MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə Saatlı rayonunda ”Prime Cotton” şirkətinin 30 illik yubleyinə həsr olunmuş Aqrar Biznes və “Pambıq Festivalı” keçirilib.
Festival ölkənin aqrar sektorunda dövlət və özəl tərəfdaşlığın inkişafını, yerli istehsalçıların və innovasiyaların dəstəklənməsini hədəfləyib.
1995-ci ildə əsası qoyulan "Prime Cotton" bu gün “GP Cotton Holdings” qrupunun tərkibində fəaliyyət göstərir və pambıqdan iplik və hazır məhsula qədər bütün istehsal mərhələlərini birləşdirən tam inteqrasiya olunmuş sistemə malikdir.
Şirkət 30 il ərzində “Made in Azerbaijan” brendini 20-dən çox ölkədə tanıdıb, 7000-ə yaxın fermerlə əməkdaşlıq qurub və beynəlxalq "OEKO-TEX®️","Sedex", "ICA", "Higg Index" sertifikatları ilə fəaliyyətini inkişaf etdirib. O cümlədən BCI, NOP, GOTS, ISO 9001, ISO 14001 və ISO 45001 kimi beynəlxalq sertifikatların alınması istiqamətində də fəal hazırlıq aparır.
Bununla yanaşı, "Prime Cotton" Geodentify Ltd (Böyük Britaniya) şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın pambıq istehsalında elmə əsaslanan mənşə və izlənəbilərlik sisteminin tətbiqinə başlayıb.
Yubiley tədbirləri çərçivəsində 3 noyabr tarixində "Prime Cotton" şirkətinin Saatlı filialında “Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi” adlı Bootcamp proqramı keçirilib.
20-ə yaxın ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinin qatıldığı proqramda gənclər rəqəmsal kənd təsərrüfatı, süni intellekt tətbiqləri və aqrar innovasiyalar üzrə layihələrini təqdim ediblər.
4 noyabr tarixində Saatlıda H.Əliyev parkında keçirilən Aqrar Biznes və Pambıq Festivalı, "Prime Cotton"-un 30 illik fəaliyyət yolunu və şirkətin kənd təsərrüfatı sahəsindəki aparıcı rolunu nümayiş etdirib.
Festival kənd təsərrüfatı potensialının tanıdılması, fermerlərə dövlət və özəl sektor dəstəyinin artırılması məqsədini daşıyıb.
Tədbirdə kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən fermerlər, sahibkarlar, dövlət qurumlarının və aqrar şirkətlərin nümayəndələri, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin tələbələri iştirak edib.
Festivalın yekun hissəsində "Prime Cotton" şirkəti ilə 20 ildən artıq əməkdaşlıq edən fermerlər və əməkdaşlar xüsusi mükafatlarla təltif olunub. Tədbir Saatlı Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan konsert proqramı ilə davam edib.
“Bu yubiley sadəcə bir tarix deyil bu, torpağa olan sevgimizin, əməklə yoğrulmuş inamımızın təntənəsidir. Biz torpağa sədaqət, gələcəyə ümid və insanımıza güvən ilə bu yolda irəliləyirik.” – deyə "Prime Cotton" şirkətinin Baş İcraçı direktoru Rövşən Mahmudov vurğulayıb.
Eyni zamanda, festival çərçivəsində "Prime Cotton"un 30 illik yubleyinə həsr olunmuş video çarx nümayiş etdirilib.

В Саатлинском районе при совместной организации Центра аграрных инноваций Министерства сельского хозяйства, Исполнительной власти Саатлинского района и ООО «Prime Cotton» был проведен Фестиваль аграрного бизнеса и хлопка, посвященный 30-летнему юбилею компании «Prime Cotton».
Фестиваль был направлен на развитие государственно-частного партнерства в аграрном секторе страны, поддержку местных производителей и инноваций.
Основанная в 1995 году, компания "Prime Cotton" сегодня работает в составе группы “GP Cotton Holdings” и обладает полностью интегрированной системой, объединяющей все этапы производства – от хлопка до пряжи и готовой продукции.
За 30 лет компания продвинула бренд «Made in Azerbaijan» более чем в 20 странах, наладила сотрудничество примерно с 7000 фермеров и развила свою деятельность, получив международные сертификаты "OEKO-TEX®️","Sedex", "ICA", "Higg Index". Кроме того, активно ведется подготовка к получению таких международных сертификатов, как BCI, NOP, GOTS, ISO 9001, ISO 14001 и ISO 45001.
Наряду с этим, "Prime Cotton" в рамках сотрудничества с компанией Geodentify Ltd (Великобритания) приступила к внедрению научно обоснованной системы происхождения и отслеживаемости в производстве хлопка в Азербайджане.
В рамках юбилейных мероприятий 3 ноября в Саатлинском филиале компании "Prime Cotton" была проведена программа Bootcamp под названием «Применение искусственного интеллекта в точном земледелии».
В программе, в которой приняли участие студенты около 20 высших учебных заведений, молодежь представила свои проекты по цифровому сельскому хозяйству, применению искусственного интеллекта и аграрным инновациям.
Фестиваль аграрного бизнеса и хлопка, проведенный 4 ноября в парке Г. Алиева в Саатлы, продемонстрировал 30-летний путь деятельности "Prime Cotton" и ведущую роль компании в сельскохозяйственной сфере.
Фестиваль имел целью популяризацию сельскохозяйственного потенциала, а также увеличение государственной и частной поддержки фермеров.
В мероприятии приняли участие фермеры, предприниматели, представители государственных структур и аграрных компаний, а также студенты высших учебных заведений, работающие в сфере сельского хозяйства.
В заключительной части фестиваля фермеры и сотрудники, сотрудничающие с компанией "Prime Cotton" более 20 лет, были награждены специальными призами. Мероприятие продолжилось концертной программой, организованной Саатлинским культурным центром.
«Этот юбилей – не просто дата, это триумф нашей любви к земле, нашей веры, замешанной на труде. Мы движемся по этому пути с преданностью земле, надеждой на будущее и доверием к нашим людям», – подчеркнул Главный исполнительный директор компании "Prime Cotton" Ровшан Махмудов.
В то же время в рамках фестиваля был показан видеоролик, посвященный 30-летнему юбилею "Prime Cotton".