Azərbaycanın pambıq və tekstil sənayesinin aparıcı şirkətlərindən biri olan Prime Cotton, beynəlxalq keyfiyyət və məsuliyyət standartlarına uyğunluğunu bir daha təsdiqlədi. Şirkət məhsullarının OEKO-TEX® Standard 100 – Product Class I (Baby Articles) sertifikatı ilə təsdiqləndiyini elan edib.
Bu nüfuzlu sertifikat Prime Cotton-un istehsal etdiyi ipliklərin uşaqlar və allergiyaya həssas insanlar üçün belə tam təhlükəsiz olduğunu sübut etməklə yanaşı, məhsulların ən yüksək beynəlxalq təhlükəsizlik və keyfiyyət standartlarına cavab verdiyini təsdiqləyir. Şirkətin bu uğuru həm də Azərbaycanın pambıq sənayesinin qlobal arenada artan nüfuzunu göstərir.
Prime Cotton-un beynəlxalq təşkilatlardan əldə etdiyi uğurlar bununla bitmir. Şirkət artıq Sedex- in Supplier Plus üzvü kimi qlobal təchizat zəncirində sosial, etik və ekoloji məsuliyyət
prinsiplərinə əməl etdiyini rəsmi şəkildə təsdiqləyib. Eyni zamanda, Beynəlxalq Pambıq Assosiasiyası (ICA) üzvlüyü şirkətə beynəlxalq pambıq ticarətində etibarlılıq və şəffaflıq prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirmək imkanı verib.
Bundan əlavə, Prime Cotton, Cascale tərəfindən həyata keçirilən Higg FEM Self-Assessment mərhələsini uğurla tamamlayaraq Higg Index sertifikatı əldə edib. Bu qiymətləndirmə, müəssisənin ekoloji və sosial dayanıqlılıq göstəricilərini beynəlxalq səviyyədə ölçdüyünü və inkişaf etdirdiyini təsdiqləyir.
Hazırda Prime Cotton, həmçinin Better Cotton Initiative (BCI) çərçivəsində sertifikatlaşdırma prosesinə də start verib. Bununla yanaşı, şirkət NOP, GOTS, ISO 9001, ISO 14001 və ISO 45001 kimi beynəlxalq sertifikatların alınması istiqamətində də fəal hazırlıq aparır. Bu addımlar Prime Cotton-un yalnız keyfiyyətli məhsul istehsalına deyil, həm də dayanıqlı inkişaf, ətraf mühitin qorunması və əmək təhlükəsizliyi prinsiplərinə sadiqliyini göstərir.
Prime Cotton-un Baş İcraçı direktoru Rövşən Mahmudov açıqlamasında bildirib:
“Bizim üçün keyfiyyət sadəcə bir vəd deyil – istehsalın hər mərhələsində yaşayan prinsipdir.
OEKO-TEX® sertifikatının əldə olunması, Sedex və ICA üzvlüyü, həmçinin BCI və digər beynəlxalq standartlara yönəlmiş fəaliyyətlərimiz, şirkətimizin qlobal bazarda etibarlılıq və məsuliyyət dəyərlərinə bağlılığını nümayiş etdirir.
Bununla yanaşı, biz beynəlxalq tərəfdaşımız Geodentify ilə birlikdə pambığın mənşəyinin və təchizat zəncirinin elmi əsaslarla izlənə biləcəyi sistemin yaradılması istiqamətində mühüm layihəyə başlamışıq. Bu sistem vasitəsilə hər bir fermer təsərrüfatının pambığında unikal izotop və element “imzası” müəyyən ediləcək, bu da məhsulun mənşəyinin elmi şəkildə təsdiqlənməsini təmin edəcək.
Geodentify-nin qabaqcıl SIRA və TEA analizlərinə əsaslanan bu proqram Prime Cotton-un “dirt-to-shirt” konsepsiyasını daha da möhkəmləndirərək şirkətə beynəlxalq bazarlarda şəffaflıq, etibarlılıq və rəqabət üstünlüyü qazandıracaq.”
Qeyd edək ki, "Prime Cotton" MMC — 30 illik təcrübəyə malik, pambıqçılıq sahəsində Azərbaycanın aparıcı şirkətidir. "GP Cotton Holdings"in tərkibinə daxil olan "Prime Cotton", pambıq istehsalı ilə yanaşı mahlıc, iplik, pambıq yağı və pambıq jmıxı istehsalı ilə də məşğuldur. Şirkət müasir texnologiyalar, davamlı istehsal zənciri və keyfiyyətə əsaslanan yanaşması ilə yerli və beynəlxalq bazarlarda rəqabətədavamlı məhsullar təqdim edir.

Prime Cotton расширяет свои международные успехи
Prime Cotton, одна из ведущих компаний хлопковой и текстильной промышленности Азербайджана, в очередной раз подтвердила свое соответствие международным стандартам качества и ответственности. Компания объявила, что ее продукция сертифицирована по стандарту OEKO-TEX® Standard 100 – Product Class I (Baby Articles).
Этот престижный сертификат не только доказывает полную безопасность пряжи, производимой Prime Cotton, даже для детей и людей, чувствительных к аллергии, но и подтверждает соответствие продукции самым высоким международным стандартам безопасности и качества. Этот успех компании также демонстрирует растущий авторитет хлопковой промышленности Азербайджана на мировой арене.
Успехи Prime Cotton, достигнутые в международных организациях, на этом не заканчиваются. Компания уже официально подтвердила соблюдение принципов социальной, этической и экологической ответственности в глобальной цепочке поставок в качестве члена Sedex Supplier Plus. В то же время членство в Международной ассоциации хлопка (ICA) дало компании возможность продемонстрировать свою приверженность принципам надежности и прозрачности в международной торговле хлопком.
Кроме того, Prime Cotton успешно завершила этап самооценки Higg FEM Self-Assessment, проводимый Cascale, и получила сертификат Higg Index. Эта оценка подтверждает, что предприятие измеряет и развивает свои показатели экологической и социальной устойчивости на международном уровне.
В настоящее время Prime Cotton также запустила процесс сертификации в рамках Better Cotton Initiative (BCI). Кроме того, компания активно готовится к получению таких международных сертификатов, как NOP, GOTS, ISO 9001, ISO 14001 и ISO 45001. Эти шаги демонстрируют приверженность Prime Cotton не только производству качественной продукции, но и принципам устойчивого развития, защиты окружающей среды и безопасности труда.
Главный исполнительный директор Prime Cotton Ровшан Махмудов заявил в своем обращении:
«Для нас качество – это не просто обещание, а принцип, живущий на каждом этапе производства.
Получение сертификата OEKO-TEX®, членство в Sedex и ICA, а также наша деятельность, направленная на BCI и другие международные стандарты, демонстрируют приверженность нашей компании ценностям надежности и ответственности на мировом рынке.
Наряду с этим, мы совместно с нашим международным партнером Geodentify приступили к важному проекту по созданию системы, позволяющей научно отслеживать происхождение хлопка и его цепочку поставок. С помощью этой системы в хлопке каждого фермерского хозяйства будет определяться уникальная изотопная и элементная «подпись», что обеспечит научное подтверждение происхождения продукта.
Эта программа, основанная на передовых анализах SIRA и TEA от Geodentify, еще больше укрепит концепцию Prime Cotton «от грязи до рубашки» (dirt-to-shirt), обеспечивая компании прозрачность, надежность и конкурентное преимущество на международных рынках».
Отметим, что ООО "Prime Cotton" — ведущая азербайджанская компания в области хлопководства с 30-летним опытом. Входящая в состав "GP Cotton Holdings", "Prime Cotton" занимается не только производством хлопка, но и производством хлопкового волокна, пряжи, хлопкового масла и хлопкового жмыха. Компания предлагает конкурентоспособную продукцию на местном и международном рынках благодаря современным технологиям, устойчивой производственной цепочке и подходу, основанному на качестве.