Prime Cotton pambığın mənşəyini elmi üsullarla təsdiqləyən ilk Azərbaycan şirkəti oldu
Prime Cotton, Geodentify Ltd (Böyük Britaniya) şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın pambıq istehsalında elmə əsaslanan mənşə və izlənəbilərlik sisteminin tətbiqinə başlayıb. Bu təşəbbüs çərçivəsində Prime Cotton və onun fermer tərəfdaşları tərəfindən təqdim olunan pambıq nümunələri Geodentify Reference Database-ə daxil edilib və şirkət rəsmi olaraq pambığın coğrafi mənşəyini təsdiqləyən sertifikat əldə edib.
Geodentify-nin mobil nümunə götürmə tətbiqi və laborator metodologiyası əsasında Prime Cotton tərəfindən tarlalardan bölgəvi alış mərkəzlərinə qədər sistemli nümunə götürmə proqramı həyata keçiriləcək. Bu proses hər istehsal bölgəsinin unikal Geo Signature (coğrafi kimlik imzası) ilə qeydiyyata alınmasını təmin edir.
Layihə çərçivəsində Stable Isotope Ratio Analysis (SIRA) və Trace Element Analysis (TEA) kimi qabaqcıl
elmi metodlardan istifadə olunaraq Prime Cotton-un istehsal bölgələrinin unikal “elmi barmaq izi” formalaşdırılır. Bu sistem vasitəsilə pambığın həqiqiliyini və mənşəyini tarladan son tekstil məhsuluna qədər olan istənilən nöqtədə elm əsaslı şəkildə yoxlamaq mümkün olacaq.
“Bu təşəbbüs Prime Cotton-un pambıq istehsalında şəffaflıq və izlənəbilərlik prinsipini tamamilə yeni mərhələyə yüksəldir. Biz artıq yalnız yüksək keyfiyyətli xammal istehsalçısı deyil, həm də mənşəyi sübut edilə bilən, etibarlı təchizat zəncirinin qurucusuyuq,” – deyə Prime Cotton şirkətinin Baş icraçı direktoru Rövşən Mahmudov bildirib.
Yeni sistem GP Cotton Holdings-in “dirt-to-shirt” (torpaqdan köynəyə) prinsipinə əsaslanan vertikal inteqrasiya olunmuş istehsal modelini daha da gücləndirir, şirkətin davamlılıq (sustainability) və ESG öhdəliklərini elmi əsaslarla təsdiqləyir. Bununla yanaşı, beynəlxalq alıcılar üçün pambığın mənşəyi barədə real vaxt rejimində sübutlu məlumat əldə etmək imkanı yaradır.
Bu nailiyyət Prime Cotton-un artıq sahəsində əldə etdiyi digər beynəlxalq sertifikatların – ISO 9001 keyfiyyət idarəetmə sistemi, ISO 14001 ekoloji idarəetmə sistemi və OEKO-TEX® Standard 100 kimi tanınmış standartların – davamı olaraq şirkətin qlobal etibarlılığını və texnoloji liderliyini daha da möhkəmləndirir.
Qeyd edək ki, "Prime Cotton" MMC — 30 illik təcrübəyə malik, pambıqçılıq sahəsində Azərbaycanın aparıcı şirkətidir. "GP Cotton Holdings"in tərkibinə daxil olan "Prime
Cotton", pambıq istehsalı ilə yanaşı mahlıc, iplik, pambıq yağı və pambıq jmıxı istehsalı ilə də məşğuldur. Şirkət müasir texnologiyalar, davamlı istehsal zənciri və keyfiyyətə əsaslanan yanaşması ilə yerli və beynəlxalq bazarlarda rəqabətədavamlı məhsullar təqdim edir.

Prime Cotton в рамках сотрудничества с компанией Geodentify Ltd (Великобритания) начала внедрение научно обоснованной системы происхождения и отслеживаемости хлопка в Азербайджане. В рамках этой инициативы образцы хлопка, предоставленные Prime Cotton и ее фермерскими партнерами, были внесены в базу данных Geodentify Reference Database, и компания официально получила сертификат, подтверждающий географическое происхождение хлопка.
На основе мобильного приложения Geodentify для отбора проб и лабораторной методологии Prime Cotton будет осуществлять систематическую программу отбора проб от полей до региональных пунктов закупки. Этот процесс обеспечивает регистрацию каждого производственного региона с его уникальной Geo Signature (географической идентификационной подписью).
В рамках проекта с использованием передовых научных методов, таких как Stable Isotope Ratio Analysis (SIRA) и Trace Element Analysis (TEA), формируется уникальный «научный отпечаток пальца» производственных регионов Prime Cotton. С помощью этой системы станет возможным научно обоснованно проверять подлинность и происхождение хлопка в любой точке от поля до конечного текстильного изделия.
«Эта инициатива выводит принцип прозрачности и отслеживаемости в производстве хлопка Prime Cotton на совершенно новый уровень. Мы теперь не только производители высококачественного сырья, но и создатели надежной цепочки поставок с доказуемым происхождением», – заявил генеральный директор Prime Cotton Ровшан Махмудов.
Новая система еще больше укрепляет вертикально интегрированную производственную модель GP Cotton Holdings, основанную на принципе «от земли до рубашки» (dirt-to-shirt), и научно подтверждает обязательства компании в области устойчивого развития (sustainability) и ESG. Кроме того, она предоставляет международным покупателям возможность получать подтвержденную информацию о происхождении хлопка в режиме реального времени.
Это достижение, являясь продолжением других международных сертификатов, уже полученных Prime Cotton в своей области – системы менеджмента качества ISO 9001, системы экологического менеджмента ISO 14001 и признанных стандартов, таких как OEKO-TEX® Standard 100, – еще больше укрепляет глобальную надежность и технологическое лидерство компании.
Следует отметить, что ООО "Prime Cotton" – ведущая азербайджанская компания в области хлопководства с 30-летним опытом. "Prime Cotton", входящая в состав "GP Cotton Holdings", помимо производства хлопка, также занимается производством хлопкового волокна, пряжи, хлопкового масла и хлопкового шрота. Компания предлагает конкурентоспособную продукцию на местных и международных рынках благодаря современным технологиям, устойчивой производственной цепочке и подходу, основанному на качестве.